שובו של המחזור – מה מחכה לך אחרי הלידה

והנה את ביום שאחרי, ולאחר 9 חודשים מלאי ציפייה הגיע הבייבי. מעבר לריגוש והעוצמות שאת חווה, החזרה הביתה לשגרה חדשה וההתמודדויות – הגוף שלך מצא בתהליך התאוששות. אחד הנושאים החשובים והכמעט לא מדוברים בכניסה להיריון, הוא חזרת האם למצב בריאותי תקין, פיזי ונפשי ואחד הסממנים שהשארת מאחור במהלך ההיריון, הוא המחזור. קבלי מידע שיעזור לך להתאושש לאחר הלידה בראש שקט.

תחבושות היגייניותת סגורות זרוקות על הרצפה

משכב לידה זה דימום או מחזור?

תחבושות, טמפונים, אמצעי מניעה… כל כך הרבה דברים שכבר הספקת לשכוח מהם. הרחם עבר את התהליך הטבעי לו הוא נועד במלוא העוצמה והנתינה. עכשיו, ביום שאחרי, הגוף מתמודד עם המאורע הדרמטי ונכנס למצב שיקומי. זוהי תקופה הנקראת "משכב לידה". בהגדרתה הרפואית, אמור הרחם לחזור לגודל טרום לידה וגוף האישה למצב בו היה לפני ההיריון. לתופעה סימפטומים ידועים כמו פעילות מוגברת של שלפוחית השתן, גדילת השדיים וכאבים באזורו, טחורים ועוד. אחד הסממנים המבלבלים במשכב לידה הוא הדימום. בבדיקת רופא שמתבצעת כ-6 שבועות לאחר הלידה, תוכלי לבדוק אם הדימום הוא מחזור או חלק ממשכב הלידה. רוב הסיכויים שאם הדימום יהיה לאחר תקופה זו, זה יהיה מחזור.

האם ישתנה לי המחזור?

מחזור בהווייתו משתנה בעקבות ההורמונים והשינויים שחלים עם ההתבגרות הפיזית. כפי שידוע, כל אישה מקבלת מחזור שונה, בעוצמתו ותכיפותו. וכך גם לאחר הלידה. אין לדעת מה יהיה השינוי במחזור, אך רוב הסיכויים שתחושי במחזור שנחשב "כבד". השינויים נובעים משינוי גודל חלל הרחם, שחרור של הורמונים כתוצאה מההיריון, הפרעה בפעילות בלוטת התריס ועוד. עם זאת, ישנה תופעה של וסת קל לאחר הלידה כדוגמת "תסמונת שיהאן". זהו מצב המשבש את תפקוד השחלה בעקבות לחץ דם נמוך או אובדן דם. אל חשש, כיום ניתן לטפל בכל בעיה של מחזור לאחר לידה בעזרת טיפול רפואי מתאים. ובכלל, מחזור לאחר לידה הוא עניין משמעותי שמקבל את מלוא תשומת הלב הרפואית.

מה לגבי הנקה, טיפולי פוריות וניתוח קיסרי?

הגוף שלך עובר תהליך מורכב כאשר הכניסה להיריון, הלידה וההנקה אכן משפיעים על קבלת המחזור הראשון. אם למשל נכנסת להיריון בטיפולי פוריות והמחזור לא היה סדיר לפני ההיריון, רוב הסיכויים שיחזור להיות כך. במקרה של ניתוח קיסרי, בגלל שהייתה התערבות תוך רחמית, עלולות להיווצר הידבקויות שישפיעו על המחזור והוא יהיה חלש יותר. לגבי הנקה ומחזור, המצב מעט שונה. ישנה סברה שהנקה "מעכבת" את קבלת הווסת. ובכן, יש בכך מין האמת בגלל הורמון הפרולקטין, שמופרש בעת ההנקה ובד"כ גורם לשחלות לא לשחרר ביציות. זהו מצב תקין של מחזור וההנקה היא חלק ממנו.

 

מחזור הוא אחד מהסממנים לחזרה לשגרה בריאותית, למעגל החיים של הרחם ושלך. השינוי מבורך ושונה אצל כל אחת. תהיי קשובה לגופך, תני לעצמך להתאושש והמחזור יגיע מעצמו.

 

תחבושות היגייניותת סגורות זרוקות על הרצפה