הבלוג של גלית סרברניק-חי

טיפול ממוקד

עו"ס קלינית, יועצת ומטפלת במתבגרים ומבוגרים.

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מיוני 2012

מכירים את האמרה: “אם זה נראה כמו ברווז, הולך כמו ברווז ועושה קולות של ברווז – זה ברווז” ? עלה בדעתי שיש אנשים שמצליחים לשכנע את עצמם שעדיין לא מדובר בברווז, כלומר למרות שיש עדויות רבות לכך שקרה משהו אחד, מבחינתם קרה משהו אחר. למה אני מתכוונת?

פעמים רבות בחיינו אנו ניצבים בפני מצבים שבהם מישהו מתייחס אלינו שלא בכבוד. לפעמים  הפגיעה היא בוטה, חצופה, כמו מישהו שמבקר אותנו בחריפות מול עמיתים לעבודה ולא מותיר לנו אפשרות להשיב.

בתוך הסיטואציות האלה, קיימים לפעמים מצבים מורכבים יותר שבהם הפגיעה היא לא בהכרח קלה יותר, כזו שאפשר פשוט לשכוח, אלא שהתנאים הם כאלה שמאפשרים לכאורה להמשיך בסדר היום. למשל, כמו בדוגמא הקודמת, שהביקורת במקום העבודה היא בוטה והרסנית אלא שהיא נאמרת בארבע עיניים. במקרה כזה פנינו לא הולבנו ברבים אבל משהו בתחושת הערך העצמי שלנו בכל זאת נרמס.

יש דרכים רבות להתמודד עם מצבים כאלה אבל אני רוצה להתייחס ראשית להכרה בכך שמשהו פוגע אכן התרחש. די מפתה להכחיש, להתעלם ולהתנהל כאילו דבר לא קרה. הבעיה היא שהיה פה ברווז. האירוע הקשה באמת קרה. נפגענו. כבודנו נרמס. ההערכה העצמית שלנו (התחושה שאנחנו שווים ויכולים וראויים) ספגה מכה.

אני אגב לא אומרת שצריך מיד להגיב. אני לא בטוחה שצריך להגיב בכלל. החיים הם מורכבים והפתרונות לא תמיד פשוטים, ובטח אין פיתרון אחד שמתאים “בדרך כלל” למגוון העצום של הסיטואציות האנושיות. אבל ההתחלה צריכה להיות בהכרה, שזה קרה. להכיר, לכאוב, לחשוב. ואולי אז לפעול.

להתעלמות והכחשה ממה שקורה יש מחיר. ייתכן שיום אחד תתפרצו ללא מחשבה וכנראה שתתחרטו על כך. או ש”תאכלו” את עצמכם מבפנים ותהפכו לאנשים ממורמרים עם נטייה לכאבי ראש או כאבים פיסיים אחרים מרוב מתח ומצוקה. אפשרות נוספת היא שתתחילו להכחיש ולהתנתק רגשית גם מאירועים מורכבים אחרים ותהיו פחות נוכחים בחייכם. אני חושבת שהחיים קצרים מכדי “להעביר” אותם ככה. יש כמובן עוד מחירים אפשריים להתעלמות והכחשה, וחבל. חבל מאוד.

אז בפעם הבאה שמישהו פוגע בכם תגידו לעצמכם בשקט: “זה כאב לי, נפגעתי”. היה פה ברווז.עוד מהבלוג של גלית סרברניק-חי

תצוגה מקדימה

יש אנשים שהם טווסים

יש אנשים שהם טווסים. הם מסתובבים בינינו ומציגים לראווה את הישגיהם כמו הטווס שפורש את זנבו המרשים בעודו מנסה ללכוד את עינה של בת זוג פוטנציאלית. לפעמים הזנב שלהם באמת יפה...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אאוץ', זה כואב! או לאן נעלמו החברים שלי?

נגיד שמאוד כואב לנו הראש, מה נעשה? ניקח אקמול, אולי ניגש לרופא, נעשה משהו כדי שייפסק המצב הבלתי נסבל הזה. מה אם כואב בלב? לא כאב פיסי חלילה, אלא הכאב האחר. כשמישהו מאכזב אותנו,...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

נסיכות

התבוננתם פעם בילדות קטנות בדרכן לגן? ילדות קטנות בטוחות שהן נסיכות. הן פוסעות בבוקר לגן בשמלה יפה, לפעמים מניחות בטבעיות גם כתר על הראש או לפחות קשת עם פרח גדול בשיער....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה