בשבילך תומר, עד קצה העולם!

תומר בכר היה צלם חובב ותרמילאי מושבע שטייל ב-64 מדינות, אשר נפטר מסרטן לפני ארבע שנים. הוריו בחרו להנציח אותו ב"כנס תרמילאים" ולרגל האירוע, אמו ד"ר דליה בכר, מספרת על המסע שעברה מאז לכתו

הגעתי לקצה העולם. כך לפחות הרגשתי לאחר כ-22 שעות טיסה, שלאחריהן הגענו לאי המיושב המבודד ביותר בעולם – אי הפסחא. תומר ז"ל, בננו היקר, נשבה בקסמו החידתי של האי וכבר בנעוריו, לאחר שקרא את הספר "אקו אקו" של תור היירדל, חלם להגיע אליו. בשביל להגשים את החלום הייתי מוכנה להגיע עד קצווי תבל. לא הצלחנו להצילו מהסרטן האלים שתקף אותו לפני ארבע שנים, אבל אנחנו יכולים להגשים לו חלום ולשמר את זכרו.

תומר היה תרמילאי "הארד קור" – התשוקה למסעות בערה בו. לאחר השירות הצבאי נסע ל"טיול הגדול" בדרום אמריקה ושהה שם כחמישה חודשים. טיול זה הגדיר כחוויה מכוננת, ולאחריו היה לתרמילאי מושבע. הוא טייל ב-64 מדינות והקפיד להישאר תרמילאי. העדיף ללון באכסניות ובחדרי דורמיטורי, ובהמשך בחר ללון בבתי מקומיים דרך האתר Couchsurfing. דרך אתר זה הכיר את אמילי בלנז, בת זוגו בחמש השנים האחרונות לחיו.

תומר אהב את החיים ואת העולם והריע להם. בראש ובראשונה היה שוחר חופש. על אחת החולצות שלו מצאתי את הכיתוב הבא, שאולי יכול למצות את תפיסת עולמו:  "You Live Only Once, You Die Forever". לדאבוננו הרב, הקלישאה הזו  הפכה לפתע להיות המציאות המרה שלנו.

תומר בכר צילום אלבום פרטי

פעמים רבות תהיתי מה היה סוד הקסם שבמסעות שכה משך אותו. ראיתי סביבי צעירים רבים שלאחר "הטיול הגדול" המשיכו לטייל, אך כתיירים. הבנתי, שהמסעות הציעו לתומר חופש מהתחייבויות ומשגרת היומיום השוחקת והציעו לו חוויות בלתי צפויות וריגושים. מאז ומתמיד "הלא נודע" סקרן וקסם לו.

תומר נמשך בעיקר למקומות שמזמנים חוויה אותנטית. בריאיון עם אחותו הדס בכר, "הנוסע המתמיד – סיפורו של מטייל בלתי נלאה" הוא מספר: "כשאני מטייל במקומות קלים לטיול אני יוצא בבוקר ורואה מה יוכל להפתיע אותי במהלך היום, וכשאני מטייל במדינות העולם השלישי אני אוהב את האווירה עצמה – האזורים הפחות מתויירים שם תמיד מזמינים חוויות מהסוג הלא נודע. השתתפות בפסטיבלים ובאירועי ספורט של המקומיים, סיור ברחובות לא מתויירים, גורמים לי להרגיש את המקום הכי טוב. בקובה, למשל, נהניתי מפסטיבלים של מקומיים, במדגסקר נקלעתי להלוויה שונה מכל מה שהכרתי, בפפואה – לטקס השלמה בין שבטים". (הכתבה התפרסמה ב"אתר מסע אחר אונליין", 2012)

הייתי מגדירה את תומר כאספן במהותו, היו לו אוספים רבים ורובם קשורים למסעות: מפות, גלויות, כרטיסי טלכרט מרחבי העולם, מטבעות, בולים. ככל שהעמקתי בעניין זה, מצאתי שגם עניין המסעות והצילום יש בהם מן האספנות. תומר היה אספן של חוויות!

 בעיזבונו, מצאנו אלפי תמונות ויומני מסע. כדי להנציחו ובמטרה לתרום לחברה, ייסדנו יחד עם חבריו בשנת 2015 את "הקרן ע"ש תומר בכר ז"ל". הקרן הינה עמותה רשומה (ע"ר, מלכ"ר) וכל ההכנסות מהכנס מיועדות להנצחה, להענקת מלגות וליוזמות חינוכיות וקהילתיות.

ד"ר דליה בכר צילום אלבום פרטי

כדי לחשוף לעולם את תצלומיו המרהיבים הקרן הוציאה לאור, בשיתוף "מסע אחר אונליין", את אלבום הצילום המהודר "מבעד לעיניו: מפליגים אל האינסוף". אהבתו לטבע ולבני אדם ניכרת היטב בתצלומים בהם תיעד  נופים, תופעות טבע, אתרים אורבניים, חבלי כביסה בעולם, סירות בלב ים ושקיעות חד-פעמיות. מרגשים במיוחד התצלומים בהם תיעד ילדים שמחים וגם בודדים מרחבי העולם. הוצאת האלבום הובילה לתערוכה ניידת מתמונותיו.

לפני שנתיים יזמנו יחד עם "מסע אחר אונליין"  את "כנס התרמילאות" – הראשון מסוגו בארץ, והוא פונה לתרמילאים מכל הגילאים ולחובבי טיולי הרפתקאות. כידוע, בכל שנה יוצאים כ-50.000 צעירים ל"טיול הגדול". בכל כנס בכירי התרמילאים בישראל חולקים את חוויותיהם המרתקות. השנה, הכנס יתקיים בסינמטק תל אביב ביום שישי ה-25 לינואר 2019 (פרטים נוספים באתר הסינמטק). הנושא: מסעות לקצה העולם: הקסם והחידה. הדוברים הם: דורון אראל, רוית נאור, משה שי, איילת אידלברג, חיליק מגנוס ואנוכי.

בהרצאתי, אשתף במסע האישי והטעון ברגשות לאי הפסחא (רַפַּה נוּי). האי נחשב לאחת התעלומות הגדולות בחקר הציוויליזציות. תומר היה שם אתנו במסע. יכולתי לדמיין אותו זוקף אצבע של שביעות רצון ואומר לנו, הוריו "שיחקתם אותה, אימאבא!". במהלך מסענו באי הענקנו את אלבום הצילום שלו לספריית מוזיאון האי. ראיתי במעמד מרגש  זה שלב נוסף וחשוב במסע האבל והריפוי שאני עוברת.

ד"ר דליה בכר תרצה בכנס התרמילאות שיתקיים בסינמטק תל אביב יום ו' 25/1 בשעה 10:30. בנוסף יוקרנו במהלך סוף השבוע של הכנס סרטי המסע: פריז, טקסס (24/1 בשעה 20:00), אנשים ומקומות (25/1 בשעה 14:00), פריסילה מלכת המדבר (25/1 בשעה 22:00) המסע המופלא (26/1 בשעה 11:00), סיפור פשוט (26/1 בשעה 14:30) והחופים של אנייס (26/1 בשעה 20:30)