איך תדעי אם את סובלת מאנדרומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלה שגוררת בעקבותיה פגיעה משמעותית באיכות חייהן של נשים, שבמקרים רבים מנוטרלות מתפקוד יום-יומי בשל הכאבים הבלתי נסבלים

סובלת מכאבי מחזור חריגים? ייתכן שאת סובלת מאנדומטריוזיס. נשים רבות סובלות מתופעה של כאבים קשים וחריגים שמופיעים בימי הווסת החודשי וסביבו. רבות מהן נוטות לחשוב כי הנ״ל גזרה משמיים וכי מצב זה אינן חריג. רבות מהן מקבלות פידבק שמצב זה אינו חריג ואינן חושבות שיש סיכוי שהן סובלות מתופעה שאפשר לאבחן אותה. אולם רבות מנשים אלו סובלות ממחלה מכונה אנדומטריוזיס, מחלה מוכרת וידועה בעולם הרפואה הנשית אשר ניתנת לאבחון וטיפול. אנדומטריוזיס היא מחלה גניקולוגית ידועה בקרב נשים בגיל הפריון, ובמקרים לא מעטים מתמודדות נשים עם התופעה כבר מהווסת הראשונה ועד לאחר גיל המעבר. הסימפטומים של המחלה באים בצורה של כאבי אגן וכאבי גב קשים שמחמירים בתקופת הווסת והביוץ, כאבים בעת קיום יחסי מין, קשיים בפריון ועוד.

אנדומטריוזיס היא מחלה שגוררת בעקבותיה פגיעה משמעותית באיכות חייהן של נשים, שבמקרים רבים מנוטרלות מתפקוד יום-יומי בשל הכאבים הבלתי נסבלים. המטופלות מתארות את מצבן בימים אלה ככאבים חריפים כל כך, שגורמים לה "ממש להתקפל" ולא מאפשרות להן לתפקד כביום יום. סיפור של רקמות – ההסבר מאחורי התופעה. תאי רירית הרחם שמרפדים את חלל הרחם, נקראים אנדומטריום. רירית זו מתעבה בכל חודש כהכנה של הרחם לאפשרות של קליטת הריון. בסיום המחזור החודשי רירית זו מתקלפת ונושרת בזמן הווסת. מחלת האנדומטריוזיס מתפתחת כאשר רירית הרחם נודדת אל איזורים באגן ובבטן מחוץ לרחם. בדומה לרירית הרחם גם רקמת האנדומטריוזיסמגיבה לפעילות ההורמונאלית של הגוף, היא מתעבה וגדלה, אך מחוץ לחלל הרחם, והיא גורמת לדימום פנימי וכתוצאה מכך לתגובה דלקתית, כאבים, התפתחות ציסטות, מוקדי אנדומטריוזיסאגניים והידבקויות.

לרוב נוצרת הרירית במוקדים שונים באיברי הרבייה ובאגן,ברחם וברצועות שמחזיקות את הרחם במקומו, בקרום המעטפת (הצפק) בשחלות, ומסביב לחצוצרות. לעיתים תתפתחהאנדומטריוזיס באיברים הסמוכיםלאיבריהרבייה, למשל;בשלפוחית השתן, בצינורות השתןובמערכת העיכול.
לעיתים נדירות תנדוד התופעה גם לאיברים מרוחקים, כמו;הריאות, הסרעפת והמוח.

אישה מחובקת עם עצמה צילום שאטרסטוק  Marjan Apostolovic

המחלה מופיעה באגן בשלוש צורות ביטוי שונות:

1.  כציסטה שחלתית הנקראת אנדומטריומה.
2. כמוקדי רקמה שטחיים המופיעים על פני האיברים בבטן ובאגן.
3. כמוקדי רקמה עמוקים שמערבים את אזור המעי, הנרתיק, דרכי השתן, שלפוחית השתן ואת המחיצה שבין המעי לבין הנרתיק.

הניסיון מוכיח שיש מקרים שבהם תבוא לידי ביטוי האנדומטריוזיס בצורה אחת בלבד, למשל כציסטה שחלתית, ויש מקרים שבהם יהיה אפשר לראות אצל אישה מסוימת את הנגע מהמחלה במספר צורות שונות במקביל. פעם בחודש כמו שעון שוויצרי. בהתאם למחזוריות ההורמונלית החודשית של גוף האישה, הורמון אסטרוגן גורם לעיבוי של רירית הרחם, ובמקביל להתפתחות ולשגשוג של מוקדי המחלה. כאשר רמת ההורמון פוחתת לקראת סוף בחודש מתחיל הדימום של הווסת החודשית, ובהתאמה מתפתחים דימומים מנגעי האנדומטריוזיס שנמצאים מחוץ לרחם.

אז מהו בעצם הטריגר למחלה?

הסיבה לכך שאחוז מסוים מאוכלוסיית הנשים נוטות לסבול מהתופעה אינה ברורה. יחד עם זאת נאספו עד כה מספר נתונים שמשמשים קצה קצהו של אור להבנתה. ידוע כיום שקרוב ל-15% מהנשים סובלות מהמחלה ברמת כאב משתנה, חלקן סובלות מתסמינים חריפים וחלקן אינן סובלות מתופעה של כאב כלל וכלל. עוד מתברר שבקרב אותן נשים שסובלות מהמחלה מסתמן קשר משפחתי. מחקרים מצביעים על כך ששכיחות המחלה תגדל עד פי שבע בקרב נשים שיש להם קרובות משפחה מדרגה ראשונה – אימהות, אחיות ובנות – שיש להן היסטוריה משפחתית רפואית.
יש מספר תאוריות שמנסות כיום להסביר מה הגורם שמוביל להתפתחות המחלה. אחת המרכזיות היא שמדובר בתהליך שבו רקמת הרירית "נודדת" אל מחוץ לרחם בזמן הווסת, ומגיעה לחלל האגן ולאיברי הרבייה בחלל הבטן. כשהרירית מגיעה לאזורים אלה היא משתרשת מחדש ומייצרת תופעה דומה למה שמתרחש בחלל הרחם, וגורמת לתסמינים שתוארו עד כה.

מערכת החיסון שאמורה למנוע תופעה זו פועלת בצורה לא יעילה. מערכת החיסון מופעלת ביתר אך לא מצליחה להעלים את הרקמה של האנדומטריוזיס מחד ומאידך היא גורמת ליותר נזק קרמתי כולל הדבקויות, דלקת מקומית ותהליכים שמובילים להגברת כאב.  עוד נמצא שתופעת האנדומטריוזיסאופיינת יותר בקרב נשים שיש להן מבנה רחם ואברי רבייה שאינו תקין, למשל; רחם דו-קרני או חד-קרני, רחם עם מחיצה או נוכחות של מחיצה וגינאלית ועוד. חשוב לדעת קיימת אפשרות לאבחן את המחלה כאשר עולה חשד שהתסמינים בימי המחזור אינם שגרתיים מומלץ לגשת לגניקולוג שיאבחן את המצב הרפואי. יש לשים לב אם חשים בכאבים עזים בימי הווסתו/או בימי הביוץ, אם סובלים מתופעה מוגברת של דימום או אם מופיעים כאבים בזמן קיום יחסי מין או הפרעות של מערכת עיכול או שתן בזמן הווסת. בכל מקרה כל תופעה שנראית שאינה בגדר הנורמה מומלץ להציג בפני הגניקולוג המטפל.

דרכים שונות לטיפול

בהתאם לאבחנה ולנתוני פיזור מוקדי האנדומטריוזיס ולשיחה עם המטופלת, שבה ייבחן מצבה הרפואי העכשווי והעתידי – תתגבש תוכנית טיפול מתאימה. הרפואה מציעה כיום מספר דרכים להתמודדות עם המחלה:
טיפול תרופתי מותאם– משככי כאבים או נוגדי דלקות, ולצידן תרופות הורמונאליות שמדכאות את פעילות התאים.

ניתוח– להסרה מלאה של כל מוקדי המחלה. הניתוח המקובל כיום הוא לפרוסקופיה. מדובר בניתוח פולשני עדין, שבמהלכו מוחדרים סיבים אופטיים ומכשירים זעירים דרך חתכים זעירים בדופן הבטן.
הטיפול הניתוח מיועד לנשים שאינן מגיבות לטיפול התרופתי או לא יכולות לקבל את הטיפול התרופתי, או כאשר הממצאים מחייבים הוצאה של הנגעים או לעיתים כאשר אי פריון מלווה בממצאי אנדומטריוזיס משמעותיים אשר מחייבים הסרה לפני טיפולי פריון.
רפואה משלימה– באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא, שנועדו להקל על התסמינים.

פיזיותרפיה לרצפת האגן– נשים שסובלות מאנדומטריוזיס וכתגובה לכאב מתמשך יסבלו גם מתופעה נלווית של כיווץ יתר בשרירי האגן, כאשר הפיזיותרפיה לאזור זה עשויה להקל על הכאבים הנוספים.
השתתפות בקבוצות תמיכה– התמיכה הקבוצתית הוֹכחה כבעלת יכולת לסייע לנשים להתמודד עם המחלה.
מתוך הצע הטיפולים הקיימים כיום, הטיפול באמצעות ניתוח להסרת הרירית הוא היחיד שמאפשר למגר באופן מוחלט את המחלה. יתר הטיפולים מציעים הקלה בתסמינים בלבד.
חשוב לזכור שאין סיבה "להשלים" עם כאב לא הגיוני ומשתק בזמן הווסת וקיימת דרך לפתור את הבעיה .

** הכותב, ד"ר רון שינמן, הוא מנהל מרפאת אנדומיטראוזיס בבית חולים מאיר 

לפייסבוק שלה לחצו :

לאתר שלו

 

גוף ונפש
כתבות, חדשות ודעות על הקשר שבין הגוף לנפש, איך לשמור על הבריאות, הכושר והאושר האישי