איך ניתן להקל על בעיות בריאות?

קיימות מגוון בעיות העשויות להשפיע על תפקודן התקין של הריאות, מהן וכיצד מטפלים בהן?

תמונה של ריאות

הריאות שלנו הן איבר חיוני ללא ספק, שכן בלעדיהן לא היינו יכולים לצרוך את החמצן הנחוץ לתפקוד תקין של כל מערכות הגוף. אך כמו בכל איבר בגוף, גם בריאות יכולות להופיע בעיות בריאותיות, אשר משפיעות על מי שלוקה בהן בצורה משמעותית. ללא אספקת אוויר תקינה בשל פגיעה בריאות יתרחשו תסמינים הפוגעים באיכות החיים של הסובל מהפגיעה. אילו בעיות בריאות עשויות להתרחש, במה הן מתבטאות וכיצד ניתן להקל עליהן? כל המידע לפניכם במאמר זה.

בעיות אפשריות בריאות

ישנן מגוון בעיות ומחלות העשויות להשפיע על תפקודן התקין של הריאות. חלקן בעיות זמניות וחלקן כרוניות, אך כולן משפיעות כך או אחרת על איכות חייו של המטופל. הבה נכיר כמה מבעיות הריאות הנפוצות ביותר.

אחת הבעיות שעשויות להתרחש היא לחץ דם ריאתי בה ישנה פגיעה בתקינות זרימת הדם בעורקי הריאה. מהלב לריאות מגיע דם שאינו מחומצן דרך עורקי הריאה. דם זה אמור להעביר תהליך חמצון בריאות המועבר בחזרה אל הלב ומשם לכל הגוף. יתר לחץ דם ריאתי מתרחש כאשר הגוף מנסה לפצות על הפגיעה בזרימת הדם מהלב לריאות. הבעיה היא שהלחץ הנוצר בעורקים פוגע בהגעה של דם וחמצן לתוך הריאות ובכלי הדם שבהן. הפיצוי על הפגיעה בזרימה מאלץ את החדר הימני של הלב להגביר את פעולתו בהזרמת הדם, כך שבסופו של דבר לא רק הריאות נפגעות, אלא גם הלב עשוי להגיע למצב של אי ספיקה.

התסמינים של לחץ דם ריאתי הם עייפות מוגברת, קוצר נשימה, לחצים בחזה, האצה בדופק הלב, סחרחורות, בצקות וכיחלון של קצות הגפיים והשפתיים.

בעיית ריאות נפוצה נוספת היא אסתמה. זוהי מחלה כרונית המתרחשת בהתקפים זמניים. המחלה גורמת להפרשה מוגברת של ריר צמיגי על גבי הדפנות של קנה הנשימה. אותו ריר צמיגי גורם לחסימה של הקנה, המתבטאת בקוצר נשימה, שיעול ורעשי צפצוף בזמן הנשימה. גורמים כמו אלרגיה, תרופות מסוימות, פעילות גופנית או שינויים הורמונליים עשויים להביא להתקף אסתמה שבמקרים קיצוניים עשוי להביא אף למוות. הגורמים להופעה של מחלת האסתמה יכולים להיות גם סביבתיים וגם תורשתיים. פעמים רבות ישנו קשר לתגובה אלרגית לאלרגנים.

מחלה כרונית אחרת המשפיעה על הריאות היא COPD, מחלת ריאות חסימתית כרונית, הידועה גם בשם "מחלת המעשנים". מחלה זו דווקא מקשה על הריאות לשחרר אוויר החוצה, מה שמקשה בתורו על הכנסה של אוויר. מחלה זו מביאה לתסמינים כמו שיעול, קוצר נשימה, לחץ בחזה ורעשי צפצוף במהלך הנשימה.

כיצד מטפלים בבעיות בריאות?

אופן הטיפול בבעיית הריאות תלוי כמובן בסוג הבעיה ובחומרתה. כך למשל, כדי לטפל בבעיה של לחץ דם ריאתי פעמים רבות יהיה צורך בנטילת תרופות המאפשרות הרחבה של כלי הדם כדי להקל על הלחץ בעורקים, תרופות נוגדות קרישה כדי למנוע חסימה של כלי הדם ותרופות להורדת לחץ דם. לצד הטיפול התרופתי חשוב להקפיד על תזונה בריאה והימנעות מעודף משקל, העשוי להביא להחמרה ביתר לחץ הדם.

למען האמת, בכל בעיה בריאות המביאה לקשיי נשימה, מומלץ לשמור על תזונה בריאה, להימנע ממצב של עודף משקל ולהקפיד על עשיית פעילות גופנית מתונה. זאת כדי לשמור על הבריאות הכללית של הגוף ולהוריד לחץ דם. אפילו במקרה של מי שלוקה באסתמה מומלץ לעשות פעילות גופנית מבוקרת, המותאמת לחולי אסתמה. חיזוק הגוף והמערכת החיסונית כתוצאה מכך, הודות לפעילות גופנית, יוכלו לסייע במניעה של התקפים בעתיד. כמובן שלחולי אסתמה ניתן משאף המסייע במקרים של התקף אשר כבר מתרחש.