הבלוג של חנה רדו

חנה רדו

מחפשת פתרונות להגברת התעסוקה בפריפריות. פתוחה לכל רעיון לשינוי המציאות בישראל. מאמינה בשיוויון מגדרי.עובדת במקאן תל-אביב 24/7. www.hanarado.info

עדכונים:

פוסטים: 96

החל ממאי 2013

שנת שמיטה: בשנה זאת, השביעית במחזור של שבע שנים, מצווה היהודי לשבות ממלאכת החקלאות, לעסוק בפעילות רוחנית ולהפקיר לכל המעוניין את פרי האדמה הנחה מגידול.. נשמע לכם 2014? אז זהו שכן! הכתבה של איתי גלייטמן,

17/06/2014

למה החמירו הרבנים בהלכות שמיטה ומה זה עשה ליין שלכם

25 מיליון שקל מכספי המדינה יפצו כורמים שיצטרפו להסדר השמיטה בשנה הקרובה. הבלגן החל ב–2008, כשהרבנים העירוניים החליטו להחמיר בכשרות יותר מהרב הראשי – כי מִשמיטה לא משתמטים
ביום שישי קראתי את הכתבה של איתי גלייטמן בגלריה של עיתון הארץ, ולא האמנתי.

25 מליון ש”ח מכספי משלם המיסים והכל בגלל החלטה של מספר קטן של רבנים שמסתבר שקובעים עלינו בכסף גדול ומיותר.

אני מצרפת את הכתבה ומבקשת מכל מי שיודע/ת איך להשפיע על ההחלטה האומללה של הרבנים – החלטה שהתקבלה בשנת 2008 לפני המחאה החברתית, לפני שידענו שאנחנו יכולים להשפיע על כל תחום בחיינו, לעשות משהו נגד ההחלטה לגזילת כספינו.

 

להלן הכתבה:
“ראש השנה שיחול בספטמבר הקרוב יעמוד בסימן כניסתה של שנת השמיטה. בשנה זאת, השביעית במחזור של שבע שנים, מצווה היהודי לשבות ממלאכת החקלאות, לעסוק בפעילות רוחנית ולהפקיר לכל המעוניין את פרי האדמה הנחה מגידול. מצווה שבעידן המודרני, על אף הניחוח הסוציאליסטי הרומנטי הנודף ממנה, מעמידה אתגרים כלכליים לא פשוטים לחקלאי ישראל המתמעטים.

ענף היין הישראלי כבר ידע בעבר את נזקי השמיטה. העובדה שהיין ממלא תפקיד גם בטקסים דתיים מגבירה את ההקפדה בעניינו, ומחייבת את הכורמים והיקבים בהיערכות מוקדמת — כדי להימנע מייצור עודף של יין שאותו יתקשו למכור לקהילות המקפידות על כשרות.

ההחמרות שחלו בעשורים האחרונים בדיני השמיטה סביב היין הן תמונת מראה להקצנה הדתית שהתחוללה בישראל וגם בארצות הברית — יעד היצוא העיקרי של יינות ישראל.צחי דותן, מנכ”ל המועצה לגפן ויין, אומר כי עד שנת השמיטה האחרונה, ב–2008, זכו היינות שהופקו בשנת שמיטה להיתר מכירה.

בדומה לנוהג מכירת החמץ לגוי בפסח, היתר המכירה איפשר להעביר את הקרקע לידיו של לא־יהודי למשך שנה ובכך לעקוף בקומבינה מודרנית את חובת השמיטה הארכאית. אבל מאז שמיטת 2008, מציין דותן, השתנה המצב, “והיין החל להימכר על פי דרישת הרבנות תחת פיקוח שמיטה מחמיר יותר, ששמו ‘אוצר בית דין’. ובכל זאת, כשיצא היין מבציר 2008 לשוק ב–2010, הורו כמה רבנים עירוניים לרשתות השיווק להסירו מהמדפים לאלתר — אחרת תישלל מהם תעודת הכשרות”. וכשהשריף הרבני העירוני, שלא ממש סופר את הרבנות הראשית ומדיניותה, מאיים בשלילת התעודה ומטיל דופי בכשרות היין, חיש קל ובלי שאלות מיותרות נעלמים הבקבוקים הסוררים מן המדפים. היתר מכירה? אוצר בית דין? מה עניין שמיטה לתשמישי מיטה?

הפארסה של שנת השמיטה הקודמת הותירה את היקבים הגדולים עם היצע גדול וביקוש מועט ליין שכשרותו מפוקפקת. לא בכדי זכו יינות מבציר 2008 למבצעים האטרקטיביים ביותר בתקופה האחרונה. על מנת למנוע מצב דומה, שעלול לפגוע בעיקר בכורמים המספקים ענבים ליקבים הגדולים, התגבשה במועצה לגפן ויין תוכנית שתאפשר לענף לשמוט כרבע מהכרמים המניבים בשנת השמיטה הקרובה — בהפסד מינימלי.

במהלך משותף עם משרד החקלאות והמשרד לענייני דת, נקבעה הקצבה בגובה 25 מיליון שקל (מתוך 100 מיליון שהוקצבו לענייני שמיטה) לפיצוי הכורמים שיבחרו לשמוט את אדמתם. בנוסף לכך, החליטה המועצה על הקמת קרן פיצוי שתמומן מגיוס של כ–100 שקלים על כל דונם מניב מכורמים שלא ישמטו את יבולם. גם היקבים יפצו את הכורמים שלהם ששומטים בעד 400 שקל לדונם. בסך הכל, יפוצו הכורמים בכ–2,500 שקלים לכל דונם מושבת. 2,000 מתוכם הם על חשבון משלם המסים.

לא מעט תגובות נזעמות, הטוענות לכפייה דתית ובזבוז כספי ציבור, הופיעו ברשתות החברתיות בימים שעברו מאז פורסם אותו “קול קורא” לכורמים המעוניינים לשמוט את אדמתם. אבל למרות האנטגוניזם שמעוררת ההחלטה, יש לזכור כי ללא כספי הפיצוי הנפגעים העיקריים מפרשיית השמיטה יהיו הכורמים, וגם עליהם ועל כרמיהם צריך לשמור. על כן יש לברך את המועצה לגפן ויין על מאמציה להגיע להסדר. את הטרוניות, אם יש כאלה, כדאי להפנות לאותם רבנים שבוחרים בדרך ההחמרה וההקצנה במקום לחפש פתרון שפוי ועכשווי לבעיה שמקורה בימי קדם. ואם כבר ברבנים עסקינן, עוד שאלה הלכתית קטנה: שנת השמיטה כוללת כידוע גם מצוות של שמיטת חובות כספיים. יש מצב שתסדרו לנו משהו עם הבנקים”

עוד מהבלוג של חנה רדו

תצוגה מקדימה

ועדת האיתור לנגיד בנק ישראל, חיפשה היטב ומצאה: קרנית פלוג היא אישה ולכן לא מתאימה

שבת שלום ד"ר קרנית פלוג אני מאד מקווה שנתניהו ולפיד כבר התקשרו אלייך, או אפילו הגיעו לביתך, לבקש שתהיי נגידת בנק ישראל. אני לצערי מתחילה להאמין שלא מינו אותך רק כי את אישה, כשרק התחיל מסע המינויים חשבתי בליבי שאם תמוני,...

תצוגה מקדימה

שתיקת הכבשים

 צילום: שאטרסטוק   אחרי שעות של חיפושים העלתי חרס בידי. לא מוצאת בשום מקום אישה שנלחמת על זכותה להיות שרה בממשלת ישראל. כאילו כל המילים ווהשכנועים שלפני הבחירות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה