אובחנת בסרטן השד? קחי נשימה עמוקה

עכשיו זה ודאי: נכנסת לסטטיסטיקה של סרטן השד ואת צריכה למצוא לעצמך כירורג שד. אילו החלטות עליך לקבל ואיך תתכונני לקרב של חייך? כתבה שנייה בסדרה

אובחנת בסרטן השד? צילום: shutterstock By Emily frost

אחרי ההלם הראשוני, החרדה, הבכי והתחושה האיומה שהעולם שלך מתמוטט, את מבינה שאת רוצה וצריכה לצאת למלחמה; שאת עומדת לפתחם של קרבות רבים, חלקם ארוכים, ושאת רוצה לנצח בכולם. כי אלה החיים שלך וכי יש לך רק הזדמנות אחת להציל אותם.

מטבע הדברים, את מרגישה שהזמן דוחק ואת חייבת לקבל החלטות מהירות.

ובכן, טעות. מיד נסביר מדוע, אך לפני כן נזכיר, כי הרופא הראשון אליו עליך לפנות הוא כירורג שד, ולא יזיק ליידע את רופא המשפחה, שיוכל להמליץ לך על כירורג שד במידת הצורך, כפי שהומלץ בכתבה הראשונה  בסדרת הכתבות שלנו: "אובחנת, ומה עכשיו?". 

המלצה ראשונה: תעצרי הכל, את לא ממהרת לשום מקום

"אין ספק, כי אישה שמקבלת אבחנה שהיא חולה בסרטן השד עלולה להיתקף באימה, בתחושת אסון. עם זאת, בניגוד מוחלט לתחושה, המצב האובייקטיבי הוא שסרטן השד היא מחלה שמתפתחת בצורה איטית", מסביר ד"ר משה כרמון, כירורג שד ומנהל יחידת השד במרכז הרפואי שערי צדק. "מאד קשה לעשות את המעבר החד הזה, מאישה פעילה, עובדת, לומדת, מגדלת משפחה, בעלת תכניות, לחולה. לכן חשוב לי להדגיש: אין צורך למהר ולקבל החלטות מיידית, גם אם התחושה היא שהשמיים נופלים והחיים מתפרקים. למטופלות אני ממליץ: קחו נשימה, קחו את הזמן עד שההלם יתפוגג ואפשר יהיה להתחיל לקבל החלטות".

"קחי לעצמך 24-48 שעות, בהן עטפי את עצמך באנשים שאת אוהבת בלי לקבל החלטות חפוזות. כל החלטה שמתקבלת מתוך פאניקה היא לא החלטה טובה. את צריכה זמן לעכל את ה"דבר הזה", להבין מה הצעד הבא ואיך נושמים הלאה", ממליצה אפרת רמון, מייסדת ומנכ"לית EZbra – חבישה ייעודית לניתוחי שד. אפרת רמון אובחנה לפני 10 שנים והיום היא בריאה לחלוטין.

המלצה שנייה: התחילי לבצע בירור מעמיק

"בירור מעמיק הוא נדבך חשוב של הטיפול והוא המפתח להצלחתו. כירורג השד הוא בדרך כלל הרופא הראשון עמו נפגשים, והוא  יוכל לעזור ולייעץ בצורה מושכלת מהי מידת הסיכון במחלה, ומה הבירורים והייעוץ הנדרשים לצורך קבלת החלטות לגבי הטיפול המתאים ביותר. חשוב לדעת שסרטן השד הוא למעשה קבוצה של מחלות המתנהגות באופנים שונים. יש הבדלים שונים ורבים גם בין מטופלת למטופלת. לכן יש צורך בהתאמת הטיפול לפי הנתונים השונים אצל המטופלת המסוימת באופן אישי", אומר ד"ר כרמון.

"כדאי מאד לדבר עם נשים שעברו "את זה", להיעזר בהן על מנת להכין רשימת משימות. הרשימה הזו היא אביזר עזר שיכניס סדר ויעזור לך לנהל את המחלה שלך", מוסיפה אפרת רומן.

ואילו גלית סביליה ממליצה לבצע "סקר שווקים". "בשבילי הכי חשוב היה שמי שבידיהם אפקיד את גופי יהיו אנשים שאוכל לסמוך עליהם במאה אחוזים", היא משחזרת גלית סיביליה, היא פסיכותרפיסטית גופנית שמלווה מחלימים מסרטן, בלוגרית בסלונה. גלית אובחנה וטופלה לפני 7 שנים וכיום היא בריאה.

אובחנת בסרטן השד: היפגשי עם הרופא צילום shutterstock By Chinnapong

המלצה שלישית: היפגשי עם הרופא שלך, ורצוי עם יותר מאחד

ד"ר כרמון ממליץ לכל מי שאובחנה לקיים פגישת תיאום ציפיות עם הרופא שינתח אותה. "חשוב שהמטופלת והרופא יכירו זה את זו, שהמטופלת תבטא את הרצונות והמחשבות שלה ותבין מה הרופא שלה חושב. מלבד כימיה, חשוב גם שהמטופלת תבין בדיוק מהם הממצאים שהתגלו בבדיקות, מהם סיכויי ההחלמה ומהן אפשרויות הטיפול האפשריות לפי נתונים אילה.

"מידת הלחץ והעומס שמוטלים על המטופלת היא אדירה וזה התפקיד שלנו, הרופאים, לסייע לה לנהל את ההתמודדות הזו. גם אחיות מתאמות שד יכולות להיות מקור לעזרה ולידע".

ומה לגבי חוות דעת שנייה? ד"ר כרמון מדגיש: "לא כדאי להסס ואם מרגישים בכך צורך, כדאי לבקש חוות דעת שנייה.

גם גלית סביליה ממליצה להיפגש עם 2-3 רופאים לפחות. "כך תוכלי לדעת על כל האופציות העומדות בפניך, ולהרגיש "בבטן" מה נכון לך לעשות".

לדברי אורית זיו אקרמן, שאובחנה לפני שנה, נותחה ומקבלת כיום טיפול תרופתי, זה הזמן להפעיל את הביטוח או הביטוחים הרפואיים שיש ואם אפשר, לקבוע תורים לבדיקות באופן פרטי: "היה לי ביטוח רפואי מצוין שהפעלתי ומה שיכולתי לעשות באופן פרטי, עשיתי ושילמתי, כדי לקבל תור באופן מידי".

המלצה רביעית: הביני אילו שאלות עומדות בפניך ומהן ההחלטות שאת צריכה לקבל

ד"ר כרמון ממליץ לברר את הסוגיות הרבות שנוגעות לאבחון ולטיפול. כדי להקל על המטופלות ועל הצוות המטפל ד"ר כרמון משתמש בתוכנה ייעודית שפותחה עבור יחידת השד  במיוחד. "כיום יש יותר כלים משהיו לנו בעבר לקבל תמונה מדויקת על המחלה כולל על היקפה אנטומית, מאפייניה הביולוגיים ונתונים נוספים, כן נאספים נתונים רבים של המטופלת עצמה כולל הרקע הגנטי שלה. תהליך הבירור, איסוף הנתונים ומעקב אחר המהלך לקראת טיפול נעשו מורכבים והתכנה בה אנו משתמשים עוזרת בקיצור תהליכים, ייעול שלהם, בקרת איכות ועוד".

אובחנת בסרטן השד: אל תהססי לשאול צילום: shutterstock By Elena Rudyk

ואלה השאלות שכדאי לשאול והסוגיות שמומלץ לברר:

 • מהי דרגת הסיכון במחלה שלך.
 • מהן הבדיקות המידיות שאת צריכה לעבור ואילו בדיקות תעברי בהמשך.
 • מהם הטיפולים הניתוחיים האפשריים העומדים בפניך.
 • מהם הטיפולים התרופתיים האפשריים העומדים בפניך.
 • האם תזדקקי להקרנות לאחר הניתוח?
 • האם תזדקקי לכימותרפיה ו/או טיפול ביולוגי לאחר הניתוח?
 • מה סדר הטיפולים הצפוי?
 • מהם היתרונות ומהם החסרונות של ניתוח כריתה מלאה לעומת ניתוח כריתה חלקית?
 • מה ההתייחסות הצפויה מבחינה ניתוחית וקרינתית  לקשרי הלימפה בבית השחי?
 • מה יהיו תופעות הלוואי איתן תיאלצי להתמודד?
 • האם כדאי לך לבצע טיפולים לשימור הפוריות, וכיצד עושים זאת?
 • אילו סימנים מעידים שאת זקוקה לעזרה דחופה ואל מי תוכלי לפנות במצב מצוקה (יש רופאים שנותנים למטופלות את מספר הטלפון הפרטי שלהם, בררי עם הרופא שלך מה עמדתו בנושא).
 • האם קיימים טיפולים ניסיוניים או מחקריים שמתאימים למצבך וכיצד תוכלי לברר ולהצטרף אליהם?
 • מהן המשימות שעומדות בפניך בניהול המחלה: קביעת תורים לבדיקות, פניה לקבלת זכויות סוציאליות, הפעלת ביטוחי בריאות.
 • אילו גורמים ישתתפו בטיפול מלבד צוות הרופאים עצמם ואיך תתנהל הגישה  אליהם? (אחות מתאמת, עובדת סוציאלית ועוד).