אזהרה: לא לעשות קעקוע חינה

ילדה בשם מדיסון נותרה עם צלקות לכל החיים כתוצאה מתגובה אלרגית חריפה לקעקוע חינה. אם שקלתם לעשות אחד בביקור הבא שלכם באילת, עצרו ותקראו את הכתבה הזאת

בימים האחרונים תמונות של ילדה בריטית, מדיסון גוליבר, הפכו ויראליות ברשת לאחר שחשפו את הנזק הקשה שעשויים לגרום קעקועי חינה. כתוצאה מהכוויות הכימיות, הילדה בת ה-7 נותרה עם צלקות איומות לכל החיים. מה שהיה אמור להיות חופשה מהנה במצרים עם אביה הפך לאסון לאחר שהאב הסכים שבתו תעשה קעקוע החינה. תוך שניות היא החלה להתלונן על גירודים וצריבות וכעבור כמה זמן הקעקוע על ידה החל להתנפח והופיעו שלפוחיות כואבות במיוחד.

"לא היינו מודעים כלל לסכנות", סיפר אביה ל"דיילי מייל". "אני חושב שתיירים שמגיעים צריכים לדעת על זה. אני חושב שזה בחלקו אשמתי כי לא ידעתי על זה, אבל האשמה היא גם של הסלון – כי הם משתמשים בכימיקלים מסוכנים, ועוד על ילדים". מדיסון אינה היחידה שסבלה כך מקעקוע חינה. גם בישראל דווחו מספר מקרים קשים, בקרב מבוגרים וילדים כאחד, שלא ידעו על הסיכונים מבעוד מועד. לצערנו, הכתבות שפורסמו בנושא והתמונות שעלו בפייסבוק לא מספיקות כדי לייצר מודעות לסכנה.

מדיסון קעקוע

מה בעצם הופך את קעקוע החינה למסוכן כל כך? במשחת החינה (בה משתמשים מקעקעים) ניתן לפעמים למצוא ריכוז גבוה של רעלנים כימיים, שעלולים לגרום לכוויות קשות מאוד בעור. "איננו יודעים מה שמים בעלי הדוכנים בחומר שהם מניחים על העור של הילדים", אמר בראיון פרופ' ירון הר שי, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בבית החולים "כרמל". "יש כאן שילוב של תגובה אלרגית קשה עם כווייה כימית המלווה בשלפוחיות. זה בהחלט מסוכן לעור ולגוף של ילד בגיל כל כך צעיר".

מדיסון קעקועים

עוד הסביר פרופסור הר שי שמאחר וקעקועי חינה הם דרך זולה לעשות קעקוע זמני, משתמשים בדרך כלל בצבע שחור שמכיל PPD (חומר המאיץ את ספיגת הצבע לשכבת העור העליונה), זה החומר שמזוהה כאחראי לתגובות אלרגיה ועלול לגרום לדלקת ממושכת, לשינויי פיגמנטציה כרוניים ולהצטלקות. רצוי להימנע מלקחת סיכון מיותר ולגלות רק בדיעבד שהילד פיתח אלרגיה קשה. מה שאמור להיות חוויה מהנה הופכת לאסון של ממש אז ראו הוזהרתם.

קעקוע חינה מסוכן

קעקוע חינה