מאיסטנבול לניו יורק, האופנה הצנועה מתפשטת

הטרנד החם, אופנה צנועה ומרהיבה, קיבלה את חותם הכשרות של אנה וינטור בשבוע האופנה בניו יורק שהתקיים החודש. אני מדמיינת שזו מחווה להוליווד של שנות החמישים.

עולם האופנה המוסלמי פורח. מעצבי אופנה רבים נכנסים לתחום עיצוב החיג׳אב, כיסוי הראש הצבעוני המאפשר להם חופש פעולה (לעומת בורקה והניקאב השחורים והשמרנים) ולטראנד החדש – האופנה הצנועה – עדנה. הבגדים מאופיינים בטקסטיל מרהיב: בדים צבעוניים ורכים בשילוב של צבעים אחידים עם דוגמאות גאומטריות המושפעות מאמנות איסלמית מסורתית. העיצובים הצנועים מושפעים מאופנה מערבית במגבלות של מחשופים סגורים, שרוולים ארוכים ושמלות (או מכנסיים רכות ורחבות) באורך מלא.

באיסטנבול התקיים במאי האחרון ״שבוע אופנה הצנועה״ הראשון:

Istanbul fashion week

[youtube 7PWPuweeUw8 nolink]

.
עם התמורות האחרונות ברחבי העולם, ההיבט הפוליטי של החיג׳אב הולך ומתעצם. הצרפתים, למשל, בפניקה: תחת ״עקרון הדמוקרטיה החילונית״ הם אוסרים על כיסוי הראש במוסדות חינוך ועל בורקיני בחוף הים. הבורקיני מייצג אף הוא את כיוון הרוח בעולם האופנה המוסלמי, המשלב בין מסורת ובין קידמה:  הבורקיני לא בא להחליף את הביקיני אלא את הרחצה בלבוש מלא ומסורבל.
.
עולם האופנה המערבי לא נשאר אדיש: טרנד האופנה הצנועה הולך ומתרחב מתוך ההכרה שזהו שוק משמעותי וחלקו מבוסס מאוד – גם נשים צנועות הן צרכניות שיק. ליינים של אופנה צנועה נראים במערב זה זמן מה (מ-h&m עד דולצ׳ה גבאנה).
.
בשבוע האופנה האחרון בניו יורק נחגג ניצחון נוסף של הטרנד: תצוגת אופנה של המעצבת האינדונזית אניסה הסיבואן בה כל הדוגמניות צעדו בחיג׳אב. זו הפעם הראשונה שבה נראתה תצוגה מהסוג הזה בפורום כה אקסלוסיבי, המהווה חותמת איכות (והכשר ״נכונות״).  הדוגמניות בתצוגה צעדו בחיג׳אבים של הסיבואן ובחליפות, קימונואים ושמלות תואמות ממשי, קטיפה או ברוקד בגוונים סתוויים מטאלים.
קרדיט - Anniesa Hasibuan during New York Fashion Week: צילום: gettyimages

/

האופנה החיג׳בית קיבלה אם כך חיבוק במכה של עולם האופנה, והיא מרהיבה, נשית ורכה. עושה חשק. לא?
.
fancyline
.
לפני כשנתיים טיילתי באיסטנבול. חלק מהזמן הסתובבתי עם צעיף מכסה ברישול את שערי.
.
10155527_10202711634164967_2989993392380865392_n
.
.
הרגשתי מאוד אלגנטית. אולי כמו שברידג׳יט ג׳ונס הרגישה עד שהצעיף שלה עף ברוח:
.
בריג׳יט ג׳ונס ואודרי הפבורן
.
כמובן שהעדפתי לחשוב על סופיה לורן:
.
sophia+loren
.
מאוחר יותר בקשתי מחברה מוסלמית שתסביר לי איך לקשור והתאמנתי מול המראה.
.
ץ
11046634_10205145823538180_2769723931265529240_n
.
.
טוב נו, ליז טיילור אני לא:
.
Eliabath-Taylor
.
כל זה נאה לכוכבת ההוליוודיות הזוהרות ביותר, מסמל תחכום ואלגנטיות, אז למה לא לנו? אם הבגדים האלו לא היו טעונים פוליטית…הייתי מגוונת בשמחה. כמובן שהייתי שומרת לעצמי את הזכות לג׳ינס וגופיה.
.
.
.
tumblr_mfnujgS9gs1rync6go1_500
.
.
.
fancyline
.
.
בבלוג הזה אני עוסקת מדי פעם בהבטים שונים של החיג׳אב, לפעמים פוליטיים, היסטוריים או עם דגש על זכויות נשים,  הפוסט הזה למשל מתמקד גם בהתמודדות של האופנה אירנית עם מערכת חוק מגבילה (מאופנה מטעם השלטונות, המאופיינת השמרנות כמובן  ועד אופנה שמותחת את הגבולות כמו של המעצבת פארמז אבדולי:
.
a2eyt0wk97p1l6vy7en4
יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.