בעיות בעיכול? הינה משהו שאולי לא ניסיתם

מערכת העיכול שלנו מבוססת על איזון עדין בין שלושה מרכיבים: חיידקים, סיבים ואנזימים. אורח החיים המודרני הכולל הרגלי אכילה בעייתיים, הרבה מזון מעובד ותעשייתי, ג'אנק פוד, חוסר באבות מזון הכרחיים ורמות גבוהות של לחץ ומתח, יכול לגרום לבעיות רבות במערכת העיכול שעשויות לגרום לנו סבל רב.

טיפול בבעיות מעין אלו אינו מצריך פנייה לרופא דווקא, וניתן לטפל בבעיות רבות באמצעים פשוטים הנמצאים כמעט בכל בית או חנות מכולת. יש לא מעט תרופות סבתא, שיכולות לעזור לנו להתמודד עם תופעות רבות.

איך עוצרים שלשול?

שלשול זו אחת התופעות הפחות נעימות שיש. הריצה הבלתי פוסקת לשירותים, התחושה של חוסר שליטה, החולשה המתלווה לאיבוד הנוזלים ועוד. כל אלו גורמים לאי־נעימות, שיכולה אפילו להתעצם אם יש בסביבה אנשים נוספים. חשוב להבין כי זוהי תופעה טבעית שמטרתה להיפטר מטפילים, מזיקים או וירוסים שחודרים לגוף ויחד עם היותה לא נעימה, היא עדיפה לגוף מאשר המחלות שהיא מונעת.

עם זאת, ישנן שיטות יעלות ופשוטות לטיפול והקלה. אורז או תפוחי אדמה מבושלים מכילים עמילן שיעיל לטיפול בשלשול. בננות עשירות בסיבים אשר עוזרים לייצוב התחושות בבטן כמו גם האשלגן שבה. חליטות עלים כמו נענע, מרווה, קמומיל, שיבא, קינמון וכמון יכולים להקל גם כן על התופעה.

מה עושים נגד עצירות?

תופעה הפוכה היא כמובן העצירות, שיכולה לגרום לכאבי בטן, כאבים בפי הטבעת ואפילו לטחורים. תרופת מניעה ראשונה במעלה היא שתיית כמות גדולה של מים, כשמונה עד עשר כוסות ביום. גם סיבים תזונתיים כמו: אגוזים, גרעינים או שיבולת שועל יעילים במניעת התופעה. אם כבר קיימת עצירות ניתן להשרות שזיפים מיובשים במים חמים לכמה שעות או לילה שלם, ולאחר מכן, לשתות את הנוזל שבכוס. כרוב טרי או מבושל עשויים להקל גם כן במקרים של עצירות קלה עד בינונית. ניתן להיעזר בתוספי תזונה כגון, פרוביוטיקה, כדי להפחית את התסמינים והכאבים הנלווים לעצירות.

להעביר בחילה

בחילות מקושרות לרוב עם היריון, אך אנשים רבים עשויים לסבול מבחילות מסיבות שונות כמו מצב נפשי קשה, מתח, ריח לא נעים, נסיעה ארוכה ברכב ועוד. לנשים בהיריון לרוב ממליצים לשתות קולה קרה או למצוץ פרוסת לימון, ועצות אלו כמובן יכולות להועיל גם למי שסובל מבחילה מסיבות אחרות. ג'ינג'ר חלוט במים חמים גם כן עוזר להקל את תחושת הבחילה. גם הבחילה, חשוב להבין, מטרתה לגרום לרפלקס הקאה אשר יוציא מהגוף את מה שמכביד עליו, כך שבחילה קלה אינה תופעה שאמורה לגרום לדאגה.

להשתחרר משיעול טורדני

שיעול טורדני שאינו עוזב יכול להפריע לתפקוד היום־יומי. הוא עשוי להקשות על הדיבור, להפריע באכילה ולהוות מטרד מרגיז. שיעול יבש, הנשמע דומה לנביחת כלב, מצביע על דלקת קלה במערכת הנשימה, ואילו שיעול לח המלווה בליחה עשוי להצביע על וירוס, אלרגיה למזון כלשהו או למשהו באוויר. לטיפול בשיעול ניתן לשתות סירופ העשוי מדבש ובצל, הבצל מחטא את המערכות ואילו בדבש יש מרכיבים אנטי־בקטריאליים, שעוזרים להיפטר מהחיידקים. גם כוס מים חמים עם כורכום וקימל יכולים לשכך את השיעול ולהבריא את המערכת.

טיפול בבעיות אלו לרוב אינו אורך זמן רב ואינו מזיק. ההקלה שאותה אמורים לחוש צריכה להגיע תוך כמה שעות או אפילו יום ואם יש בעיה מתמשכת רצוי לפנות לרופא כדי לשלול בעיות אחרות. תרופות סבתא נוצרו מתוך ניסיון של שנים ומתוך מסורת משפחתית. ניתן למצוא טיפולים שונים לאותה בעיה, והכי חשוב להיות קשובים לגוף ולהבין מה מועיל לו ומה לא.