איזה דגל מניפה באמת שרת המשפטים?

פרשת אפי נוה פגעה קשות באמון הציבור במערכת המשפט, אבל מה שמדאיג במיוחד הוא שיתוף הפעולה המתמשך וההדוק של שרת המשפטים, אילת שקד, עם נוה

עם פיזור הכנסת ה-20 לפני כמה שבועות, חגגנו כולנו את כניסתו של החוק להפללת לקוחות זנות לספר החוקים של מדינת ישראל. אני אומרת חגגנו כי לאחר מאבק מתמשך, חשבנו שסוף סוף תם העידן בו ניתן לסחור בשירותי מין של נשים. כמו סוף עידן העבדות בארה"ב ב-1865, כך הגיע הזמן להוציא מהחוק את הזנות ואת חילול כבודן וגופן של נשים. החוק עבר כי מובילות המאבק הצליחו להפוך אותו למאבק של כולנו – נשים וגברים כאחד מכל המערכת הפוליטית.

אבל בשבוע האחרון הזדעזענו כולנו לגלות ולשמוע על פרשת אפי נוה. והנה חזרנו אחרונה כמה עידנים. כך נבחרו לכאורה שופטות במדינת ישראל – על ידי סחר בשירותי מין של נשים. וכל זה התרחש במערכת המשפט, "קודש הקדשים" של הדמוקרטיה הישראלית.

מדובר פה בפגיעה קשה באמון הציבור במערכת המשפט, דווקא בתקופה בה אנו צריכים אותה חזקה מתמיד מול ראש ממשלה החשוד לכאורה בעברות שוחד חמורות. מול גורמים המנסים בכל כוחם לפגוע בעצמאותה של הרשות השופטת.

אפי נוה, הפרשה שפגעה קשות באמון הציבור במערכת המשפט (צילום מסך)

אבל החלק המדאיג יותר הוא שיתוף הפעולה המתמשך וההדוק של שרת המשפטים איילת שקד עם אפי נוה. למרות ההסתייגות הברורה שלי מעמדותיה המסוכנות של שקד, היה אולי משמעותי לראות אשה בולטת וחזקה מכהנת כשרת משפטים. עכשיו עם פרסום הפרשיה, זה רק הופך את הפרשה הזו לטרגדית אפילו יותר. אני בטוחה שהמשטרה תחקור עד כמה היא קשורה לפרשיה הזו. האם היא פעלה משיקולים מקצועיים וענייניים בכל הנוגע למינוי שופטים, או שהייתה פה לכאורה הפרת אמונים ובעצם נווה הוא זה שהכתיב חלק מהמינויים על פי שיקוליו שלו.

שקד הייתה גאה במהלך השנים בשיתוף הפעולה שלה עם נווה, כמעט כמו גאוותה על תפישת עולמה ה"שמרנית". באמצעות הברית ביניהם היא הצליחה למנות שופטים התואמים את תפישת עולמה. השמרנות הזו הפכה לדגל המרכזי של שיתוף פעולה נוסף של שקד, ברית האחים עם נפתלי בנט שיצרה את הבית היהודי והימין החדש. אותה שמרנות שלשמה ובחסותה השתמרו כאן לכאורה יחסי כוחות מעוותים בין גברים לנשים.

המשילות השמרנית של שקד היא המשך והנצחת אי השיוויון בין המינים (צילם: דוברות)

הפרשה הזו מוציאה את הרוח מכל הדגלים אותם הניפה שקד והם מקבלים פתאום משמעות אחרת. אין בכהונתה של שקד שום הישג או בשורה פמיניסטית. להפך, יש בה נסיגה איומה וכתם גדול עלינו כחברה שבתוכה התחולל סחר בזוי כזה. בתקופת כהונתה ותחת תחום אחריותה התרחשה פגיעה חמורה בנשים ובכבודן. המשילות השמרנית אותה רצתה שקד לקדם, היא בעצם המשך והנצחת אי השיוויון בין המינים.

עבורי, כאשה חרדית, החלק המופרך ביותר בתפישת העולם הזו שהשתלטה על הציונות הדתית, היא ההתבססות שלהם על היהדות, שבשמה מקדמת הפוליטיקה של הציונות הדתית תפישת עולם חסרת חמלה שפוגעת בזכויות אדם, מתאכזרת לשכבות החלשות וגם כפי שנחשף עכשיו – פוגעת בנשים וסוחרת במיניותן. אבל לא יהדות ולא מוסר יש פה. אלא "שמרנות גאה" שקודמת כנראה גם לדרך ארץ בסיסית וגם לתורה.

מיכל צ'רנוביצקי (צילום: תומר אפלבאום)

** הכותבת היא יו"ר התא החרדי במפלגת העבודה, חברת הנהלת שדולת הנשים ומתמודדת בפריימריז של מפלגת העבודה