איך לשמור על העיניים מנזקי המסכים?

שמת לב שבסוף היום העיניים קצת צורבות והראייה מטושטשת? הטיפים הבאים יסייעו לך לשמור על בריאות העין אחרי יום ארוך מול המסכים

השימוש המוגבר במסכים עלול להביא לעייפות העין, ראיה מטושטשת ויובש (צילום: שאטרסטוק)

השימוש המוגבר במסכים עלול להביא לעייפות העין, ראיה מטושטשת ויובש (צילום: שאטרסטוק)

אנחנו משתמשות בהם כל הזמן – לצורך אימיילים, הודעות, בדיקת מזג האוויר, עדכון בפייסבוק, תמונה לאינסטגרם, עדכוני חדשות ואפילו משחקים. הסמרטפון, הטאבלט, המחשב, המסכים נמצאים במרכז חיינו וזה לא עומד להשתנות. אלא שהעין שלנו לא ממש מותאמת לשינוי הזה באורח החיים. השימוש הבלתי פוסק במסכים עלול להביא אתו גם תופעות שונות, כמו: טשטוש בראיה או ראייה כפולה, כאבי ראש, תחושת צריבה בעיניים, כאבי צוואר וגב, כאבי עיניים, סחרחורת, קושי בהירדמות, אדמומיות בעיניים ויובש.

"תסמונת ראיית מחשב היא שם כולל לבעיות ראייה שונות המתעוררות עקב שימוש במסכים. מסכי LED של מכשירים שונים, כמו: סמארטפונים, מחשבים, טאבלטים, טלוויזיות ועוד, פולטים אור כחול. משום שאורך הגל הכחול הוא הקצר ביותר, העיניים שלנו מתקשות לסנן אותו ומכיוון שהוא בעל אנרגיה גבוהה הוא עלול לגרום לנזק בטווח הקצר והארוך. ההשפעות בטווח הקצר כוללות עייפות, ראייה מטושטשת, קושי במיקוד, יובש, גירוי בעיניים, כאבי ראש והפרעות. תסמונת ראיית המחשב לא מתבטאת בבעיה אחת ספציפית, היא עשויה להתבטא במגוון גדול של תסמינים. ישנן דרכים שונות בהן ניתן להקל עליהם ולשמור על בריאות העין כדי לצמצם עד כמה שניתן את השפעת השהיה הממושכת מול מסכים," מסביר אופטומטריסט סופר-פארם, איתן הלימי.

זווית הישיבה מול המסך מקשה לא רק על העין, גם על הצוואר והגב העליון (צילום: שאטרסטוק)

למה אנחנו סובלות מתסמונת ראיית המחשב?

"באופן טבעי העיניים שלנו לא נועדו למסכים. הדפוס נוח יותר לעין, הניגודיות של הטקסט גבוהה יותר ומקל על הקריאה. גם המיקוד שנדרש שונה בין שני המצבים, הקריאה במחשב דורשת מאמץ רב יותר מהעין ויכולת המיקוד של העין במוצרי דפוס טובה יותר לעומת מסך. אם נוסיף לזה את העובדה שהשהייה הממושכת מול מחשב ובחלל ממוזג ויבש, גורמת לגירויים ויובש בעין, אפשר להבין כיצד המאמץ על העין גורם לתסמינים השונים," מסביר הלימי.

הדרך הטובה להקל על התסמינים היא להוריד את השימוש במסכים, אבל בהנחה שזה לא פשוט כמעט בשום תחום עיסוק, כדאי ליצר סביבה אופטימלית ולאמץ את 5 הכללים הבאים שנועדו לצמצם את השפעת השהייה הממושכת מול המסכים:

מול המסך אנחנו ממצמצים הרבה פחות (צילום: שאטרסטוק)

1. מצמוצים:

חשיפה ממושכת למסכים גורמת ליובש בעיניים בעיקר משום שאנחנו ממצמצים הרבה פחות כאשר אנחנו מול מסך. בעוד שבאופן טבעי אנחנו ממצמצים בממוצע 15 פעמים בדקה, כאשר אנחנו מול המחשב התדירות יורדת מהותית ל- 1-3 פעמים בדקה בממוצע. אז קדימה הכניסו מצמוץ לשגרה – שימו לב ונסו למצמץ באופן יזום.

לא חייבים רגליים על השולחן, אבל העיניים צריכות לנוח (צילום: שאטרסטוק)

2. חוק ה-20:

נסו להכניס לשגרה מנוחה קצרה מהמסכים, אמצו את חוק ה- 20: 20 שניות של מנוחת העין, כל 20 דקות מול מסך, אם ע"י עצימת עיניים או מבט לנקודה רחוקה.

צורת הישיבה מול המסך משפיעה על העין, מומלץ לשבת זקוף ובמרחק נכון מהמסך (צילום: שאטרסטוק)

3. מרחק מהמסך:

אופן הישיבה משפיע על אימוץ העיניים מול המסך. נסו להקפיד על ישיבה זקופה וכדאי שמסך המחשב ימוקם בזווית של כ-20 מעלות מתחת לגובה העיניים. ארגנו את אזור העבודה שלכם בתצורה שתהיה אופטימלית עבורכם.

לחשיפה מוגברת לאור הכחול עלולה להיות השפעה מזיקה בטווח הארוך והקצר (צילום: שאטרסטוק)

4. מה עושים עם האור הכחול?

פתרון מומלץ ואפקטיבי למי שחשוף שעות ממשוכות למסכים, גם לילדים ולמי שאינם זקוקים למשקפיים, הוא משקפיים בעלי ציפוי מסנן אור כחול שמטרתו להקל על תופעות הלוואי הנובעות משימוש ממושך במסכי LED. ניתן להשיג משקפיים עם ציפוי להגנה מפני האור הכחול אצל האופטומטריסט, גם ללא מספר (מרשם) במשקפיים.

התאורה יכולה להפחית משמעותית את המאמץ על העיניים (צילום: שאטרסטוק)

5. תאורה:

כדאי להקפיד על עוצמת התאורה וגם לכוון את המסך כך שלא תיווצר השתקפות, או לפחות לצמצם את היקפה כיון שההשתקפות מחזירה את האור אל העין, מקשה על העיניים להתמקד וגורמת למאמץ נוסף על מערכת הראייה. אפשרות נוספת היא תוספת פילטר (מסנן קרינה) למסך.

אל תוותרי על בדיקה קבועה כחלק מהשמירה על בריאות העין (צילום: שאטרסטוק)

6. בדיקה שנתית אצל אופטומטריסט:

אם התסמינים מתגברים, לא כדאי להתעלם מהם. גשי להתייעץ עם אופטומטריסט ונסי לבחון מה הגורם לאי הנוחות או הכאבים.

 

>> לאיתור סניף האופטיקה הקרוב אליכם והזמנת בדיקת ראיה לחצו כאן