בתי, יום אחד המיגרנה הזאת תהיה שלך

מיגרנה היא מחלה שתוקפת בעיקר נשים. איך ניתן להתמודד איתה לאורך מעגל החיים הנשי, ומה קורה כשהיא תוקפת אם ובת מאותה משפחה?

יותר מחצי מיליון נשים בישראל סובלות ממיגרנה (צילום:Shutterstock goodluz )

יותר מחצי מיליון נשים בישראל סובלות ממיגרנה, מחלה כרונית שתוקפת נשים דווקא בשנים הפעילות ביותר שלהן ועשויה לפגוע דרמטית באיכות חייהן ובתפקודן. הגורמים והמנגנונים המדויקים שמובילים למיגרנה לא ידועים במלואם, אך למיגרנה יש ללא ספק רכיב תורשתי חזק: ל-50% מהאנשים שסובלים ממיגרנה יש לפחות קרוב משפחה אחד מדרגה ראשונה שסובל גם הוא ממיגרנה.

 נשים סובלות יותר (ממיגרנה)

אם נולדת אישה, סיכוייך לסבול ממיגרנה עולים משמעותית: פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית ויו"ר החטיבה לרפואת המוח במרכז הרפואי סורוקה, מסביר שנשים סובלות ממיגרנה פי שלושה מאשר גברים, ולפי חלק מהמחקרים כמעט כל אישה חמישית סובלת ממיגרנה.

אם מחברים יחד את כל הנתונים מגיעים למסקנה כואבת: אם את אישה, ומישהו מבני משפחתך סובל ממיגרנה – סיכוייך לסבול ממנה עולים פלאים. פרופ' איפרגן מספר שלא נדיר לראות במרפאת כאב הראש צמדים של אמא ובת – האם כבר נואשה מההתמודדות עם המיגרנה שלה, אבל יצאה לחיפוש מחדש כדי למצוא דרכים להקל על הבת.

מיגרנה, מכה משפחתית (צילום:Shutterstock Image Point Fr)

אימהות ובנות 

אצל מיכל גבריאלוב, ציירת מקריית המלאכה בתל אביב, המיגרנה הראשונה הופיעה במפתיע בעקבות אירוע מלחיץ והתבטאה בכאב ראש עוצמתי שהתלוו אליו בין השאר הקאות ועיוותים בראייה. בתחילה מיכל הייתה בטוחה שיש לה גידול בראש, אבל כשהגיעה לרופאה המטפלת, היא אמרה לה – "הצטרפת למועדון".

כאשר שנים רבות מאוחר יותר בתה, הזמרת שירה גבריאלוב, התקשרה אליה מניו יורק וסיפרה ששדה הראייה שלה הצטמצם ויש לה לחץ נוראי בראש – מיכל ישר חשדה שמדובר במיגרנה. סדרת בדיקות אצל נוירולוגים ומומחי עיניים אישרו את החשדות והיום גם שירה מתמודדת עם מיגרנות – אצלה הן חמורות ותדירות יותר מאשר אצל אמה. השתיים אומרות שאין ספק שההיכרות המוקדמת של מיכל עם המחלה עזרה גם לאבחון וגם להורדת הלחץ סביב התופעות המפחידות.

הכרות מוקדמת עוזרת לאבחון וגם להתמודדות (צילום:Shutterstock fizkes)

מיגרנה ומעגל החיים הנשי

לפי פרופ' איפרגן, מיגרנות קשורות לכל היבט במעגל החיים הנשי: התקופה בחודש שמועדת להתקפי מיגרנה היא לפני ואחרי המחזור החודשי; להיריון יש בדרך כלל השפעה מיטיבה על מיגרנה – אבל למרבה הצער המיגרנות חוזרות שוב בכל עוצמתן לאחר הלידה, גם בהקשר ההורמונלי וגם כתוצאה אפשרית של חוסר שינה וסטרס של האם הצעירה. מיגרנה מהווה שיקול בשימוש בתרופות מונעות היריון ומשפיעה כמעט על כל תחום בחיי האישה: עבודה, לימודים, חיי חברה ומשפחה.

 אמא שוכבת לבד בחושך בחדר  

יהלי, רואת חשבון מפתח תקווה, מספרת שהחלה לסבול ממיגרנות בגיל עשר, אך עם השינויים ההורמונליים בחייה: נטילת גלולות למניעת הריון, ואחר כך לידה והנקה, נכנסו לחייה גם מיגרנות מסוגים חדשים. בתור אמא לילד צעיר, היא למדה לבקש עזרה בכל פעם שהיא מרגישה התקף מגיע. יהלי זוכרת פעם אחת טראומטית, שבה בעלה לא יכול היה להגיע, והיא עברה התקף קשה כשהיא ממוטטת על הרצפה, חסרת יכולת לתפקד, כשלצידה בנה בן השלוש. הערב הזה, אגב, נגמר בשלום – בזכות בעלה שהזמין אמבולנס שפינה אותה לבית החולים.

מיגרנה יכולה להיות גם חוויה טראומטית (צילום:Shutterstock catinsyrup )

אז איך מתמודדים?

איש המקצוע האמון על אבחון מיגרנה הוא הנוירולוג – לעתים אף נוירולוג המתמחה במיגרנות. מעבר לכך, אין מנוס מתהליך חיפוש אישי של כל אישה אחרי מה שעובד בשבילה: יש נשים, כמו מיכל, שיגלו שעבורן שתיית קפה שחור מיד עם הופעת הסימנים הראשונים יכולה לעזור, ואחרות יגלו שעבורן קפאין הוא דווקא טריגר למיגרנה. בכל מקרה, חשוב לפנות לרופא כדי לאבחן את המחלה ולקבל כלים להתמודד עם המחלה ולהצליח לנהל חיים שלמים ומלאים לצד המחלה.

שירות לציבור. מוגש בחסות חברת נוברטיס

לקריאה נוספת:

באנר לקריאה נוספת