נותנות פייט לפורים – חגיגות התחפושות בעולם

חג הפורים מתקרב אלינו בצעדי ענק, וכמו בכל שנה אנחנו חושבים על התחפושת שלנו, של הילדים ובני הזוג. עם זאת, פורים הוא לא החג היחיד בעולם שבו ילדים ומבוגרים כאחד עוטים על עצמם תחפושת או מסיכה. אם אתם מחפשים השראה לתחפושת השנה – אולי תמצאו אותה בחגיגות ההתחפשות הגדולות מרחבי העולם. ריכזנו עבורכם כאן קצת דוגמאות.

ליל כל הקדושים וחג המתים – חגיגת ההתחפשות של העולם הנוצרי

החג המוכר ביותר בעולם בכל מה שנוגע ללבישת תחפושות ולאווירת חגיגה כללית, הוא ככל הנראה ההאלווין – ליל כל הקדושים. על אף שמקור החג (מאירלנד, במקור) שנחגג באחד בנובמבר, הוא אמונה מקפיאת דם ברוחות המתים המגיעות לביתם של החוגגים (התחפושת נועדה לבלבל אותן ולגרום להן לעזוב את החיים במנוחה), כיום כבר מדובר בחג הרבה יותר נעים ומשעשע. ברחבי העולם הנוצרי כולו, ילדים מתחפשים במיטב תלבושותיהם ויוצאים לדפוק בדלתות בתי השכונה כשהם שואלים "ממתק או תעלול?" בדרך כלל במטרה די ברורה לקבל ממתק. במקסיקו, החגיגות מקבלות אופי קצת אחר, כשהאחד והשניים בנובמבר הם "יום המתים" – בו עוטים מסיכות של גולגולות ותחפושת שלד, וחולקים כבוד לאבות המשפחה שהלכו לעולמם. יום זה, שמקורו במסורת של השבטים הילידים באמריקה, אומץ ע"י הכנסייה הקתולית, ואוחד עם ליל כל הקדושים במקסיקו, והוא נחגג גם בפיליפינים ובמקומות שונים באמריקה הלטינית.

 

הקרנבל בברזיל – ריקודים, שמחת חיים וגם תלבושות צבעוניות

מהמסורות המפחידות נעבור לחגיגות. אם אתם לא חיים מתחת לסלע, כנראה ששמעתם על הקרנבל בברזיל – אולי האירוע התיירותי המשמעותי ביותר והאטרקטיבי ביותר ביבשת דרום אמריקה כולו, ם לא בעולם כולו. חגיגה של ארבעה ימים, שממלאת את כל הרחובות בכל הערים הגדולות בברזיל, שמטרתה היא אחת – ליהנות מהחיים. הקרנבל הוא לא אירוע אחד, ויש דקויות שונות שנכונות לכל מחוז ואפילו לכל עיר ויישוב בברזיל, אבל בכל מיקום שהוא ניתן למצוא בקרנבל תלבושות צבעוניות ובולטות במיוחד. התלבושות הללו, שהן במקרים רבים גם חושפניות למדי, הינן חלק בלתי נפרד מהאור והשמחה שאמורים להיות מנת חלקם של כל הלוקחים חלק בחגיגה המתמשכת.

 

חגיגות השנה החדשה באקוודור – גברים בבגדי נשים

במדינת אקוודור שבדרום אמריקה חוגגים את השנה החדשה בצורה מקורית במיוחד, שאי אפשר גם להתעלם מההומור שטמון בה. לאורך יום ה-31.12 נוהגים גברי המדינה הזאת להתלבש בתלבושות של נשים, וספציפית בתלבושות של נשים אלמנות, שלכאורה מתאבלות על השנה שנגמרה. החגיגות האלה הן כמובן הומוריסטיות ואין אמונה עמוקה שעומדת מאחוריהן. מדובר במסורת שמאפשרת לתושבי המדינה כולה להתחיל את השנה עם חיוך – במיוחד כשתלבושות ה"אלמנות" הולכות ונהיות זעירות וחושפניות עם כל שנה שעוברת.

 

פסטיבל המסכות בוונציה – מהאירועים העתיקים והמיוחדים בעולם

עוד אירוע תיירותי מפורסם במיוחד, שמתרחש באחת הערים המפורסמות והמתויירות ביותר בעולם, הוא פסטיבל המסכות הססגוני בעיר ונציה שבאיטליה. העיר ששוכנת על המים, אליה מגיעים תיירים מכל רחבי העולם לכל אורך השנה, מארחת בימי האביב פסטיבל בן מספר ימים במהלך הפסטיבל עוטים כל המשתתפים מסכות ססגוניות ומיוחדות, שזכו גם לשמן – מסכות ונציאניות. מדובר באחת המסורות העתיקות בעולם, בוודאי בכל הנוגע לחגיגות הכוללות התחפשות ומסכות, ויש עדויות על קיום הפסטיבל הזה כבר בימי הביניים, לפני אלף שנים ויותר, ממש במתכונתו הנוכחית. מי שמתכנן טיול לאיטליה ולוונציה בתקופה הקרובה – מן הראוי לא לפספס את החוויה המיוחדת.

ועם זאת, ולמרות כל החגיגות המיוחדות ברחבי העולם, אין כמו פורים שלנו, וכולנו מחכים לקטלוג התחפושות הססגוני של שנת תשפ"א