ככה מקבלים מלכה – טיפים להתארגנות לקראת שבת

שעון החורף הופך את ההתארגנות לקראת השבת ללחוצה במיוחד – קניות, בישולים וניקיונות, ואת הכול צריך להספיק לפני הדלקת הנרות. אבל ההכנות לשבת לא חייבות לפגוע לכן ברוגע ובבריאות. כמו בכל משימת ניהול, גם כאן המפתח הוא התארגנות מראש והאצלת סמכויות

שתי חלות של שבת מכוסות בבד עם ברכה

שישי בבוקר, צריך להשלים קניות, לעשות כביסה, ויש לכן אי למטבח שאי אפשר לראות את משטח העבודה שלו מרוב בלגן – אז מאיפה מתחילים? זה לא סוד שיום שישי הוא אחד מהימים הלחוצים בשבוע. יש הרבה מה להספיק לקראת השבת, וכשהיא נכנסת אנחנו רוצות לקבל אותה בחיק המשפחה, באווירה נעימה ורגועה, אחרי שכל המשימות בוצעו.

אם גם אתן מגיעות לרגע הדלקת הנרות כשאתן מותשות לגמרי, תדעו שאתן לא לבד – נשים רבות מתמודדות עם האתגר הזה מדי שבוע, החל מאימהות צעירות ועד לסבתות שמארחות את הנכדים. אבל החדשות הטובות הן שבאמצעות קצת התארגנות מוקדמת וקצת עזרה חיצונית, גם את תוכלי להגיע לכניסת שבת עם אנרגיות להנות ממנה.

 

התארגנות מראש

בתוך הלו"ז העמוס שאנחנו מנהלות, לא תמיד קל להקצות זמן לתכנון מקדים. אבל דווקא תכנון של השבוע הוא פעולה שמאוד משתלם להשקיע בה זמן, כי בסופו של דבר לכולנו יש נטייה לדחות משימות מסוימות לרגע האחרון. ההתארגנות לשבת, שהיא האירוע המרכזי שהשבוע נבנה סביבו, לא חייבת לקרות רק ביום שישי, ויש דברים שאפשר לקדם בימים אחרים, כדי להוריד את העומס מיום שישי.

לדוגמה, אם את רואה שצחצוח הבית לוקח נתח נכבד מזמן ההכנות ביום שישי, אולי אפשר לנקות את הבית ביום חמישי או רביעי – וביום שישי להחליט שעושים רק סידורים הכרחיים, כמו ניקיון וסידור אי למטבח, שיש ומשטחי עבודה אחרים שהשתמשת בהם בבישולים.

כדאי לבדוק גם אילו סידורים לא קשורים ישירות לשבת, ואת הסידורים האלה לדחות לימים אחרים. למשל, כביסות זה כנראה משהו שאפשר לעשות גם במהלך ימי השבוע, אבל את סעודת השבת אפשר להכין רק ביום שישי.

 

חלוקת משאבים חוסכת זמן ואנרגיה

גם אם את אמא חרוצה ותקתקנית, שיודעת לנהל כמה משימות במקביל בלי שום בעיות – עדיין יש לך משאבים מוגבלים לכל משימה. לפעמים, דווקא הניסיון לעשות כמה דברים במקביל ולהספיק את הכל הוא זה שפוגע ביעילות שלנו. נסי להגדיר משבצות זמן ברורות לכל משימה, ובמסגרת הזמן הזה את מתעסקת רק במשימה הזאת. אל תתפתי לעבור ממשימה למשימה ספונטנית, "על הדרך". לדוגמה, אם קיפלת כביסה וגילית שארון הבגדים של הבנים מבולגן, כדאי לשקול אם זה הזמן המתאים לסדר אותו – או שיש משימות דחופות יותר, שיצטרכו להידחות אם תחליטי לסדר את הארון.

 

 

מותר גם לקבל עזרה

ההכנות לשבת כוללות מגוון רחב של משימות, שלא תמיד אפשר לבצע לבד. אם הילדים שלך כבר גדולים מספיק כדי לסייע בהכנות, זאת הזדמנות מצוינת לרתום אותם לעבודה ולתת להם הזדמנות להרגיש מועילים (וגם להתמלא בגאווה כשהם יושבים מסביב אי למטבח וחותכים ירקות כמו שפים קטנים). בזמן הזה, את יכולה להתפנות למשימות אחרות – טיפול בילדים הקטנים יותר, בישול או ניקיונות.

אפשרות נוספת היא לשכור עזרה חיצונית: עוזרת בית או אפילו בת סמינר שתגיע בשישי לעזור עם הילדים ולשטוף כלים.

 

לסיכום, שעון החורף אולי הופך את ההתארגנות לשבת למורכבת יותר, אבל אין סיבה שתגיעו להדלקת הנרות כשאתן מותשות לגמרי. עם הכנות מראש, חלוקת משאבים נכונה וקצת עזרה מדי פעם, גם אתן תוכלו לקבל את השבת בנחת ובחגיגיות.

 

שתי חלות של שבת מכוסות בבד עם ברכה