7 דרכים להרוס פסטה (או מה לא לעשות כשרוצים ספגטי טעים)

רגע לפני שצרפת נכנסת לסגר הרמטי וכל אחד ספון בביתו המעוצב (כמובן אחרי שהצרפתים רוקנו את מדפי הפסטה בסופרמרקטים), פרסמו העיתונים הצרפתיים את הדרך הנכונה והיעילה להכין פסטה. הם גם פרסמו איך לא לבשל פסטה

אחד הדברים שנעלמו ראשונים מהמדפים היו אריזות הפסטה. אני זוכרת כשהגעתי לגור בצרפת, כל מי שהיה סביבי אכל פסטה. הצרפתים פשוט אוהבים פסטה ושקית פסטה גדולה היא הדבר הכי זול שיש בצרפת- 30 סנט בסך הכל. הצרפתים והאיטלקים נמצאים ביחסים מעולים, חולקים גבול ויש זליגה של המטבח האיטלקי הנהדר לתוך צרפת. אם לומר את האמת, מי שיצר את המטבח הצרפתי היא קתרין דה מדיצ'י האיטלקיה. היא הביאה לחתונה שלה עם אנרי השני את עוגיות המקרון המפורסמות ו-200 טבחים שינעימו את החיך שלה. הלוא לא יעלה על הדעת שדברת מלכת צרפת החדשה תאכל רוטב צהוב או ירוק עבה, מלוח וכה לא אנין.

רגע לפני שצרפת נכנסת לסגר הרמטי וכל אחד ספון בביתו המעוצב (כמובן אחרי שהצרפתים רוקנו את מדפי הפסטה בסופרמרקטים), פרסמו העיתונים הצרפתיים את הדרך הנכונה והיעילה להכין פסטה. הם גם פרסמו איך לא לבשל פסטה.

פסטה אלה מוליקה Pasta alla mollica (צילום יחצ דיפלומט)

כדי לחוש קצת צרפתיות בעצמנו, למה שלא נעקוב אחרי חוקי בישול הפסטה הצרפתיים? אז ככה זה הולך:

1. לשים קצת שמן במים בהם מרתיחים את הפסטה

שמן ומים לא מתערבבים. השמן צף על פני המים. זה לא עוזר לשום דבר, לא משבח את הטעם. כלום. כדאי להמנע. לא ככה מכינים פסטה באיטליה.

2. להשתמש בסיר קטן מדיי

אחת הדרכים למנוע מחתיכות הפסטה להדבק זו לזו היא לתת להן מקום. וכאן, ידידותיי, נכנס הגודל של הסיר. הפסטה אמורה להיות מבושלת בכמות מים גדולה מאוד לפי יחס של ליטר וחצי מים ל-100 גרם פסטה. כדאי להשתמש בסיר מתאים בגודלו.

3. לא להמתין עד שהמים רותחים

 חייבים להמתין שהמים בסיר ירתחו לפני שמוסיפים את הפסטה. זה אלף-בית של עבודה. על אותו משקל- תנו לפסטה את זמן הבישול לו היא זקוקה.

4. להוציא את הפסטה מהסיר מוקדם מדיי

אל דנטה הן מילים יפות כשאת שפית איטלקיה. אם תוציאי את הפסטה מהסיר מוקדם מדיי, היא תהיה בלתי אכילה. דרך אחת היא לטעום את הפסטה. דרך אחרת היא להסתכל עליה. פסטה מבושלת נוטה לשקיפות מסויימת. אם היא עדיין לא מוכנה, נראה איזור קמחי בצבע שונה במרכז. במצב כזה מקומה עדיין על האש.

5. לא לערבב בזמן הבישול

 אחת הטעויות בבישול פסטה היא לשפוך את שקית הפסטה לתוך המים, לכוון טיימר וללכת לעניין אחר. זאת שיטה נהדרת לגרום לחתיכות הפסטה להדבק זו לזו ולהידבק לסיר. לא צריך לערבב כל רגע אבל בהחלט צריך לערבב מדי פעם.

צילום_מאיה_גז___גילי_חן_575

6. לשפוך את המים בהם בושלה הפסטה

 השפים הגדולים ביותר (בהם ג'יימי אוליבר) מכניסים את הרוטב לפסטה תוך שהם משלבים בו את המים בהם בושלה הפסטה. זה גורם לטעמים להיות הרמוניים הרבה יותר וחוסך את השמן שברוטב.

7. לפזר מלח ברגע האחרון– עדיף לפזר מלח במי הבישול של הפסטה לפני ההרתחה, מה שיצור טעם הרמוני יותר, מאשר לפזר מלח על הפסטה המוכנה. במילים אחרות? התחילו להמליח כבר בסיר המים הרותחים.

ד"ר מאיה גז היא מומחית לאופנה צרפתית ולתרבות צרפת.

תגיות: מאיה גז, סלונה, בישול, צרפתיות, שיק, פריז, פסטה, בית

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית