איך לקבל החלטות נכונות?

מהי הדרך הנכונה וחכמה לקבל החלטות בחיים? ליקטנו 5 טיפים מעולים שהוכיחו את עצמם ויסייעו לכם בכל תחום אפשרי

כיצד ייתכן שאדם אינו יודע מה נכון לו? ואם הוא לא יודע, מי ידע? הרי התשובה היא ברורה שכל אחד צריך להיות מסוגל להרגיש את האמת שלו, אך רק לפעמים לא מחובר לעצמו. כיצד נוצר חוסר החיבור ואיך ניתן לעורר אותו מחדש?
קבלו חמישה טיפים שנועדו לעזור לכן להחליט:

1. דברו עם עצמכן

חיבור נוצר בין השאר דרך שיחה, כך עם אנשים אחרים וכך גם ביננו לבין עצמנו, אנו כל כך רגילות לעצמנו שאנחנו שוכחות לעתים לשאול את עצמנו שאלות ולענות לעצמנו, ממש ככה בקול רם או בכתיבה. כפי שאתן מדברות עם אדם אחר, כך תעודדו שיחה פנימית, אחרי כל ההתייעצות עם כל כך הרבה אנשים למה שלא תתייעצו עם האדם היחיד שיודע את התשובה?

2. מצאו עיסוק רוחני

כזה שפותח ערוץ ישיר לנפש, ששם בצד רק לכמה שעות ספורות את כל רעשי הרקע היומיומיים. למוח יש כמה מצבים או תדרים בהם הוא יכול לעבוד, ישנם תדרים נמוכים יותר, ארציים ויומיומיים ותדרים גבוהים יותר הנקראים תדרי אלפא בהם יש תחושה יותר מחוברת ונוכחת, אלו התדרים בהם יש חיבור טוב יותר ומשם יהיה קל יותר לקבל החלטות. על מנת להגיע לתדרים גבוהים יותר צריך לעתים להתנתק מהתדרים הארציים כיצד נעשה זאת? באמצעות ציור, ריקוד, יוגה, ריצה, כתיבה, מדיטציה וכן הלאה.ציור, ריקוד, יוגה, ריצה, כתיבה, מדיטציה כל מה שתחליטו.

אשה מקבלת החלטות צילום שאטרסטוק By Alliance

3. תעשו סדר בראש

לעיתים חוסר החלטיות מתאפיין בכמה קולות פנימיים שכל אחד מהם מכוון למקום אחר , ולכן לא תמיד ידועה לנו מהי הדרך הנכונה ללכת בה. נסו לסווג את הקולות ולחלק אותם לפי רגש או רציונל, לאחר שתבינו לעומק כל קול, נסו להרגיש איזו תחושה מתעוררת בכן בכל פעם שאתן חושבות על האופציות האפשריות. כאשר עולה כיווץ וחוסר רצון כנראה שזאת אינה הדרך הנכונה גם אם על פניו היא נראית שכן, כאשר עולה רצון, חיוך ונוחות לכו על זה, גם אם זה מפחיד ופחות מתקבל על הדעת.

4. וודאו שאינכן מנסות לרצות אף אחד

אנשים מרצים נוטים להעדיף את טובת האחר על טובתם האישית ואינם שמים לב לביטול העצמי שנגרם עקב כך. מביטול עצמי אין מרוויחים, כאשר אתן לא עצמכן מי שאוהב אתכן מפסיד אתכן. גם אם הצד השני לא תמיד יהיה מרוצה, לפחות הוא לא ירגיש לבד, דבר שכיח במערכות יחסים בהן צד אחד מבטל את עצמו ונוצרת תחושת ריקנות בקשר. שימו לב שאתן בוחרות בשביל עצמכן, שאלו את עצמכן "אם הייתי לבד בעולם במה הייתי בוחרת?", כל עוד איש לא נפגע, זו התשובה. בסופו של דבר המחשבות, הרגשות והבחירות שלנו הופכות אותנו למי שאנחנו.

5. האם אתן מאמינות בעצמכן?

אלו הפוחדים מכישלון לעתים יעדיפו (באופן לא מודע), לא לקחת החלטה על מנת שלא להסתכן בכישלון. בעת לקיחת החלטה מגיעה גם אחריות ואיתה גם הפחד. איך תדעו אם הינכן מונעות מחוסר אמונה בעצמכן? על ידי מענה לשאלה: "לו הייתי יכולה לעשות הכל במה הייתי בוחרת"? האמינו בעצמכן שאתן יכולות לעשות כמעט כל דבר שתחפצו בו, ויותר חשוב האמינו שגם אם לא עדיין תהיו אהובות וטובות ולכן זה בסדר לנסות ולהיכשל

לסיכום, ניתן להבין כי לא ההחלטה עצמה היא שחשובה אלא חוסר החיבור, כאשר יש קונפליקט לא תמיד יעזור לחשוב ללא פסק על ההתלבטות עצמה. במקום זאת תנסו יותר להתחבר לרגש על מנת למצוא את הדרך ללב ולאינטואיציה שלכן, שם בדרך כלל נמצאת התשובה וכל שנשאר זה פשוט לכבות את רעשי הרקע ולהקשיב.

** הכותבת היא שרון פרדני, פסיכותרפיסטית הוליסטית ורפלקסולוגית בכירה