עבירות מין פוגעות בתדמית המשטרה

מדוע המשטרה איננה מדווחת על מקרי פגיעה מינית, ובאיזו זכות היא לוקחת החלטה כזו? השר ארדן והמפכ"ל אלשיך במשימת שיקום תדמית המשטרה. השיטוט ברחובות על אחריות הציבור בלבד

 

שאטרסטוק

רק לפני יומיים עדכנתי את הפוסט הכי מתעדכן ומתגלגל שלי, שעוסק בפרשיות מועדון אלנבי 40.
כבר כמעט שנה שמגיעות משם ידיעות מזעזעות, והשבוע שוב התלוננה צעירה שנאנסה בשירותי המועדון. בתגובה הוציאה המשטרה למקום צו סגירה ל-21 יום, אך מסתבר שאותה משטרה לא טרחה לעדכן בכך את התקשורת והציבור, דבר שבדרך כלל היא כן עושה ושמתפקידה לעשותו.
למה? חכו, זה סיפור נהדר! 

מסתבר שיש הוראה של השר לביטחון פנים (ארדן) ושותפו לניהול הגוף האמון על ביטחוננו ברחובות (אלשיך, הידוע בכינויו – המפכ"ל)  שלא להטריד את הציבור בזוטות כמו הטרדות מיניות ואונס.  אבל זה לא שהם דואגים לנו, אלא לתדמית המשטרה. 

תדמיות נהדרות! צילום: Haim Zach / ללשכת העיתונאים

הרי המשטרה שלנו סבלה כל כך הרבה בתקופה האחרונה, וכל ההטרדות האלה שהתרחשו בה ממש לא עשו לה טוב. אפשר אפילו לומר שממש עבר עליה משבר. למעשה, היא לא יודעת אם אי פעם תוכל לחזור ליהנות, לחייך, לצחוק, או להתכרבל כמו שהייתה עושה פעם.
אז כבוד השר וחבר'שלו המפכ"ל החליטו להקל עליה, ולא לצאת לתקשורת עם עוד מקרים שעוסקים בהטרדות מיניות ואונס שעושים ממש רע לתדמית המשטרה.

רגע, שוב אתם שואלים למה? למה בעצם נמנעים מדיווח על עבירות מין אפילו שאלה לא קרו בתוך המשטרה? 
אולי זה מכיוון שכבר תקופה ארוכה שבכל פעם שעולה פרשה כזו, מיד צפה גם הביקורת על כך שהמשטרה לא מסוגלת לטפל בתלונות על תקיפה מינית, נוכח שלל העבירות והפגיעות שהתרחשו בתוכה, פרשיות הניצבים וגם הטענה שכולם ידעו ושתקו.

POLICE OFFICERS

אבל זה כבר היה מזמן, אז למה  הם עדיין מתעקשים שלא לדווח על מקרים מהסוג הזה? 

טוב, את זה כבר צריך לומר בצורה ברורה יותר- זה פשוט כי זה לא באמת נגמר. המשטרה נגועה בחוסר מוסריות מינית ומגדרית עמוק, ועדיין מתרחשות בקירבה עבירות מין שקשה להעלות על דל השפתיים, עד כדי כך שלפני מספר חודשים נתן המפכ"ל הוראה שאין לאפשר תלונה על עבירות מין בעילום שם בתוך המשטרה – טריק מבריק להפחתת הרעש סביב הנושא המאוד מטריד הזה.
עד כדי כך שהשבוע התפרסמה ידיעה כי הוגש כתב אישום חמור נגד שני שוטרים שתקפו מינית מתלוננת שהגיעה לתחנה– לא פעם אחת, ולא רק מתלוננת אחת.

אכן, המשטרה שלנו מוטרדת, וזה לא כל כך נורא כי הגיע הזמן שמשהו יטריד אותה וינער אותה מהתנהלותה המדושנת סביב הנושא הבוער הזה. וזה לא שהיא לא תטפל במקרים האלה – היא רק לא תגלה לנו מי, מה, מו ואיפה. כך שאם נתקלתןם בתקיפה מינית ויש לכם אומץ – בואו למשטרה ויטפלו בכןם, רק תשתדלו לא לעשות מזה רעש בחוץ.

מה שאני באמת  לא מבינה, זה איך ייתכן שתעבור הנחיה כזו בשקט בארגון שבו עובדת דוברת אישה.
זה ככל הנראה קשור לאישה עצמה ולעברה המקצועי, וגם לעובדה שהרבה יותר קל לצבור קרדיט ממסירת דיווחים על ערבים רעים מאשר על אונס על הבר או אונס של קטינות וקטינים, שזה באמת איכסה ואף אחד לא רוצה לשמוע על זה.

עכשיו תקשיבי רגע,  גברת דוברת נכבדה. רוצה טיפ ממש מעולה, מאישה לאישה, כזה שיגיע לכותרות ויבריג לך את הקריירה מעלה מעלה?
צאי בקמפיין שאומר את הדברים ישר, כמו שהם, בלי קשקושים ותירוצים כי אם אי אפשר (כלומר, לא עושים כלום) לפתור את הבעיה, אז אין טעם גם לדבר עליה. לכי ישר אל השורה התחתונה, עם מסר מעובד ולעוס- שהציבור לא יצטרך להתאמץ כדי לפרש. הנה, קחי אפילו את הקופי שלי –  "גברים – תנו דרור לבולבולים שלכם" – כתבתי פוסט כזה וקיבלתי ים לייקים.

אה, רגע, המשטרה לא עובדת על לייקים?!
סליחה, טעות שלי. התרשמתי אחרת. אבל כשאני חושבת על זה, זה באמת לא נשמע כמו משהו שנכון ל*תדמית המשטרה*…