איך להיות מאושר אחת ולתמיד

אחת הטעויות הנפוצות היא לחשוב שאושר הוא תוצאה של חיים מושלמים, הרעיון לפיו אם תהיה לי מערכת יחסים אידיאלית, או אם יהיה לי מספיק כסף או שאתגורר בבית חלומותיי, אהיה מאושר

דיין היר צילום אלבום פרטי

מאת: ד"ר דין היר

אושר. מה זה בעצם? ואפילו יותר חשוב, איך מוצאים אותו? צאו לסיבוב בכל חנות ספרים ותמצאו שם מחלקה לספרי ״עזרה עצמית״. רוב הסיכויים שזו תהיה מחלקה גדולה למדיתעשיית ספרי העזרה העצמית מגלגלת כ-11 מיליארד דולר בשנה. חיפוש באינטרנט אחר ״התשובה לאושר״ יוביל אתכם לחמישה מיליון תוצאות. אנשים מחפשים אחר האושר, אך האם הם מוצאים אותו?

אחת הטעויות הנפוצות היא לחשוב שאושר הוא תוצאה של חיים מושלמים, הרעיון לפיו אם תהיה לי מערכת יחסים אידיאלית, או אם יהיה לי מספיק כסף או שאתגורר בבית חלומותיי, כשיקרה לי הדבר הספציפי הזה, אז אהיה מאושר. אם אושר הוא בנמצא רק כאשר הדברים הם ״מושלמים״ אז כולנו בצרה, כי שלמות היא אשליה.

ואם האושר מגיע רק כאשר השגתי את כל מה שחשבתי שצריך בכדי להיות מאושר בחיים האלו, במצב זה אני נתון בידי אנשים אחרים ובידי ההתרחשויות, וזו אינה דרך מעצימה לחיות. במשך השנים עבדתי עם המון סוגים של אנשים. רבים מהם באים אלי כדי לפתור את בעיותיהם: דכדוך, חוסר שביעות רצון, והם רוצים שאתקן זאת עבורם. יש לי כלים מדהימים שבהם השתמשתי בכדי לשנות את חיי, והכלים האלו הובילו אותי ממקום שבו רציתי להרוג את עצמי למקום שבו אני מתעורר בכל בוקר עם תחושה של קלילות ושמחה, בהודיה על החיים.

דין היר צילום אלבום פרטי

אני חולק את הכלים האלו עם אנשים בכל העולם. רבים מהאנשים ששומעים עליהם משתמשים בהם, משנים את החיים שלהם וחווים סיפוק אדיר ושמחה. אחרים משתמשים בכלים ומשנים בהם כמה דברים (אולי אפילו הרבה) ועדיין נשארים לא מאושרים. למה? מה גורם להבדל? זה פשוט מאוד, האמת: אושר הוא בחירה, זה לא משהו שאתה נתקל או נופל לתוכו. זה לא משהו שאתה מגיע אליו ביום אחד. אושר הוא בחירה שאתה עושה.

אם אתם רוצים לחיות את החיים שלכם מתוך תחושה של שביעות רצון, שמחה ואושר, זה אפשרי. עכשיו. התחילו בכך שתעשו בחירות שמאלצות אתכם להתחייב לחיים שלכם, ואז תבחרו באושר אשר פנוי. אני אציין כאן ארבעה כלים פרגמטיים שיעצימו אתכם ויעזרו לכם למצוא את האושר שלכם.

 1. התחילו בכתיבת יומן הודיה

מה שאנחנו מוקירים גדל. אם מתמקדים בדברים שאנחנו מודים עליהם, יותר מהם יופיעו בחיים שלנו. דרך מצוינת להיות יותר מודעים לדברים המדהימים שיש לכם בחיים היא להתחיל לרשום אותם ביומן. כתבו בכל יום של שלושה עד חמישה דברים שאתם מודים עליהם, והוסיפו גם דברים שאתם מודים עליהם לעצמכם. בימים הראשונים זה ילך לכם בקלות. אתם תרשמו את הדברים שברור מאליו שאתם מודים עליהם. לאחר מספר ימים תצטרכו להסתכל מעבר לדברים שאתם מודעים להם כרגע, תתחילו לשים לב שהחיים שלכם מלאים מסביב במתנות. האוויר שאתם נושמים, היופי של הטבע סביבכם ועוד הרבה. המיקוד הוא על ההודיה, וכך היא גדלה.

 2. אל תקחו על עצמכם דברים של אנשים אחרים

מה ששינה את חיי בצורה מאוד דרמטית, כשעברתי מהרצון להרוג את עצמי לחיים באושר, זה שאלה קטנה ששמעתי: ״למי זה שייך?״ כולנו מאוד מודעים לאנשים שסובבים אותנו. אם הסובבים אותנו הם אנשים מאוד מדוכאים נרגיש בעצמנו שאנחנו מדוכאים, אבל המציאות היא שאנחנו פשוט קולטים אותם. בפעם הבאה שתחוו או שתרגישו בעצבות, בבדידות או בתסכול, עצרו ושאלו: ״למי זה שייך״? אם תרגישו לפתע תחושה של קלילות בעולמכם זה אומר שהמחשבות והרגשות אינם שלכם, אתם פשוט מודעים להם. תוכלו פשוט לומר: ״מחזירים לשולח״, וכך תאפשרו לשליליות להתפוגג.

 3. סקרנות היא המפתח

מחקרים מראים שאנשים סקרנים – כאלו ששואלים אינסוף שאלות ומחפשים אפשרויות חדשות, נוטים ליהנות מרמות גבוהות יותר של רגשות חיוביים, רמות נמוכות יותר של חרדה, שביעות רצון גדולה יותר מהחיים ושגשוג ברמה האישית. קחו ילדים לדוגמה. למקרה שלא שמתם לב הם נוטים להיות יותר מאושרים מהמבוגרים, הם משחקים, הם מדמיינים, הם חוקרים והם שואלים שאלות – הם סקרנים.

 לכל אחד מאיתנו יש מודעות שהיא מולדת ואנו יודעים איזו החלטה יביאו לנו את האהבה, החיים, הבריאות, הממון והעסקים הכי טובים. הטריק הוא לחשוף את החוכמה הלא-מודעת שמשאירה אתכם פתוחים לכל האפשרויות – לא לחפש תשובה לשום דבר. לשאול שאלות לעולם ועד.

 4. תרגלו שאילת שאלות

לעיתים, בחיפוש אחר האושר אנחנו מחפשים את התשובות. לימדו אותנו שהתשובה הנכונה או הבחירה הנכונה היא המפתח לאושר. תשובות ומסקנות מונעים מדברים גדולים יותר להופיע בחייכם. אז במקום להגיע למסקנות על מה שקורה בחיים שלכם, שאלו שאלה והזמינו אפשרויות חדשות. להלן כמה דוגמאות למסקנות שאפשר להחליף בשאלות:

1. במקום להגיד, ״זה ממש גרוע״ או ״וואו, זה ממש מדהים״, שאלו ״איך יכול להיות יותר טוב מזה?״ זה מניע את העצמי הלא-מודע שלכם להפוך סיטואציה לא נעימה לנעימה יותר, ואף להפוך אותה לטובה יותר.

2. במקום להאמין שאתם קורבן של החיים, ושהאושר הוא דבר שניתן לכם או נלקח מכם, שאלו ״האם אני רוצה להיות צודק, או שאני רוצה להיות מאושר?״ זה מעצים אתכם ועוזר לכם להבין שאושר הוא בחירה וניתן לבחור בו בכל עת.

3. במקום לומר, ״אני תקוע״ או ״אני מתפטר״, שאלו ״מה עוד אפשרי שלא העליתי עדיין בדעתי?״ זה מניע את המודעוּת הלא-מודעת לחפש את מגוון האפשרויות הזמינות לכם.

אושר הוא בחירה, אין אדם אחר שיכול לבחור זאת עבורכם, אף אחד לא יכול לקחת את זה מכם. אז אם אתם רוצים למצוא את האושר… תבחרו. ד"ר דיין היר הוא סופר, מרצה ומנחה לשינוי ותודעה ששמו נודע ברחבי העולם. שותף-יוצר של אקסס קונשסנס.

דין היר צילום אלבום פרטי

** ד"ר היר מזמין אנשים מכל תרבות, מדינה, גיל ומעמד לחבק את הגדולה שלהם. הוצאת אקסס קונשסנס בארה"ב הוצאת איפבליש בישראל / 360 עמודים / מחיר מודפס 92 ₪/ מחיר דיגיטלי 44 ש"ח/  להשיג בחנויות הספרים המובחרות.בתחילת דרכו הוא עסק בכירופרקטיה, ויש לו גישה שונה לחלוטין לריפוי בכך שהוא מנחה אנשים להתחבר ולהכיר ביכולות ובידיעה שלהם. ד"ר הייר כתב תשעה ספרים, בהם "להיות אתה, לשנות את העולם", רב מכר בינלאומי. הוא הוזמן להופיע במאות תוכניות רדיו וטלוויזיה, בהם Fox News and Gaiam TV. ויש לו תוכנית רדיו שבועית בשם "שיחות בתודעה". 

לינק לעמוד הספר בהוצאה: https://bit.ly/2JBKTsF