"אם אוכל לעזור לאדם אחד לצאת מחוסר האונים הזה אני את שלי עשיתי"

אתה עושה כל שביכולתך לנסות להציל את בן המשפחה ובעצם אתה לבד. אין לך את הכלים להתמודד, אתה לא יודע כלום. קרוב שלך במצב קריטי ואין דרך אמיתית לטפל בו

מאת: אורנית כץ בעלים ומנכ"ל בית רפאל קיסריה

שמי אורנית כץ, בת 40, נשואה ואמא ל – 3 ילדים, נולדתי בחיפה כבת למשפחה חמה ותומכת, ידעתי בודאות שמסלול חיי יהיה כאשת עסקים ולשם כיוונתי את עצמי. אבל לחיים יש תכניות משלהם וברגע אחד, לפני 7 שנים קרה דבר מפתיע, אחד, ששינה את חיי. בעקבות מקרה של קרוב משפחה נחשפתי לתחום בריאות הנפש ולא יכולתי להישאר אדישה, לא הסכמתי לקבל את הפתרונות המוצעים על ידי המערכת שבעיניי לא היו באמת פתרונות, כל אדם שחווה משבר מבין במה מדובר. בושה, הסתרה, השתקה וחוסר אונים הופכים להיות מנת חלקם של המטופל ושל הסובבים אותו.

בתקופה המדוברת, שארכה מספר חודשים, קרוב המשפחה היה במצב קריטי, כל המשפחה סבבה סביב האירוע והייתה על סף התמוטטות, אתה עושה כל שביכולתך לנסות להציל את בן המשפחה ובעצם אתה לבד. אין לך את הכלים להתמודד, אתה לא יודע כלום. קרוב שלך במצב קריטי ואין דרך אמיתית לטפל בו. הבנו שאין פתרון, אין מסגרת, אין טיפול ואין מספיק ידע. הדבר היחיד שקיים זה "פלסטר" שמרגיע לזמן מוגבל ולא באמת פותר את העניין.

בית רפאל צילום יחצ

החלטתי לא לברוח, להתמודד, להציל אותו בכל מחיר, להתעמת עם השד הנורא, עם המפלצת המאיימת שמשחירה את שם המשפחה. נאלצנו להקים מערך עוטף בכלל התחומים שיאפשר איכות חיים. הקמנו "בית חולים פרטי", מערך שלקחו בו חלק בעלי מקצוע מתחום הרפואה: רופאים, פסיכולוגים, אחיות ועוד,

נדרשו לכך משאבים גבוהים מאוד בכלל זה אביזרים ותרופות. הכאב הגדול ביותר היה לראות ולהבין שאולי אין עתיד, שאין דרך חזרה. מכאן החל התהליך שלי, לא קיבלתי, לא הסכמתי, לא התפשרתי. נפגשתי עם מיטב הרופאים בארץ, חיפשתי פתרון אמיתי, הגענו אפילו לקליניקה בשוויץ, אבל לא הסכמתי לצאת אליה כי המחיר היה "להיפרד" ממנו, לא סמכתי על אף אחד.

החלטתי ללמוד את התחום כדי לשלוט בטיפול! הבשורה שלי היום היא שיש פתרון, יש עתיד ויש דרך חזרה ואני פה כדי לספר לכם על מרכז "רפאל" הקרוי ע"ש מלאך הרפואה. מחלות נפש צריכות לקבל התייחסות ככל מחלה שיש לה מזור, מחלה שאם נותנים את המענה המתאים, אפשר להבריא או לפחות לקיים חיים נורמליים לצידה.

אורנית כץ בית רפאל צילום יחצ

מדובר בבעיה רפואית פיזיולוגית וכשמטפלים במקור הבעיה גם הסימפטומים יעלמו, בדיוק כמו בכל מחלה אחרת, אם יש לך סכרת לא תלך לקבל טיפול? כמו בכל מחלה גם כאן לוקח זמן לאזן, אך ברגע שמאזנים סימני המחלה הולכים ונעלמים והאדם חוזר לתפקוד, לחיוניות, לשמחה – הסימפטומים נעלמים, המחלה קיימת, אך היא לא פעילה וממשיכים להיות במעקב.

בריאות הנפש הוא נושא פחות מדובר. נושא שנוטים להחביא אותו, פוחדים ממנו ועושים הכל כדי לברוח ממנו, רק שיהיה שקט. כל מי שאי פעם למד מדעי ההתנהגות, קורס בפסיכולוגיה, ראה איזו סדרה, שמע על מחלות הנפש והתסמינים שלהם, מיד השליך את זה על עצמו. איך לא?! הרי חרדה, דכאון, OCD, הפרעה דו קוטבית נמצאים ברמה זו או אחרת בכל אחד מאיתנו.

אני פה כי יש לי בשורה. אני פה למרות הקושי להפתח ולספר. אני פה כדי לתת מידע ותקווה בתחום בריאות הנפש. אני פה בגלל הבושה ההדחקה ההסתרה, וחוסר האונים מול המצב.אני פה מתוך שליחות להפיץ לשתף ולהנגיש לכל המעוניין, ידע מקצועי שקיים, ידע שרכשתי בכל התהליך, לתת כלים, לחסוך סבל מיותר מאחרים.

בית רפאל צילום יחצ

 ייחודיות המרכז

טיפול רפואי באווירה לא רפואית, אווירת כפר נופש צמוד לים. חיפוש אחר מאפייניו הייחודיים של האדם, חיפוש ייחודיות הטיפול עבורו, העצמת החוזקות, פעילויות ספורט מותאמות אישית עם יעדים מותאמים רפואית ע"י רופא ספורטאי כמו – רכיבה, סאפ, גלישה ועוד. פעילויות תרבות ופנאי כמו – הצגות, סרטים, בילארד ועוד.

תזונה מותאמת אישית ע״י רופא עם ידע כיצד היא יכולה להשפיע על גופנו ונפשנו. הים, הגינה, הריהוט, הריח שמופץ, ההגשה, המזון וכל המכלול יוצרים אווירה בריאה ואיכותית שמרוממת נפש, מכבדת את האדם ואומרת אתה חשוב לנו. שיטות פסיכולוגיות מתקדמות, שילוב טכניקות של מדיטציה ודימיון מודרך מיינדפלס. התעסקות בכאן ועכשיו.

במהלך התוכנית הבנו שאפשר גם אחרת יש טיפולים מתקדמים שמחזירים את האדם לחיים נורמליים. אחוזי ההצלחה לפי הקריטריונים הרפואיים הם 100%, ברגע שאין קיצוניות אין אשפוזים זו הצלחה רפואית. בישראל אדם עם משבר נפשי (ללא כל הבדל בין צעירה בת 18 עם משבר זמני לאדם בין 60 במצב כרוני, שלשניהם שאיפות ומטרות אחרות בחיים) נאלץ להתאשפז בבי"ח פסיכאטרי המלווה בפגיעה בביטחון ובדימוי העצמי מעצם השייכות למקום.

כדוגמה להצלחה טיפולית מעבר למצופה – בחור צעיר בן 25 לאחר ניסיונות טיפוליים הוגדר כסיעודי בעקבות מינון ושילובי תרופות שכידוע פוגעות בשרירים, בקשו מאמו למצוא לו מקום סיעודי, הבחור היה ללא יכולת תקשור ומנוייד בכסא גלגלים. היום לאחר טיפול במרכז ״רפאל״, הוא רץ, שוחה, רוכב, צולל ועובד!

** הכותבת היא אורנית כץ בעלים ומנכ"ל בית רפאל קיסריה

 לפרטים נוספים: www.back2life.co.il, בית רפאל , חוף הזהב 50 קיס, טל 04-9944206

 

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי