הבלוג של גלית סרברניק-חי

טיפול ממוקד

עו"ס קלינית, יועצת ומטפלת במתבגרים ומבוגרים.

עדכונים:

פוסטים: 12

החל מיוני 2012

30/07/2012

אני מאמינה גדולה בלשאוף להיות אדם טוב, לעשות מעשים טובים ולעזור לאחרים. אבל יש סוג אחד של עזרה שקשה לי לתת. עזרה לאנשים מסוג ה”מגיע לי”.

אז מה ההבדל? איך אני יודעת אם לעזור או לסרב (או לפחות לנסות לסרב…)?

כשאנשי ה”מגיע לי” מבקשים עזרה זה לא מרגיש שהם באמת צריכים שמישהו יעזור להם. זה נראה יותר כאילו שיש להם מטלה שלא מתחשק להם לבצע. פעמים רבות הבקשה שלהם היא לעזרה גדולה, אפילו מוגזמת, אלא שמבחינתם זה לגמרי בסדר. מבחינתם הבקשה סבירה. אם נסכים לעזור להם אגב, לא נרגיש טוב עם עצמינו ונשבח את עצמינו על כך שאנחנו אנשים טובים. להיפך, נרגיש מנוצלים, לא אסרטיביים, כאילו שמישהו “סידר” אותנו. די ברור גם שהם לא יחזירו לנו באותה מטבע כשנזדקק. הם לא רואים אותנו. אין הדדיות. הם באמת בטוחים שמגיע להם. לכן, אם נצליח לעמוד מנגד ולסרב, הם יכעסו. הרי מגיע להם!

בניסיון לגלות מעט חמלה כלפיהם (וזה לא פשוט) ניתן לומר מבחינה התפתחותית שהם בדרך-כלל גדלים בסביבה שבה הם חשו מקופחים מאוד. בחוויה שלהם עוד כילדים, מישהו בסביבתם הקרובה (למשל אח או אחות) קיבל תמיד יותר תשומת-לב או אהבה ולכן בילו שנים בתחושות קשות של קנאה. עם המטען הזה הם יוצאים לעולם וזועקים: “לא עוד! מגיע לי!”. האומנם?

גם אם נתייחס באהדה לנסיבות שהובילו אותם להתנהלות הזו, הרי שהנסיבות הללו התרחשו לפני שנים רבות. בעוד שקיימים אנשים רבים שמתקשים לראות את הזולת ואת צרכיו, הרי פה לא מדובר לדעתי בנכות רגשית. אני מאמינה שהם עסוקים כל כך בכעס וברחמים עצמיים עד שפשוט לא אכפת להם… במקום לקחת אחריות על חייהם ומעשיהם הם מעדיפים להתבוסס בביצת המרמור (שפעמים רבות מוסתרת על ידי חיוך רחב וחזות נעימה) ולדרוש מהעולם פיצוי על העוול שנגרם להם. גם אם נעזור להם, זה אף פעם לא באמת יספק אותם או ירגיע אותם כי רעב רגשי אי אפשר להשקיט באיזו עוגה טובה. עד שהם לא יפתרו בדרך זו או אחרת את הסוגיות האמיתיות הם לא באמת ימצאו מנוח.

ולכן, עד שהם לא יקחו אחריות על התנהלותם ויתמודדו עם קשייהם הרגשיים באופן אמיתי אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר: לא מגיע מכם!

עוד מהבלוג של גלית סרברניק-חי

תצוגה מקדימה

יש אנשים שהם טווסים

יש אנשים שהם טווסים. הם מסתובבים בינינו ומציגים לראווה את הישגיהם כמו הטווס שפורש את זנבו המרשים בעודו מנסה ללכוד את עינה של בת זוג פוטנציאלית. לפעמים הזנב שלהם באמת יפה...

תגובות

תגיות:

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

אאוץ', זה כואב! או לאן נעלמו החברים שלי?

נגיד שמאוד כואב לנו הראש, מה נעשה? ניקח אקמול, אולי ניגש לרופא, נעשה משהו כדי שייפסק המצב הבלתי נסבל הזה. מה אם כואב בלב? לא כאב פיסי חלילה, אלא הכאב האחר. כשמישהו מאכזב אותנו,...

תגובות

פורסם לפני 8 years
תצוגה מקדימה

נסיכות

התבוננתם פעם בילדות קטנות בדרכן לגן? ילדות קטנות בטוחות שהן נסיכות. הן פוסעות בבוקר לגן בשמלה יפה, לפעמים מניחות בטבעיות גם כתר על הראש או לפחות קשת עם פרח גדול בשיער....

תגובות

פורסם לפני 8 years

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה