No Worries

בחורה עם מחשב נייד

20161224_093525

בפעם הראשונה בה נסענו בשעת ערב מוקדמת לפרבר המלבורני בו אנחנו מתגוררים, חשבנו שבמזל ביש הגענו בעיצומה של הפסקת חשמל משולבת בעוצר כללי, שכן העלטה היתה כמעט מוחלטת ואיש לא נראה ברחוב. עם הזמן למדנו לדעת שחיי הלילה במלבורן מסתיימים מוקדם. מאוד מוקדם. פרט לאזור ה CBD השוקק (כלומר הפאבים שנסגרים בחצות!), הפרברים של מלבורן מנמנמים את עצמם לדעת החל מהשעה 17:00 אחה"צ.  אז נסגרים כמעט כל הקניונים, כל החנויות, כל בתי הקפה והמסעדות והאוסטרלים עושים את דרכם הביתה.

האוסטרלי המצוי נמנה ככל הנראה על מה שפרופ' רוברט סטבינס, מומחה לתרבות הפנאי, מכנה Homo Otiosus, כלומר "אדם הפנאי". וכזה יש כאן בשפע. לא זו בלבד שסוף השבוע משתרע על פני יומיים שלמים, ימי העבודה קצרים ומסתיימים באיבחה. האוסטרלים, איך לומר זאת בעדינות, אינם מצטיינים בחריצות יתרה בכל מה שקשור לקריירה שלהם. הם לוקחים את הזמן, יוצאים להפסקות צהריים ארוכות, ושמים גבול ברור בין העבודה לבית. זה כנראה מסביר את העובדה שכנראה מכאן לא יצא הצוקרברג הבא. תשלחו להם פקס או הודעה קולית בסלולר (בחיי) והם ישלחו לכם בתמורה הררי פרסומות מודפסות בדואר והמתנה של כמה חודשים לאינטרנט ביתי מדור ישן. חזית הטכנולוגיה זה לא כאן, אבל היי No Worries  כמו שנהוג לומר כאן. הכל יהיה בסדר.

והכל באמת בסדר ומתנהל על מי מנוחות. הדואר מגיע בזמן, וגם האוטובוס והרכבת, הרחובות נקיים, המוכרים אדיבים…והילדים…אלה שומרים על שגרה ברוכה של יקיצה מוקדמת בבוקר, הליכה לבית הספר, חזרה בארבע הביתה, ארוחת ערב בחמש וחצי והופ למיטה בשעה 18:30-19:00…  עד היום זוכרת אחת מחברותיי הישראליות בבעתה את הנזיפה שקיבלה ממחנכת הכתה של הילדה, על כך שהילדה נראית עייפה ושהיא מקווה שהיא לא הולכת לישון אחרי 19:00…אילו ידעה באיזו שעה הילדה באמת הולכת לישון וודאי היתה מזעיקה את השירות הסוציאלי.

 Play Date  הוא המונח המקומי ל-"אתה בא אלי אחרי בי"ס?". אלא שכאן לא באים אחד לשני אחרי בי"ס ואת הדייטים למשחק יש לקבוע לפחות שבוע מראש ולהציב ביומן וניתן לבלות אצל חברים רק בסופי שבוע ובחופשים. הרי צריך להספיק לאכול ארוחת ערב, לעשות שיעורים, להתקלח ולישון. אם יש לך יותר מילד אחד תצטרכי לנהל את הלו"ז של הילדים בסופי השבוע כמו מבצע צבאי. כך שביום חול בעוד שהאוסטרלי המצוי מרים רגליים בשעה 8 בערב ולוגם עם זוגתו כוסית וויסקי, בעוד ילדיהם נמים את שנתם רגועים ומסורקים למשעי, אנחנו הישראלים באוסטרליה עוד מגרדים את הילדים מהתקרה או מהאייפד כשהם מרוחים בבמבה ונוטלה, אחרי שרדפנו אחריהם שעתיים בפארק השכונתי.

כאמור, פנאי הוא עניין רציני כאן. אתה חייב להיות אוהד של קבוצת פוטי (פוטבול אוסטרלי…) כדי לנהל כאן שיחת חולין. זה קצת קשה עבורי כמי שהמשחק נראה לה כמו שילוב בין פוטבול אמריקאי לתיפסוני. ואם לא פוטי אז רוגבי ואם לא רוגבי אז קריקט ואם לא קריקט אז כדורגל (Soccer), ואם לא כדורגל אז שחייה, ואם לא שחייה, אז אופניים ואם לא אופניים אז ריצה ואם לא ריצה, לפחות תלבשי איזה טרנינג ממותג ונעלי ספורט שוות כדי להראות כמו בנאדם. איפה את חושבת שאת? במזרח התיכון??

 ילדים משחקים כדורגל בפארק20160421_123216

שלט שמזהיר מהכדור במשחק הרוגבי שמתנהל בפארק 20170114_171403

כך מצאתי את עצמי מצטרפת לעשרות המקומיים הפוקדים את שבילי הפארקים המוריקים, שפשוט לא מאפשרים לך אלא לעסוק בספורט, או לפחות להחזיק כלב שעוסק בספורט. כי לצד הברזיות המדוגמות שלצידי השביל יש תמיד גם כלי מים להולכים על ארבע, ואזורים המיועדים לריצה חופשית של כלבים, ומתקן מיוחד לתיקון אופניים, ושילוט שמבהיר בדיוק איפה צריך לצעוד והיכן מותר לרכוב ובאיזה אופן.. ברוב הפארקים יש מתקני משחקים מתוחזקים להפליא, ובחלק מהם שח מט ענק לשימוש הקהל ואפילו השירותים האוטומטיים לרוב נקיים .כך שפרט לחשש שציפור משוגעת (ראו פוסט קודם) תתפוס לך בפדחת, הכל רגוע עד כאב. פנאי-כבר אמרנו…

  20161226_091125 (1) שלט לרוכבי אופנים בפארק מלבורן מתקן לתיקון אופניים מלבורן 20161206_091250 20161224_093411 20161224_093525

15936630_10155004862874052_4077636958181919987_o

שלא לדבר על הפנסיונרים האוסטרליים. תשכחו מקרחצען בקופת חולים, מדובר בחבורת מיטבי לכת נטולי שומן וכולסטרול, , פרסומת מהלכת למגה גלופלקס ושייק עשבים (כקינוח) שדוהרים בפארקים ובאתרי התיירות. הנה תמונה של הקבוצה שעקפה אותי בסיבוב וכשהגעתי לסיום המסלול גיליתי אותם עורכים פיקניק בפארק באמצע היום. אם להיות פנסיונר- אז ככה.

פיקניק של הגיל השלישי ליד הביתהפנסיונרים עושים פיקניק בפארק

התעייפתם? גם האוסטרלים! ולכן הם מקפידים לצאת לחופשה לפחות פעמיים בשנה בקיץ ובחורף.  חופשה מזמינים לפחות חצי שנה מראש, רצוי שנה מראש. אחרת פשוט לא תמצאו מקום.  והחופשה? מאורגנת להפליא. יש כאן תרבות עשירה של טיולי קרוואנים ומאות אתרי קרוואנים שמאפשרים לך להתחבר לחשמל ולמים תמורת תשלום. מקום לאפסן את אופני השטח וחכות הדיג. הכל מסודר, נקי ושמור ובאופן מדהים גם שקט באופן יחסי לכמות הילדים בשטח.

חשקה נפשכם ב"על האש"?, כמעט בכל פארק יימצאו עמדות ברבקיו על גז, נקיות למשעי שניתנות לשימוש ללא תשלום. ישראלי אחד סיפר לי שהבן שלו היה בטוח שהעמדות הללו הן למעשה פתחים של מקלטים לשעת חירום. אז זהו שלא.

 IMG-20170111-WA0005 תמונה של גרילר על חוף הים בטזמניה

עד כאן, אני חייבת לרוץ. יש לי חוג תפירה.

   (צילומים: אבישג רגר ועידן גולדברגר)

Avishag Rager אבישג רגר
אשה של מילים, פריקית של מידע, בוראת רעיונות, מנסחת תכנים, משכנעת סקפטיים, מנחת קבוצות, מזהה הזדמנויות, חוקרת שווקים ומזיזה הרים, באר שבעית גאה שנמצאת בשליחות במלבורן אוסטרליה. חיה עם עידן- מגייס משאבים וצלם מוכשר ומגדלת איתו את נועם - קוסם קטן עם נשמה ענקית.