בצל המלחמה: נשים, חרדה, והתקווה הירוקה של קנאביס רפואי

ימי המלחמה שבהם נתונה ישראל כיום הם קשים לכולנו, וביתר שאת לאלו שמתמודדים עם תוצאותיהם גם ברמה האישית ביותר.

 

קרדיט –  Greenmed

מתקפת הטרור המפלצתית על יישובי הדרום, הידיעות קורעות הלב על הנרצחים והחטופים, והדאגה והחשש המתמידים לשלומם ולשלום לוחמי צה"ל ומג"ב הפועלים ברצועה כיום – כל אלו גובים מחיר נפשי מכל אזרחי המדינה. אולם עבור נשים הנאלצות להישאר לבד בבית בתקופת המלחמה, כשבני זוגן משרתים בחזית, ולטפל לבדן בילדים, הקושי חמור בהרבה, והדאגה המתמשכת עלולה להפוך לחרדה המעיבה על חיי היומיום ואף פוגעת ביכולת לתפקד. מי שמרגישה כי היא זקוקה למקור תמיכה נוסף, או עזרה בהתמודדות עם האתגרים שמזמנת שעת חירום זו, מומלץ להתייעץ עם אשת או איש מקצוע. לצד זאת קיימים מגוון סוגי טיפול בעלי יתרונות ויעילות מוכחים, שיכולים לתרום לרגיעה ולסייע בטיפול בחרדות. במאמר זה נדבר על אחד מהם – קנאביס רפואי.

בשנים האחרונות השימוש בקנאביס לצרכים רפואיים נעשה נפוץ ומקובל יותר ויותר ברחבי העולם. מחקרים מוכיחים שזנים מסוימים של קנאביס יכולים לסייע למטופלות ומטופלים הסובלים מחרדות, דיכאון ופוסט-טראומה.            רישיון לצריכת קאנביס רפואי בישראל אינו זמין עבור כולם (לצערנו זה עדיין הסם מוגדר כיום כסם אסור בשימוש בישראל). אך ניתן להגיש בקשה להחזקה ושימוש קאנביס רפואי יש כבר מעל 100,000 עם רישיון בישראל ואחוז לא מבוטל מהם קיבלו את האישור מסיבות של חרדה ופוסט טראומה. נמצא כי קאנביס רפואי עוזר בלא מעט מקרים כי השימוש בקאנביס רפואי מאוד אפקטיבי לטיפול בחרדה ודיכאון. כך, לדוגמה, גילו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון, שבדקו השפעה של קנאביס רפואי על למעלה מ-12 אלף מטופלים הלוקים בחרדה ודיכאון, ששימוש בכמות קטנה הביא להפחתת תסמיני החרדה והלחץ בממוצע ב-58%.

הקסם נמצא בטרפנים… אבל מה זה בכלל טרפנים

טרפנים הם קבוצה גדולה ומגוונת של מולקולות ארומטיות שמצויות במגוון רחב של צמחים, כולל הקנאביס. הם אחראים לריחות וטעמים ייחודיים בצמחים רבים, כמו לימון, לבנדר, עשבי תיבול ועוד. בקנאביס, הטרפנים תורמים לאותם תכונות של ריח וטעם, אבל גם משפיעים על ההשפעות התרפויטיות של הצמח. טרפנים נמצאים בעלים, פרחים, גזעים, ואפילו בקליפות של פירות. הם משמשים את הצמחים למטרות שונות, כמו למשוך חרקים מאביקים, להרחיק מזיקים, או כחלק ממנגנוני הגנה נגד פטריות וחיידקים. בקנאביס, הטרפנים תורמים למערכת הכימית המורכבת של הצמח ויכולים להשפיע על האפקטים הרפואיים והתחושתיים שהוא מספק. למשל, כמה טרפנים יכולים לעזור בהרגעה, בעוד אחרים יכולים לסייע בשיפור המצב הרוח או להציע תכונות אנטי-דלקתיות. גרינמד מציעה זנים שונים אשר נמצאו יעילים במיוחד נגד חרדות כגון: סיווט גנדי, פפארה, נונצ׳י ועוד. זאת מאחר והם מכילים טרפנים שעוזרים בטיפול בחרדות להלן חלק מהם.

לינאלול (Linalool): טרפן זה מצוי בדרך כלל בלבנדר וידוע בהשפעה הרגועה שלו. יש ראיות שהוא יעיל בהפחתת רמות החרדה ויכול לסייע גם בשיפור איכות השינה קיימת סברה שטרפן הלינאלול (Linalool) אפטיבי יותר עבור נשים.

מירסן (Myrcene): מירסן הוא הטרפן הנפוץ ביותר בסוגים רבים של קנאביס. יש לו תכונות מרגיעות שיכולות לעזור להקל על חרדות ולשפר את השינה.

לימונן (Limonene): טרפן זה, שנמצא גם בקליפת הלימון, ידוע בהשפעתו המרוממת ויכול לעזור בהפחתת מתח וחרדה.

פינן (Pinene): ידוע בתכונות הנוגדות דלקת שלו ויכול גם לעזור בהפחתת חרדות, במיוחד בשילוב עם טרפנים אחרים.

גם עבור מי שנאלצת להישאר לבדה בבית בתנאי לחץ שרחוקים מלהיות קלים, הסבל אינו גזירת גורל. באתר האינטרנט של חברת גרינמד תוכלי למצוא מגוון רחב של מוצרים, זנים ומאמרים שיעזרו לך לצלוח את ימי המבחן האלו באופן רגוע, יציב ובטוח, ולגלות מחדש את השקט גם ברגעים שבהם נדמה שהוא רחוק מתמיד. כי על שלוות הנפש שלך אין שום סיבה בעולם להתפשר.

הכתבה נכתבה בשיתוף גרינמד– חברה לקנאביס רפואי אשר עוסקת בגידול, ייצור ושיווק מוצרי קנאביס רפואי באיכות קראפט, גרינמד הוקמה במטרה להבטיח למטופלות ולמטופלים מוצרים העומדים בסטנדרט של איכות. זני הקנאביס של גרינמד נושאים את תו האיכות קראפט קנאביס, סטנדרט איכות בלתי מתפשר , המעיד על כך שהיא מקדישה תשומת לב מרבית לכל פרט משלב השתילה, דרך הגידול – הנעשה בטכניקות אורגניות, ועיבוד התפרחות נעשה ביד אדם בלבד, ללא שום התערבות מכנית. הקו המנחה את גרינמד בכל אלו הוא העדפה חד משמעית של איכות על פני כמות, מה שבא לידי ביטוי ברמה הגבוהה של מוצריה.