קמות מההריסות

מועדון הפוסיקט שבמשך שנים פעל כבית בושת נסגר. המבנה בו פעל המועדון נתרם לקהילה ובקרוב צפוי להפוך לבית של העצמה נשית, התנדבות ועשיית טוב לקהילה

בחורה עם מחשב נייד

מועדון הפוסיקט, נסגר אחרי מאבק משפטי ממושך (צילום: יקיר שגב-גרייצר)

מועדון הפוסיקט במרכז תל אביב היה ידוע במשך שנים כאחד ממעוזי הזנות הגדולים במדינה. מה שלמראית עין היה "רק" מועדון חשפנות, שימש, על פי עדויות וכתבי אישום, כבית בושת פעיל, בו נשים חוו השפלה וניצול מיני מדי ערב. אחרי מאבק משפטי ממושך, בסופו של דבר דווקא עסקה נדל"נית הביא לסגירתו של המועדון ולהחלטה להפוך את המבנה למקום של העצמה נשית, תרומה לקהילה, עזרה וערבות הדדית.

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, שעמד בחוד החנית בפעילות המשפטית נגד הפעלת מועדון הפוסיקט מספרת: "חיכינו ליום סגירת מועדון הפוסיקט, אשר נקרא על-ידי שורדות זנות 'בית חרושת לניצול מיני'. זו הסיבה שעתרנו לבית המשפט ב-2016 והובלנו לשלילת רישיון העסק של המועדון, וזו הסיבה שהגשנו עתירה נוספת בחודש יולי השנה, בדרישה להורות לעירייה ולמשטרה לפעול בהתאם לסמכותם ולהביא סוף לאחד ממעוזי ניצול והחפצת הנשים האכזריים. משמח לשמוע שבעלי המקום מבקשים להפוך אותו למיזם של עשיית טוב”.

"בית חרושת לניצול מיני" (צילום: יערה די סגני)

בעלי המבנה הם חברת JTLV שבעליה בחרו באמירה ערכית, לפיה הם לא מוכנים שמועדון מסוג זה יפעל במבנה שבבעלותם. “חברת JTLV החליטה לוותר לעת עתה על מקור הרווח ממנו ותרמה את המבנה לשימוש הקהילה", מספר היזם החברתי יקיר שגב-גרייצר. “על פי התוכנית, אנחנו פועלים לגיוס תרומות וכן עובדים על פרויקט מימון המונים שיאפשר את הפיכתו של מבנה המועדון ל-HUB שבו עשיית טוב היא המרכז".

לדברי שגב-גרייצר, המבנה המחודש יפעל בשלושה מישורים: “המישור הראשון יהיה נשי במהותו וישים במרכז נשים בסיכון. אותן נשים יוכלו לעבור במקום הכשרות מקצועיות, ביניהן קורסי תכנות, בישול, פעילויות שקשורות להעצמה, סדנאות, אירועים, ועוד. המישור השני יהיה מישור של תרבות מקומית. המבנה יהיה בית להופעות של יוצרים מקומיים, העושים את צעדיהם הראשונים בתעשייה. המישור השלישי יהיה מישור חברתי-קהילתי. אנחנו מתכננים שהמבנה יהיה בית עבור יזמים שעושים פעילויות לטובת הקהילה. כאן הם יוכלו להיפגש, לפגוש אחרים שעוסקים באותם תחומים, לקיים אירועים, לעבוד ובעצם לעשות כל דבר שיקדם את המיזם שלהם ואת החברה כולה. הרעיון הוא להפוך את המקום שבעבר היה סמל לניצול והשפלה לדגל של שוויון והעצמה".

חדר הלבשה בפוסיקט (צילום: יקיר שגב-גרייצר)

כאמור, מועדון הפוסיקט – ששמו נקשר אף בשמו של יאיר נתניהו – היווה במשך שנים מעוז של ציניות והחפצה של נשים. שגב-גרייצר מספר כי העובדה שעל הקירות היום כבר לא מרוחות תמונות של נשים עירומות לא משנה את הרגשות העזים שמתעוררים בקרב כל מי שנכנס בפעם הראשונה למקום. “כמעט שאין אדם שנכנס למבנה בפעם הראשונה ולא מדבר על התחושות המעורבות המתעוררות בו. מגיעות לכאן נשים שעבדו במועדון ובשניות הראשונות עדיין מחפשות את העמודים והספות עליהם בוצעו אקטים מיניים על בסיס יומי. גם נשים שמעולם לא היו במועדון מספרות על כך שמתהפכת להן הבטן רק מהמחשבה על ההשפלה שנשים חוו כאן במשך שנים. אחרי אותו 'שוק ראשוני' מגיעות התגובות הנלהבות מצד כל מי שמגיע ורואה את העשייה הברוכה שמתוכננת להיות כאן. אני שמח שאני ושותפי לעשייה אייל בירם יכולים לקחת חלק בפרויקט החשוב הזה, שצפוי לעשות טוב להרבה מאוד אנשים. כמובן שלא נוכל למחוק את העוול שנגרם כאן לנשים, אבל אני מאמין שמהשינוי הזה יצמח הרבה טוב לנשים בפרט ולחברה כולה בכלל".

אירוע בית תפילה ישראלי בפוסיקט (צילום: יקיר שגב-גרייצר)

לצד הדברים הנרגשים של יקיר שגב-גרייצר, עו"ד כהנא מבקשת להזכיר כי בישראל עדיין מנוצלות כ-14,000 נשים בזנות. במועדוני חשפנות רבים, בדיוק כפי שהיה בפוסיקט, מנוצלות נשים לזנות מדי לילה. הטיפול צריך להיות מערכתי ורחב, ולא תלוי יוזמה פרטית של אזרחים, אלא מטופל באדיקות על ידי רשויות החוק”.

לתרומה לפרויקט "קמות מההריסות" לחצו כאן

[youtube t6EcblvZVhI nolink]