עצמאית בשטח – תפור עלייך

במעבר מעמדה בכירה בחברת תקשורת מובילה לעצמאות, נדקרה כרמית גניש לא פעם ולא פעמיים. אבל זה השתלם, כי העסק שלה תפור בול למידותיה ולמידות משפחתה.

atsmaiit

כמעט אין אמא שלא נתקלת במשפט הבא : ׳תשקיעי יותר בעבודה, קחי מטפלת, אחר כך הילדים יגדלו ולא ישימו עליי, ואת תישארי בלי כלום ביד׳, והוא בדרך כלל יגיע מאישה, שכנראה בחרה לקחת מטפלת ולהשקיע יותר בעבודה.

בכל אופן, כרמית שמעה אותו והוא הפיל לה אסימון – ״אז זהו״, היא אומרת, ״שדווקא כדי שהם ישימו עליי, ובמיוחד כדי שאני אשאר עם משהו ביד, החלטתי להשקיע יותר בילדים ולשנות נתיב. כדי להצליח בזה השאלה היא פשוט מהו הדבר שאת מצפה ״להישאר איתו ביד״.

תפור עליה
כרמית גניש היא אמא לשניים, זהר בן 7 ורוני בת 4. היא בעליו של ״מיתי״ – מתנות תפורות לתינוקות, ילדים ויש אפילו הפתעות לגדולים.

כשבנה זהר נולד, בילתה איתו 49 ימים בפגיה, וכשחזרו הביתה החליט בעלה לקחת חופש מהמירוץ למשך שנה שלמה, ובילה בבית עם התינוק הקטנטן.
הבחירה הזו איפשרה לכרמית לחזור מהר מאוד למסלול של עבודה בשעות מרובות, שיחות עבודה מהבית בימים שבהם יצאה מוקדם (17:00-18:00 במובנים של החברה) ולהתנהל בהרגשה שככה טוב לה ולהם.

לאחר לידת ביתם השנייה הרגישה שמשהו אינו כפי שתכננהחופשת הלידה, שבה הגיעה בכל יום לאסוף את זהר בצהריים מהגן, חשפה בפניה חוויית הורות שלא הכירה.

״בימים שיצאתי מהעבודה בארבע וחצי, זה לא היה. אז גם זכיתי לקיטורים ומבטים מהבוסים והקולגות וגם לא ידעתי מה אני מפסידה – חשבתי שככה זה בסדר, להגיע כשזוהר גמור, ׳להעביר את הזמן׳ עד המקלחות ויאללה, למיטה. ״

״בחופשת הלידה עם רוני הבנתי שזה מה שאני רוצה פתאום היה לי זמן של שיתוף חוויות היום עם זהר, ארוחת צהריים, מנוחה, משחק. החלטתי שאני מתחילה לאפשר לעצמי להיות אמא כמו שתכננתי, ממש להיות אמא״.

Screen Shot 2014-02-25 at 2.52.14 PM

יושבת אני ותופרת
בחופשת הלידה התחילה כרמית לחפש תחביב למלא בו את זמנה. כמי שתמיד ניחנה ביצירתיות, היא מצאה עצמה נמשכת לחומרים וניסיונות שונים, צפתה בסרטוני יוטיוב ובהדרכות, בעיקר בלילות, והתחילה להתנסות על מכונת התפירה של אימה.

בתום חופשת הלידה עבדה זמן קצר כמורה, מקצוע שחשבה שישלב את אהבתה לילדים ולחינוךויקל עליה להיות האמא שרצתה להיות, אבל משנוכחה שגם שם אינה מצליחה במשימה, התפטרה ופנתה לפתיחת העסק שלה.

׳בעצם זה אף פעם לא באמת ׳התחיל׳. לא היה רגע כזה. את המוצר הראשון הכנתי כשלאחי נולד תינוק. מאז שסיפר על ההיריון החלטתי להתחיל לתפור קצת דברים עבורו, להנאתי, וביום שנולד האחיין שלי, הוספתי למארז את שמו והבאתי לגיסתי לבית היולדות.
כולם נורא התלהבו, ואני חשבתי שהם בטח מפרגנים כי הם משפחה, ולא באמת הרגשתי בעצמי שיש כאן מוצר ש״שווה משהו״. ״

 1795773_10152229700739917_1953367091_n

את הניסיון השני עשתה על חברה שילדה, שגם התרגשה מאוד מן המתנה, ועם חזרתה הביתה גם ביקשה מכרמית תמחור למוצרים, על מנת שתוכל להזמין עוד לפי צרכיה.
את העסק פתחה כרמית רק ״כי אני ייקית כזו וכדי לא לגבות בשום מצב כסף באופן לא חוקי״, ומאז העסק פתוח ועובד, (טפו טפו…).

דף הפייסבוק שלה, למשל, צבר מיד עם פתיחתו קהל גדול ואוהד. היום מגיעות הזמנות אפילו מחו״ל, אבל כרמית עדיין מתחזקת את העסק בעצמה, תופרת הכל לבדה ומקפידה על התאמה אישית לכל לקוח, וגם עדיין מתפלאת על מידת ההצלחה.

נירן בעלה, לעומתה, תמך והאמין בה לאורך כל הדרך, ודואג להזכיר לה מדי פעם ש״אולי כשתגיע הזמנה מחייזר מהחלל החיצון היא תבין סופסוף מה שהיא שווה״ .

Screen Shot 2014-02-25 at 2.52.18 PM

יותר מחצי כוס מלאה
ברור שבהחלטה גדולה כל כך יש גם ויתורים.

״ויתרתי על משכורת מאוד טובה. כסף וגם וודאות לגבי כמה כסף נכנס כל חודש, זה בהחלט דבר שהשתנה.

הרבה זמן לעצמי לא נשארבבוקר אני כולי בעסק, מהצהריים עם הילדים ובלילות שוב בעסק. אפילו בשער הגן, עד הפתיחה, אני עוד עם הטלפון סוגרת עניינים
בחלקים ניכרים זה אומר לוותר על שליטה, בחלקים אחרים, זה אומר שכל השליטה והאחריות בידיי – לפעמים זה נהדר, לפעמים זה מלחיץ. ״

״אני ממש סנדלרית יחפה, הילדים שלי תמיד מקבלים את השאריות, או מה שלא הצליח – אז כשאנחנו הולכים לבריכה אני אוספת מגבות ומודיעה להם למשל : ׳ היום לך קוראים אסף ולך שירי׳. אין להם מגבות עם השמות שלהםעוד לא יצא לי״.

אבל ברור שהיתרונות עולים על החסרונות, אחרת ״מיתי״ לא היה ממשיך להתקיים.

כרמית מעולם לא למדה תפירה, אבל זמן מה לאחר שהתמסרה לתחביב והפיכתו למקצוע, גילתה שבעצם סבתה, ז״ל, היתה תופרת מקצועית של כובעים ״של פעם כאלה״

״כנראה שפשוט יש לי את זה בגנים. בעצם לא ממש התכוונתי לכל זה, אבל התגלגלתי למקום שבו אני נורא שלמה. אני עושה משהו שאני טובה בו ונהנית ממנו. אני מקבלת פידבקים מעולים, הלקוחות שלי נורא נורא מפרגניםאני מקבלת תמונות של התינוקות עם המוצרים ואני כל כך מתרגשת מזה. אני בעצם אוכלת, חושבת, ישנה , וגם בוהה את מה שאני אוהבת לעשות, וגם הילדים גאים בי נורא. זהר הוא איש שיווק ומכירות קטן, וכל פעם שהוא רואה ילד עם מוצר שלי הוא מיד קופץ ומכריז ׳אמא שלי עשתה את זה!׳

אני מרגישה שזה הביא אותי למקום שבו אני שלמה עם עצמי ועם העשייה והבחירות שלי. הגעתי למקום שלי, והכי הרבה אני אמא כמו שחלמתי״.

1510844_615305138506679_1238838343_n

מעגל תמיכה
אני תמיד מבקשת מהעצמאיות בשטח שלי טיפים לאמהות אחרות ששוקלות עבודה מהבית או לפתוח עסק עצמאי, ומעגל תמיכה הוא הטיפ הבולט של כרמית.

״אני חברה בקבוצה קטנה בפייסבוק של אמהות שעובדות מהבית, וזה נורא כיף לחלוק עם עוד נשים את הקשיים האופייניים לנו, את השאלות והדילמות, זה מאוד מקל לגלות שהבעיה לא אצלי. אני מאוד ממליצה לאמהות לחפש להן מעגלים כאלה, קטנים ותומכים״.

״ואם כבר אינטרנטאז חשוב שידעו שכמו שלמדתי תפירה ביוטיוב, כשכבר תפרתי באופן מקצועי הייתי מקשיבה לתכנים על שיווק תוך כדי עבודה כדי ללמוד איך לקדם את העסק, זה מאוד עזר לי ויש המון תכנים טובים ובחינם״.

1779297_623953270975199_2056215222_n

יחסינו לאן?|
כרמית חוגגת בימים אלו יום הולדת 3 ל״מיתי״, והיא אמנם עוד מסתכלת עליו ועל הישגיו בפליאה, אבל מודעת לכך שצריך להתחיל לקחת אותו ברצינות.

״קבעתי עם עצמי שעד מרץ תהיה לי תופרת, אז תהיה. לא קל לי לוותר על השליטה במוצר, לדעת שהכל יוצא פרפקט ומה שלא עובר הצידה ומתחילים מחדש.
אבל אני לא שוכחת מה הייתה מטרתה מלכתחילה – להיות עם זהר ורוני. למזלי גם נירן, בעלי המדהים, רואה את הדברים כמוני, אז את חזון הגדילה והתפתחות העסק אני יודעת בוודאות שאני משאירה לאחרי שהם ייגדלו. ״

אהבתם את הסיפור של כרמית? אשמח לקרוא את תגובותיכם .
רוצות/ים להכיר עוד עצמאיות בשטח ולקבל עצות טובות לעסקים עצמאיים? עיברו לראש הבלוג שלי  וסמנו ״עקוב אחרי״