מה קרה ל-60 מיליון שקלים? משרד התרבות מפתיע

כמה רחוק מוכנים נציגי ממשלת נתניהו ללכת עם הזלזול הבוטה בכספי הציבור ובמחויבות לחוק? סיפור 60 מיליון השקלים שנעלמו מתקציב חגיגות ה-70 למדינה מפתיע אבל בעיקר מטריד

התפרסם לראשונה בדף הפייסבוק של ח"כ סתיו שפיר

מירי רגב קיבלה מהמדינה 108 מיליון שקלים, כדי להפיק את אירועי ה-70.

טקס המשואות, שאותו היא הפכה לריב מתוקשר ואנטי-ממלכתי, עלה לנו 21 מיליון שקלים. האירועים ב-24 השעות שלאחריו עלו עוד 27 מיליון שקלים. ומה קרה ליתר הכסף? נעלם באופן מסתורי.

אחרי שלושה חודשים שחיכיתי לתשובות ממשרד התרבות, השבוע זימנתי אותם לוועדת השקיפות להסביר מה קרה לכמעט 60 מיליון שקלים שהופקדו אצלם מכספי המיסים שלנו.

הכסף הזה לא הושקע בחגיגות ה-70, לא שולם לאיש ולא תועד בטבלת ההוצאות הצפויות.

לא תאמינו מה היתה התשובה של נציגי משרד התרבות לשאלות שלי. הם הגיעו לוועדה בלי המידע על התקציב, והסבירו את זה בכך שהם מעוניינים "להפתיע את הציבור". אני מודה, שמעתי הרבה הרבה תירוצים בחיי – זה אחד המופרכים ביותר אי פעם.

60 מיליון שקלים ישמשו את משרד התרבות בשביל "הפתעות" (צילום מסך)

תארו לכם שהממשלה לא היתה מגלה לנו מה התקציב השנתי של המדינה, ופשוט אומרת לנו – "חכו ותראו במהלך השנה מה קורה לשירותי הבריאות והחינוך שלכם. מה, אתם לא אוהבים הפתעות?!"

אני בטוחה שנציגי משרד התרבות הם עובדי ציבור רציניים – ולכן יש לי תחושה שהתשובה המשונה הזו לא נולדה במוחם הקודח. זו השרה שעומדת בראש המשרד, מירי רגב, שמאלצת את אנשי המקצוע במשרד שלה להתפתל, לתרץ ולגמגם – הכל כדי לכסות על האינטרסים הפוליטיים שהיא מנהלת לטובתה האישית ולטובתו של ראש הממשלה שאצלו היא עובדת.

אולי גם הציבור יוכל להפתיע? (צילום מסך)

וזה לא נגמר כאן. כמה דקות אחרי שאני, לאה פדידה ויוליה מלינובסקי – חברות הכנסת שהיו איתי בישיבה (אופוזיציה וקואליציה…כולנו היינו בהלם) הופתענו מהתשובה – גילינו עוד פרט מטריד: הממונה על חופש המידע מטעם המשרד – מי שאמונה על העברת מידע נגיש ושקוף לציבור ושהחוק מחייב שתהיה עובדת המשרד – מועסקת בכלל על-ידי חברה פרטית, בזמן שהמשרד משקר לציבור במשך חודשים שהיא הממונה, בניגוד לחוק. תודה לתנועה לחופש המידע שחשפה את הטירוף הזה בזמן הדיון.

אתם חייבים לצפות בכמה דקות מהדיון כדי להבין לאן הגענו: כמה רחוק מוכנים נציגי ממשלת נתניהו ללכת עם הזלזול הבוטה בכספי הציבור, במחויבות לחוק ומעל הכל – ברצון לעשות לכם, חברות וחברים, הפתעות.

כן, תיראו מופתעים.