Seriously??

הכל התחיל בבוקר אחד סוער במיוחד…. שאלתי את עצמי אז מה זה בעצם "קשר רציני"?, האם אי פעם מישהו ישב והגדיר את זה, ולמה זה בעצם מעניין אותנו מאוד, או מאוד לא מעניין אותנו.
התחלתי בסקר. שאלתי חברים וחברות סינגלים (…)

בחורה עם מחשב נייד

הכל התחיל בבוקר אחד סוער במיוחד….
שאלתי את עצמי אז מה זה בעצם "קשר רציני"?, האם אי פעם מישהו ישב והגדיר את זה, ולמה זה בעצם מעניין אותנו מאוד, או מאוד לא מעניין אותנו.
התחלתי בסקר. שאלתי חברים וחברות סינגלים, או כאלו שהיו פעם.
השיחות נערכו בשעת לילה מאוחרת, לאור נרות, בלילות של ירח מלא, במרפאה של קופת חולים, במדבר לאור מדורה, על בקבוק יין, וויסקי איכותי (גלן-פידיך 18 ליתר דיוק) או עם קפה של בוקר וטוסט צרפתי.
את התשובות תיעדתי במחברת האדומה הקטנה שלי, לצד המלצות על מקומות ששווה לבקר בהודו ועצות שימושיות שקיבלתי מהבנקאית שלי. בסוף זה הפך לרציני. הופתעתי לראות שלמרות העובדה שיכולתי לסדר את התשובות בקטגוריות שונות, עדיין כל תשובה הייתה שונה לחלוטין.
אם אתם מוצאים את עצמכם פה תנו לעצמכם מחמאה. גם אתם, כמו כל אחד שחלקתי איתו אי פעם חתיכת חיים, אנשים מאוד מעניינים.
מחויבות
מחויבות יכולה להיות מילה קצת מלחיצה, שלא לומר מפחידה. יכול להיות שהיא גם עושה אסוציאציות לא כל כך נעימות, ולמרות זאת כששאלתי "אם היית צריך לבחור מה הדבר החשוב ביותר שמגדיר קשר רציני", קיבלתי מחויבות בצורות שונות כתשובה לשאלה שלי. יכול להיות שאם משהו מחייב מספיק בשביל להיות מחייב הוא חייב להיות משהו שאתה גם מרוויח ממנו בצורה כלשהי. מסובך? רגע – ומה עם בלעדיות? ממשיכה:
אקסקלוסיביות
בהליכה רגועה ברחובות מנהטן תוך כדי שיחה ערה בנושא הסתבר לי שחוקי הזוגיות במנהטן מתייחסים לבלעדיות כמה שבא בסוף. קודם כל יוצאים, מתלהבים, נמשכים, מגדירים "קשר רציני" ורק אז באה הבלעדיות. אפשר לקשר את זה אולי למחוייבות, אך חבריי הניו-יורקים טוענים בתוקף שהמחוייבות למשל יכולה לבוא הרבה לפני הבלעדיות. תקראו לזה איך שאתם רוצים.
משך
פתאום אתם מתעוררים בבוקר ומבינים שיש פה מישהו שהתעורר לידכם בבוקר בכמה שנים האחרונות. כנראה שזה השלב שבו האנשים שענו לי את התשובה הזו מבינים פתאום שהם בקשר רציני. יש לי חברה שקצת אחרי שהיא התחתנה, אחרי אין ספור דייטים עליהם היא לא הפסיקה לקטר, שאלה את עצמה (ואותי): "רגע – אני לא אצא יותר עם בנים?" ונראה לי שכולנו מסכימים שהחשוב ביותר הוא להתאהב בו/בה כל יום מחדש. שאלה אחת עדיין נותרה ללא מענה, שלא כמו שאלת ה"תנין יותר ארוך או יותר ירוק"? (כי מימי "חברת הילדים" זכור לי שהוא ירוק גם לרוחב) ומה עם הקשר הרציני? האם הוא רציני גם לרוחב?
חברות/שותפות
אחד ממשתתפי הסקר העיד על עצמו שהפרמטר הזה הוא פועל יוצא של כמה דברים אחרים, וכשזה בא אז הוא יודע שהוא בדרך הנכונה. מישהי אחרת אמרה שאם היא לא מרגישה שהאחד הוא החבר הכי טוב שלה אז שום דבר רציני גם ככה לא ייצא מזה.
תדירות
הנשאל שהכניס את הפרמטר הזה לסקר שלי היה אולי המדוייק מכולם. "אם אני לא רואה אותה לפחות שלוש פעמים בשבוע, כנראה שזה לא רציני". ואני לא יכולתי שלא לחשוב על איש העסקים שפגשתי פעם בטיסת לילה, שאוהב את אשתו כמו משוגע, ובכל-זאת רואה אותה פעם בשבוע, למשהו כמו 24 שעות.
מגוון
 מה אנחנו בכלל עושים ביחד? פה המילה עושים היא במובן של עשייה ממש. שיהיה דינאמי, קצת יותר מרק ללכת ביחד לקטוף פרחים, או לעשות יוגה. חבר טוב היה מאוהב בטירוף. אם תשאלו אותו הקשר היה רציני: המון שנים הם היו ביחד, ראו אחד את השנייה כמעט כל יום, ועדיין משהו היה חסר כדי שזה יהיה רציני. תמיד הם עשו את אותם הדברים ביחד, וזה לא ממש השתנה במהלך השנים האלו.
רגש
כולנו מכירים את הקלישאה שאומרת שאנחנו הנשים פועלות על פי הרגש והגברים פועלים על פי הרציונל שלהם. ובכל זאת? אני כמעט בטוחה שרוב המרואיינים שלי, משני המינים, יסכימו כי רגש זה חלק מהעניין. יש לי חברה שטוענת שאם הגבר לא נותן לה הרגשה שיש לו רגשות אז זה פשוט לא זה. איך היא יודעת? זה לדעתי כבר קצת יותר מסובך, קשה לדעת איך מישהו אחר מרגיש וסביר להניח שגם אם תשאל לא תקבל תשובה שתסביר לך, רגש זה הרי לא תמיד משהו שאפשר לנסח במילים. אולי בפעם הבאה שתתלבטו פשוט תשאלו את עצמכם איך זה מרגיש להיות תמיד בצד, אף פעם לא באמצע.
זהו. בערך.
סיכום  ביניים?
מה שהפתיע אותי בתוצאות המדגם הלא מייצג הזה הוא כמה שזה לא הפתיע אותי. ככל שההיכרות שלי עם המרואיין הייתה קרובה יותר כך הופתעתי פחות מהתשובה שקיבלתי. מאחר וההיכרות שלי עם רובם היא קרובה יחסית, נוכחתי לדעת עד כמה למאפיינים אישיותיים יש השפעה על ההעדפות שלנו, הדרך בה אנו מגדירים לעצמנו דברים,  ואיך אנחנו אוהבים לשתות את הוויסקי שלנו (גלן פידיך 18 עם קוביית קרח אחת).
בקרוב מסקנות ההמשך, ולמה לפעמים צריך לאחוז במקל בשני קצותיו
get ready!