TRX

רצועות אימון ה TRX הן הדבר הכי חם באימוני כושר. מכשירים מגיעים הופכים לטראנד ונעלמים, הרצועות האלה שהומצאו ע"י ו בשנת 1997 על ידי החייל לשעבר בכוחות המרינס "רנדי הטריק" שחיפש שיטה בכדי לתחזק את אימון הכוח שלו בתנאי שטח הגיעו אלינו והן כאן בששביל להישאר.

רצועות TRX. 2 רצועות מתכווננות. עבודה כנגד משקל גוף
רצועות TRX. 2 רצועות מתכווננות. עבודה כנגד משקל גוף

רצועות ה TRX תפסו מקום של כבוד במכוני הכושר ובאימונים עד שנדמה שהן היו כאן תמיד ואיך בכלל היה אפשר להתאמן בלעדיהן.

מה זה בכלל TRX?

Total Body Resistance Exercises
אך כבר מזמן רצף האותיות TRX הפך למילה השגורה בפי כל מי שעוסק באימוני כושר.  מדובר בשתי רצועות מתכוונות איתן ניתן לבצע תרגילים שונים כנגד משקל הגוף.   רצועות ה TRX החלו את דרכן אצל חייל בכוחות המארינס האמריקאי שחיפש דרך נוספת לשמור על כושר גופני מלבד התרגילים הידועים והמוכרים וזאת במסגרת מגבלה במקום ובציוד.  מה שהתחיל מרצועות של מצנח, חגורות ורצועות מאולתרות אחרות קיבל מתיחת פנים רצינית בשנת 2005 ונראה שכל מי שעוסק בספורט על סוגיו רכש לעצמו סט TRX או לפחות מתאמן עם רצועות ה- TRX.

עקרונות חשובים בעבודה עם רצועות TRX:

כאן אני אגע במספר עקרונות שלדעתי הם החשובים ביותר.  זה לא ממעיט מחשיבותם של עקרונות עבודה נוספים.

הדרגתיות:

חשוב לבצע את האימונים באופן הדרגתי ומבוקר.  בייחוד אם מדובר במפגש ראשון עם רצועות ה TRX או מי שאינו מאומן בכלל.  חשוב להתחיל בדרגת קושי קלה, להתחזק, להרגיש בטוח ובהדרגה להוסיף סוגי תרגילים ולהעלות את דרגת הקושי וזאת על מנת למנוע פציעות.

מדריך / מאמן מקצועי:

קורס בסיסי בהדרכת כושר הוא מספיק על מנת להעביר אימוני TRX, יחד עם זאת חשוב למצא מאמן / מדריך מקצועי, עם ניסיון וידע נרחב בהעברת פעילות גופנית גם לאוכלוסיות מיוחדות (נשים בהיריון, קשישים, נוער, שיקום מפציעות וכו…)

 בטיחות באימונים:

חשוב מאוד שהשטח בו מתקיים האימון יהיה נקי ממכשולים ויאפשר למתאמן להיות בכל מנח אפשרי ולבצע כל תרגיל מבלי לסכן את עצמו.  העיקרון הזה מתייחס לאימון בחדר כושר, סטודיו או כל חלל פתוח וכמובן כאשר מתאמנים בחוץ.  באימונים בחוץ חשוב למצא את המשטח המתאים ולוודא שאין שברי זכוכיות, בורות או כל דבר המהווה סכנה.  חשוב לוודא שהמקום אליו מחברים את רצועות ה TRX חזק מספיק, יציב ויכול לעמוד בעומס המשקל.  לא כל ענף יכול לשאת כל משקל.  האימון מתבצע עם נעלי ספורט מומלץ כאלו המסייעות להפחתת הלחץ הנוצר על כפות הרגליים.

התאמת האימון:

חשוב שהאימןן יותאם למתאמן וליכולותיו. לכן, חשוב מאוד לעדכן את המדריך / מאמן אודות המצב הגופני:  ניתוח, כאבים, היריון וכו…

חימום, שחרור, גמישות:

לחימום יש חשיבות רבה בהכנת הגוף לאימון.  העלאת הדופק, הגברת מחזור הדם הכנת השרירים והמפרקים לפעילות במהלך האימון.   יחד עם זאת ישנה חשיבות  גם לפעילות השחרור וההרפיה.  העבודה עם רצועות ה TRX שהיא עבודת כח המביאה להתכווצות השריר מחייבת גם תשומת לב לגמישות והארכת שרירים.

כמה תרגילים לדוגמא:

באמצעות רצועות ה TRX ניתן לבצע אין ספור תרגילים במנחים שונים וצורות שונות.  אין ספור תרגילים ואין ספור ואריאציות.  אימון TRX יכול להיות אימון משולב עם כל אימון אחר כמו פילאטיס, פיטבול, קיקבוס ועוד…

מדגים: מאמן הכושר נווה חן.

סקוואט עם TRX
תרגיל בסיסי העובד בעיקר על שרירי רגליים, שריר הארבע ראשי ושרירי הישבן.

 

שרירי בטן אלכסוניים
שרירי בטן אלכסוניים.  עבודה חשובה המסייעת להצרת היקפים וחיטוב

 

 

חיזוק שרירי הרגליים והישבן.  מכרעים קדמיים ואחוריים
חיזוק שרירי הרגליים והישבן. מכרעים קדמיים ואחוריים
תרגיל הפלאנק הוא התרגיל האולטימטיבי לחיזוק שרירי הבטן.  ניתן לשלב וארייאציות שונות ודרגות קושי
תרגיל הפלאנק הוא התרגיל האולטימטיבי לחיזוק שרירי הבטן. ניתן לשלב וארייאציות שונות ודרגות קושי
וארייאציה לעבודה בתרגיל הפלאנק.  שרירי הבטן עובדים!
וארייאציה לעבודה בתרגיל הפלאנק. שרירי הבטן עובדים!

לסיכום:

אימון עם רצועות TRX יכול להביא לשיפור משמעותי ביכולות גופניות שונות ובכושר הגופני.   האימון מתאים לכולם, בהתאמה כמובן ובהתאם לרמת הכושר של המתאמן ובכפוף לאישור רפואי.  מומלץ להתאמן 2 עד 3 אימונים בשבוע ולשלב פעילות גופנית נוספת.
מניסיוני, אימון עם רצועות TRX עזר לי לחזק את הגוף ולשפר את הריצה שלי.  הגוף חזק יותר, שורד עליות בקלות יותר ויכול להמשיך למרחק גדול יותר.  אין לי ספק ששילוב אימון TRX במסגרת ההכנות שלי למרתון הראשון שלי רק יוסיף.

ואיך אפשר בלי החברים שלי חובבי ריצה ומה שהם אומרים על אימון TRX.

שמרית:  אימון מעולה, עובד חזק על השרירים בכל הגוף. ממוקד.

הילה: אפקטיבי, מאתגר ומחזק מאוד את כל שרירי הגוף. יש מגוון רחב של תרגילים שניתן לבצע.

משה: קריעה, נקודה. אבל אחר כך מדהים.

פזית: מתחיל בכיף נגמר בזה שאת מכירה שרירים ששכחת שהם קיימים בכלל.

הילה מוסיפה: מסכימה בדיוק עם מה שפזית כתבה. מרגישה היטב את השרירים במהלך ואחרי האימון. מתמודדת הרבה יותר טוב עם כמה עליות קטלניות במסלול הקבוע שאני רצה בו.

ענת: פרקינסון אחרי כל אימון!!!!!!  כאב של כיף.

רינת: כואב אבל טוב…

אני:  לך תבין את החברים שלי…. כנראה שרק רצים מבינים רצים.

אני רוצה להדגיש שהתכנים המוצעים כאן אינם מתאימים לכל אחד והנם להערה בלבד! התכנים אינם מהווים המלצה לאימון, תכנית אימונים, פעילות גופנית או כל פעילות אחרת.  אין לראות בתכנים תחליף להתייעצות עם איש מקצוע רלוונטי מוסמך.

 

שרית כהן חכם
לאן את רצה אני שואלת את עצמי בכל פעם מחדש.לאן יש לך לרוץ?שואלים אותי. לא עדיף לך ללכת? זה גם יותר בריא, מצקצקים. אוליי תוותרי (המהדרין). מה יש לך עם השיגעון הזה של הריצה? איך יש לך כח לרוץ?הריצה... ב 2012 התחלתי בתור אתגר עם חברה ומאז זה נשאר. הפך לתחביב, הפך לדרך חיים. הריצה מתנהלת במקביל לחיים. היא חלק מהחיים. מלמדת ומשקפת את החיים עצמם. את הרגעים הקשים, את ההצלחות, המלחמות, וויתורים, פציעות, יעדים, מטרות, חברים, ויותר מכל את המשפחה.בלוג שנכתב בזיעה עם שתי רגליים על הקרקע.תפעילו שעון... מתחילים.