לא תצליחו להעלים את הביקורת

במקביל למו"מ הקואליציוני עולות גם דרישות לבצע שינויים במוסד מבקר המדינה ולהפוך אותו לעוד בובה של מפלגת השלטון. חברת הכנסת קארין אלהרר מזהירה מהסכנה הצפויה

*פורסם לראשונה בעמוד הפייסבוק של חברת הכנסת קארין אלהרר 
קארין אלהרר (צילום: אילן בשור)
והמתקן החדש בלונה פארק של מפלגת השלטון – ריסוק מוסד מבקר המדינה.
תחזיקו חזק, כנראה שהבחילה עוד תבוא.
בחודש יולי הקרוב יסיים את תפקידו מבקר המדינה הנוכחי, השופט (בדימוס) יוסף שפירא. בנק השמות רותח והדיבור על המחליף מתחמם.
במקביל לרצון של ראש הממשלה שלנו למנות את מקורבו, הניצב בדימוס יעקב בורובסקי, שאגב, מנצל את ימי הפסח האביביים כדי לאיים על גיא פלג בתביעת דיבה, עולות גם דרישות לבצע מיניי ומיניי שינויים במוסד מבקר המדינה. מי מעלה אותן אתם שואלים? לא אחר מאשר הכוכב של ימי המשא ומתן הקואליציוניים, ח״כ בצלאל סמוטריץ', שלא ידוע בחיבתו למוסד המבקר.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' נואם בהצבעה על חוק ההסדרה (צילום: דוברות הכנסת)

מה בתפריט? צמצום היכולת של המבקר לבחון נושאים שלא על פי דרישה מפורשת והגבלת היכולת שלו לתת הנחיות לגופים המבוקרים בזמן אמת.
תנו לי לגלות לכם משהו, כמי שהייתה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה ומכירה את הנושא די מקרוב – מדובר במכת מוות למוסד המבקר. עוד חקיקה שתהפוך אותו לבובה על חוטים של מפלגת השלטון.
כי איזה שר ידרוש לבצע ביקורת על תחום שהוא אחראי עליו?
הדרישות כנראה לא רק מבטאות את האידיאולוגיה הנחרצת של סמוטריץ', שדרך אגב, "חטף" בעבר ביקורת מצד המוסד על התנהלות עמותות שקשורות אליו, אלא גם את – הפלא ופלא- ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו, שחלק מהתיקים כנגדו נפתחו בעקבות דוחות המבקר.
כמה נוח. צד אחד מציג את הדרישות לסרס את המוסד כאג'נדה שהוא מוכרח להילחם עליה ולשני פשוט לא תישאר ברירה, אלא להיכנע לאותן הדרישות.
מה לא עושים כדי להרכיב ממשלה, אה?
אבל למה לעצור כאן? למה לא לדאוג לריסוק טוטאלי של המוסד הזה כדי לייצר לגיטימציה ל"עיצוב מחדש" והגבלת הסמכויות בחוק? זו הרי הטקטיקה הידועה והחביבה במיוחד על אנשי מפלגת הבית היהודי לשעבר.
לפני כמה ימים התפרסם במקור ראשון מאמר שמנסה להאשים את מוסד המבקר באותן האשמות ישנות וטובות שהופנו בעבר לבית המשפט העליון – השתלטות על המדינה בחסות דאגה לזכויות אדם. אותו המאמר מספר על דו"ח שנכתב על עבודת מוסד המבקר, שמטרתו לעדכן מחדש את כללי העבודה שלו, דו"ח שמתואר כלא פחות מאשר מהפכה מתחת לרדאר. סוג של ניסיון לייצר לעצמם כוח בלתי מוגבל לעסוק בכל נושא שיעלה על דעתם, שצץ אאוט אוף דה בלו.

מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא צילום: מרק ניימן, לעמ

מה חבל? שמתעלמים מהעובדה שאלה כללים שנוסחו במשך 4 שנים. כללים שנוסחו בעקבות שינויים בפסיקה (וברוח הזמן והמציאות) בעבודת המבקר, דבר די הגיוני במוסד שקיים לא פחות מ-70 שנה. אה, וגם נשכחה העובדה שהמסמך שקוף לחלוטין לציבור ונמצא באתר של מבקר המדינה.
שום מהפכה נסתרת מעין. שום נסיון לחמוק מתחת הרדאר.
כי למה לא לצייר ניחוחות קונספירטיביים אם אפשר לצייר את אנשי המוסד כדמונים ולהתעלם מהעובדה שמדובר באנשים ישרים, חרוצים, הגונים, ששואפים להאיר נקודות חולשה לטובת שיפור מוסדות המדינה בפרט והחיים של האזרחים בכלל – זה תמיד טוב.
כמובן כמובן כמובן, שכמו במקרה בית המשפט העליון, מדובר באחד המוסדות הטובים והמקצועיים ביותר מסוגו בעולם. כמובן כמובן כמובן, שגם במקרה הזה דואגים אנשי הממשלה הנוכחית להדר ולהתהדר במוסד המבקר באנגלית – אבל כנראה שגם כאן, כמו בבית המשפט העליון, יש פשוט מושגים שלא ממש עוברים בתרגום.
אה, וחס וחלילה שלא נשכח את העובדה השולית והקטנטנה הבאה: מי שמינה את המבקר היה נתניהו, כן?
ממתי זה הפסיק להיות נוח? מהרגע שבו הדוחות יצרו לו בעיות?
יש לי חדשות בשביל נתניהו וסמוטריץ' גם יחד – את הביקורת לא תצליחו להעלים. את הדרישות של הציבור לבחון נושאים בוערים לא תוכלו לקבור בוועדות וגם לא במשאים ומתנים. אין כאן שום עסקה שתצליחו לרקום שתוכל למחוק מוסד שהזיז פה הרים במשך 70 שנים.
אנחנו פשוט לא ניתן לכם לעשות זאת.