"את לא לבד" – לילה של גרפיטי בכפר שירה

כשהרב הורוביץ הציע לצייר עוד כמה דמויות כדי שהנערה בציור לא תהיה כל כך לבד, הן הצביעו ברגליים ואמרו פה אחד – "אבל היא כן לבד"

מאת: ג'ודי קופלמן

זה כבר כמה שנים שאני יוצרת ציורי קיר ברחבי הארץ, יחד עם צעירים מכל המגזרים; יהודים וערבים, נוער בסיכון, חיילים, חילונים ודתיים. לכפר שירה הגעתי בחשש מסויים. אף פעם לא נפגשתי באמת עם בנות חרדיות, והדעה הקדומה שהיתה לי, מסתבר, כדרכן של דעות קדומות, היתה מוטת ומוטעית.

הגעתי לפני הזמן בכדי לארגן בנחת את הציוד. מיד כשהתחלתי לפרוק את האוטו ניגשה אלי נערה חייכנית עם בקבוק מים ושקית בייגלה והציעה לעזור לי. אמרתי שבטח יש לה לימודים עכשיו, ושאני לא רוצה להוציא אותה מהכיתה – והיא אמרה: "זה בסדר, אני לומדת לבד. אני אדון לעצמי." היא מבוגרת מהאחרות (זו פנימיה חדשה שקמה השנה) והיא לומדת בעצמה בלמידה מקוונת: חמש יחידות אנגלית, מתמטיקה, כימיה, ביולוגיה ומחשבים. עמדתי מולה פעורת פה והיא אמרה: "אם חשבת שכאן זו פנימיה לטפשות – אז זה לא."

גרפיטי צילום יחצ

בשיחת המבוא שלי צפינו במצגת שהכנתי על אמני גרפיטי בעולם ועבודות מחאה ברחבי הארץ. נדהמתי לגלות שהן הכירו היטב את בנקסי וגם את דדה וקלון ונו הופ וכיס לב – הן אוהבות לשוטט לפעמים בסמטאות פלורנטין. כשהרב הורוביץ הציע לצייר עוד כמה דמויות כדי שהנערה בציור לא תהיה כלכך לבד, הן הצביעו ברגליים ואמרו פה אחד – אבל היא כן לבד. היא רק הגיעה הנה. היא לבד מאוד מאוד. והרב הורוביץ הקשיב להן – וברגישות המיוחדת שלו, הוא הבין.

עבדנו אל תוך הלילה לצלילי עידן רייכל ועומר אדם וטונה ונאצ'י נאצ' – (ואני עוד חשבתי להכין להן פליי ליסט – שיכירו קצת מוסיקה של חילונים). ציירנו ושרנו שירי אהבה, געגועים, תשוקה וחלומות, והן הכירו היטב את כל המילים. לקראת סוף הלילה כשהציור כבר הלך ונשלם הצלם ביקש לראיין את הבנות, והן קיבלו הנחיה להמשיך לצייר ולדבר אל המצלמה מהגב.

ובכל זאת, הבחורה שניגשה אלי בתחילת היום הסתובבה אל המצלמה והביטה ישר אל תוך העדשה. אני לא אשכח את הרגע הזה (כל מה שהחזקתי ביד נפל לי), "לפני שנתיים הוטרדתי מינית. עוד לא סיפרתי לאף אחד על זה כאן. ועכשיו אני שוקלת ללכת ולהגיש תלונה במשטרה."

** הכותבת היא ג'ודי קופלמן, יוזמת לילה הגרפיטי "את לא לבד"

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי