המעונות בדרך לקריסה, שינוי מערכתי הוא צו השעה

ביום פתיחתה של שנת לימודים חדשה, מאות אלפי פעוטות בישראל עדיין נמצאים במסגרות לא מפוקחות, שזוכות לכותרות רק כשקורה אסון. עד מתי תמשיך הזנחת המסגרות לגיל הרך?

בתקשורת מגיעים אלינו רק סיפורים של מצבי קיצון, על מקרי התעללות בפעוטות ומקרי מוות, אבל ההידרדרות ההדרגתית של המצב, משנה לשנה, לא מגיעה לכותרות. על המחסור בכח אדם, שבגינו כל אחת יכולה להתקבל למערכת גם אם היא איננה מוכשרת לתפקיד, לא שומעים בחדשות, לפחות עד שלא קורה אירוע קיצוני.

יוסי, הילה, נדין, סרקלם וחווי נהנו בחופשה. חלק מהתינוקות והפעוטות החלו את המסגרת המפוקחת בשבוע שעבר, וחלק יתחילו או שלא יתחילו, היום, ב-2/9/2018.

כ-200,000 ילדים מגילאי לידה עד 3 המונים כ-23% מכלל האוכלוסייה נמצאים תחת פיקוח של משרד העבודה והרווחה, האמון על 450 מפעילי המסגרות הללו.

200,000 ילדים במסגרות מפוקחות, ואיפה השאר? (צילום: שאטרסטוק / Sergey Novikov)

הארגונים הגדולים הודיעו על קריסת מערך גיל הרך ועל אי פתיחת המסגרות בתחילת שנה. יתר ילדי גילאי לידה עד 3 שהם 77% מהאוכלוסייה הם בגדר נעלם, מה זה אומר?

לצערנו, לרשות המקומית אין שום מיפוי של המסגרות הפרטיות והיכן נמצאים הילדים. נתון זה בלט מאוד בצוק איתן כאשר מטפלות או מנהלות מסגרות פרטיות פנו לפיקוד העורף בלחץ נוראי לבוא לעזור להן לפנות את הילדים כאשר היו אזעקות. הציבור נחשף למצב הנוראי של העדר פיקוח, עם מותה הטראגי של יסמין וינטה אשר הרעיד מדינה שלמה.

יסמין וינטה ז"ל, רק אסון מעיר את הציבור למצוקה במסגרות (אלבום פרטי)

כיצד הגענו לכך? גיל הרך הינו קורבן של מציאות קשה והזנחה פושעת וממושכת של שנים. מתקופת היישוב, כאשר ד"ר יוניס הקימה את מעון הילדים הראשון במטרה לתת מענה לילדים התימנים ביפו ולאימהותן שעבדו קשה ועד ימינו אלה, המעון נתפס כמקום שבא לשרת תעסוקת נשים.

אני מבקשה שתעצרו רגע תסכלו סביבכן על כל הנשים שאתם מכירים. אמא, אחות, דודה, אחיינית, נכדה, האם הן עובדות? אצל רובכם התשובה חיובית. בהפגנה אשר התקיימה בתל-אביב ב-21/6/2018, כאשר קראתי מעל הבמה "מי כאן אימא עובדת?", רב הידיים הונפו למעלה. על פי נתוני הלמ"ס, בלמעלה מ-84% ממשקי הבית הנשים עובדות ונתון מיוחס גם לחברה החרדית (בחברה הערבית יש לעודד תעסוקת נשים בצורה מקיפה ורחבה אשר תיתן מענים חברתיים ותרבותיים). התוצאה הישירה של תפיסה זאת של תפקיד המעון כמאפשר תעסוקת נשים, מביא לכך שהמצב נשאר כפי שהיה מתחילת קום המדינה.

מי כאן אימא עובדת? (אלבום פרטי)

המעמד הירוד של העבודה והטיפול בגילאי לידה ועד שלוש במעונות, הן מבחינת הדרישות והן מבחינת תנאי השכר, יצר מצב שבו מערך גיל הרך סובל ממחסור בכח אדם ומעובדים שחלקם אינם מוכשרים לתפקיד חיוני ורגיש זה. הנתונים מראים היום שכל אחד אשר מעוניין להרוויח (זה עסק שמגלגל המון כסף), פותח מסגרת ומעסיק נשים בשכר מינימום או מעט יותר. וההורים, קהל שבוי שאין לו אפשרות לבחור במסגרת אחרת. בתוך המציאות הקשה הזאת, עלינו, ההורים, לבדוק טוב בימים הללו באיזה מסגרת אנו מפקידים את היקר לנו מכל, למרות שבהעדר פיקוח, אנו יכולים ליפול על מקום שאין תוכו כברו, ומה שנראה כלפי חוץ איננו משקף את מה שמתרחש בפנים, לאחר שההורים מוסרים את ילדיהם בבוקר.

חוק הפיקוח אשר יעלה בשבוע הבא לדיון חירום בזמן פגרה, ייתן מענה חלקי לקשיים ולבעיות שנוצרו. ראשית, הוא ידאג להסדרה ורישוי של מסגרות, יטפל בהכשרת הצוותים וייתן מענה ואפשרות להורים לייצור לחץ וביקורת על מסגרות הללו. אנו מקווים שהדיונים הללו, בהם שותפה הקואליציה לחינוך מלידה, יחד עם חברי היגוי רבים כגון: המועצה לשלום הילד; האגודה לגיל הרך; איגוד מנהלי מחלקות חינוך; פורום וועדי ההורים; בטרם; מרכז קהילתי חוף אשקלון; חברי אקדמיה ועוד, יביאו לשינוי המדיניות וללקיחת אחריות ממשלתית על גילאי לידה עד 3.

הדרך עוד ארוכה, והיעד ארוך הטווח הוא להעביר את גילאי לידה ועד 3 לאחריות משרד החינוך, מהלך שיביא לשינוי הן במישור התודעתי – הפיכת החינוך לגיל הרך למסגרת חינוכית, הן במישור הפרקטי של הכשרת צוות חינוכי, והן שיפור בתנאי השכר ואפשרות לקידום במסגרת העבודה.

השנה אנו נכנסים לשנה השלישית בפעילות הקואליציה. מי ייתן בהגיענו לגיל 3 יעבור תינוק זה למשרד החינוך בו יקבלו הילדים רצף חינוכי מרגע לידתם.

אנו מברכים את ההורים והילדים בהצלחה והסתגלות מהירה וקלה. בפרוש השנה החדשה אנו מקווים שגם רשויות המדינה מהממשלה יעשו חושבים מחדש. יציבו תוכניות ארוכות טווח, שתשנו באופן הדרגתי את המצב. עתידה של המדינה אלו הילדים הרכים של היום. אם בהם נדע להשקיע, נקבל מדינה טובה יותר בדור הבא.

לקריאה נוספת:

מסגרות ללא פיקוח: רולטת הגיל הרך

יסמין וינטה איננה, איך נמנע את האסון הבא?

יערה שילה (אלבום פרטי)

** הכותבת היא רכזת תוכנית מנהלות מעונות במכללת אפרתה ופעילה בקואליציית "חינוך מלידה"