פרשת אורשר

כיצד זעזע מבקר קולנוע את המערכת.

orsher

 

לאדם מהחוץ, מתקופה אחרת, זה יכול להשמע מוזר: שר החינוך, שר הביטחון, שרת התרבות וספורט וראש הממשלה שזה עתה שב ממסע מפרך – התפנו כולם לטפל בנושא אחד. משבר בחינוך? בכלכלה? בביטחון? ברווחה?

לא. סטטוס של מבקר קולנוע.

 Orshercomment

הפוסט מעורר המחלוקת


orshercomment2

ההתנצלות

 

מבקר הקולנוע אכן אמר דברים איומים, התבטא בצורה שאבד עליה הכלח. אפילו אנשים גזעניים יודעים היום להתבטא אחרת ולא חסר כאלה. אבל מליוני קובין נהרות מילים שוצפים במרשתת, המקום בו מבקר הקולנוע כתב את דבריו הבוטים, יש לו מאית עוקבים מלראפר מפורסם אחד – איזו סכנה הקפיצה כך את נבחרי העם מעיסוקיהם החשובים?

התנהלות נבחרי הציבור יכולה להשמע מוזר אף יותר כשחושבים על התגובה המהוססת (או החסרה) להתבטאות של יו״ר חדשות ערוץ טלויזיה (בעמדה קצת יותר מכובד לכתיב מדיניות ממבקר טלויזיה ברדיו) רמי סדן, שעשה זאת בפגישת עבודה. מוזרה גם כשיודעים ששר החינוך הסתבך בפרשה מוזרה של גיוס כדורגלן מזרחי מחמד למפלגתו (ושהציבור אותו הוא מייצג ידוע בחיבתו לתרבות הקמעות), מוזרה כשיודעים ששר הביטחון ידוע בסינרגיה שלו עם בוחרי ש״ס ומוזרה כשאשת ראש הממשלה מסבירה שהם ארופאים עדינים ולא אוכלים כמו מרוקאים. גם הם עדיין לומדים איך לנתב השפעות גזענות של שנים (לא מזלזלת, כמו שכתבתי – אין תרופת פלא. בטוחה שהם משתדלים).

Bennetcomment

Bibicomment

אותו אדם מהחוץ יכול לתהות מה ההגיון של מנהיגים, לגנות עליהום על ציבור אחד וליצור באותו זמן עליהום כלפי ציבור אחר. לכאורה, מנהיגים אמורים לשאוף למתן את הפילוג בעם כדי לחזק אותו כלפי אויבים מבחוץ, לא?

אבל אנחנו, שחיים פה, במאה העשרים ואחת, עידן הרשתות החברתיות, יודעים בדיוק מה קורה כאן. תפקידם של נבחרי הציבור – להבחר. לא להנהיג, להוביל, לתקן, לראות תמונה מלאה ולהבין טוב יותר מה יוביל לעתיד טוב יותר. המרשתת היא המנהיג החדש וספק אם יקום לנו מנהיג בקרוב שימרה את פיה.

להתראות בפרשה הבאה שאפשר לנצל בקלפי.

 miricomment

יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.