הבלוג של קוראת ספרים

שלומית ליקה – ספרים וחיות אחרות

קוראת, בלוגרית ובעיקר עורכת ספרים. קוראים וכותבים מוזמנים לאתר שלי כדי להכיר אותי יותר ואת מה שאני עושה shlomitlica.co.il

עדכונים:

פוסטים: 170

החל מינואר 2011

“בא לעולם” רומן נפלא שבזכותו גיליתי שהסופר האיטלקי שכתב את “אל תזוזי” היא בעצם סופרת…

02/06/2013

לפעמים אני מרגישה שאני לא “קוראת ספרים”, אלא טורפת אותם. קוראת מהר והרבה, לפעמים מסיימת אחד ומיד ממשיכה לשני. יש תקופות כאלו. ולפעמים אני נהנית כמו פעם לשקוע בספר אחד, לחזור אליו כל ערב לפני השינה ולהאריך את הקריאה.

בספרייה אני אוהבת לטייל בין המדפים ולגלות “אחים אובדים” לספרים שאהבתי. שמחתי למצוא ליד “אל תזוזי”, ספר נוסף. “אל תזוזי” הוא רומן איטלקי נפלא שאהבתי מאוד, המסופר בגוף שני במונולוג של אב לבתו שנמצאת בתרדמת לאחר תאונת דרכים. הספר כל כך שכנע אותי שהייתי בטוחה שנכתב על ידי גבר, לא משנה שהשם מרגרט  מצאנטיני מרוח על הכריכה, יש לי אותו בבית וקראתי אותו פעמיים. אז מסתבר שהאדון היא גברת, זה מה שכתיבה טובה עושה לנו. אני זוכרת את הספר והתחושות פחות שמות.

אז זאת סופרת, מצוינת שכתבה עוד רומן נפלא “בא לעולם“, ובכתבה ב ynet גיליתי שהיא ובעלה עשו מזה סרט שייקרא “נולד פעמיים” כשאת ג’מה הגיבורה מגלמת פנלופה קרוז.

עכשיו כבר כולם יגלו אותו, אבל אני קראתי אותו קודם. ג’מה בחורה איטלקית  מגיעה לסרייבו כחלק ממחקר שהיא עורכת על משורר מקומי, היא פוגשת שם במדריך גויקו, דמות של משורר שתוי, איש רחב לב שהופך לחבר טוב ודרכו היא מכירה את דייגו צלם ספרדי שמתאהב בה. היא אמורה להתחתן עם גבר אחר, מסודר ומבוסס, אך בסופו של דבר נסחפת לסיפור אהבה עם דייגו, מתחתנת מתגרשת ומתחתנת שוב עם דייגו.

ג’מה לא יכולה ללדת וזה בעצם המנוע מאחורי העלילה, הם נוסעים למקומות שונים כדי לחפש אחר אפשרויות אימוץ או פונדקאות וחוזרים בסופו של דבר לסרייבו ושם מתוך התופת,בדרך לא דרך היא מקבלת ילד.

הספר עובר בין מקומות וזמנים ומסופר בעצם מפיה של ג’מה כשהיא חוזרת למעין מסע שורשים לסרייבו עם בנה המתבגר לאחר המלחמה.

כמו “אל תזוזי” גם ב”בא לעולם” הכתיבה, חסכנית, נקייה ומדויקת ומפלחת את הלב כמו סכין מנתחים. זו אינה סופרת שנותנת הנחות, כשרע, רע, כשמכוער מכוער, והטוב הוא תמיד על תנאי. כמו בחיים בעצם.

בכמה מילים: בא לעולם, מרגרט מצאנטיני. תירגם מאיטלקית: אלון אלטרס. הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, 557 עמ’, מומלץ ביותר.

עוד מהבלוג של קוראת ספרים

תצוגה מקדימה

רשימת 50 תובנות שלי לגיל 50

1. לקבל את הגוף ולאהוב אותו 2. לא לשים יותר מדי לב למספרים: גיל, משקל, אין להם ממש חשיבות, בטח לא כזאת גדולה 3. לעומת זאת למספרים של בדיקות הסוכר, הכולסטרול, לחץ דם ועוד, לשים...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

אהבה בת עשרים

סצנה ראשונה: (לפני עשרים שנה) לילה, פנים, דירת 2 חדרים, תל אביב היא, אישה צעירה בת 30: נו, בן כמה אתה? הוא, גבר נאה בעל גיל...

תגובות

פורסם לפני 6 years
תצוגה מקדימה

שנת הקריאה שלי – ספרים שאהבתי השנה

ספרים מומלצים למתנה לראש השנה ובכלל. סוג של סיכום שנה, ספרים שנכתבו בעברית ופורסמו השנה. שנה לא פשוטה עברה על שוק הספרים הישראלי. הרבה כבר נכתב על חוק הספרים החדש, ההתמוטטות של סטימצקי ועוד. שוק הספרים התרחב ויש גם אפשרות...

תגובות

טופ 20 - בלוגים

מתחברים לסלונה

הכתבות הנקראות ביותר

אסור לפספס

בחזרה למעלה