"לרגע לא חשבתי שאני קורבן"

"ימי הגילוי היו טלטלת נפש אמיתית, שבר גדול. בשבועיים הראשונים בבית כל הסביבה הגיעה לבקר ולתמוך, ממש הרגשתי שזכיתי לחוות שבעה בחיי. אבל קמתי ממנה ואני חושבת שאני חזקה"

"זכיתי לשבת על עצמי שבעה בעודי חיה – אבל קמתי ממנה", משתפת באומץ ובכנות מירה יערי, בת 68 מקיבוץ אלונים שאובחנה עם סרטן ריאה לפני כתשעה חודשים.

"תמיד הייתי מאוד בריאה, מעולם לא עישנתי והקפדתי לנהל אורח חיים פעיל וחיוני. צעידות, שחיה בבריכה בקיץ ואפילו טרקים בחו"ל כשהזדמן לי. הכל קרה לפני טיסה מתוכננת שלנו למרוקו", היא נזכרת, "באותה התקופה סבלתי במשך כחודש וחצי מכאבי ראש חזקים שבאו והלכו, ניסיתי להתעלם מהם באלגנטיות והמשכתי בשגרת עבודה. אחי הצעיר דיבר איתי וביקש ממני להבטיח לו שלפני הנסיעה אלך למיון לבדוק את פשר הכאבים. סיימתי את יום העבודה והמשכתי למיון – ומאז הכל היסטוריה".

"סיימתי את יום העבודה והמשכתי למיון - ומאז הכל היסטוריה" מירה יערי (אלבום פרטי)

"אחרי שעשו לי בדיקת סי טי ראש והגיעו חזרה תוצאות בדיקות הדם ראיתי את מנהל המחלקה יושב עם רופא נוסף, הם קראו לי לגשת אליהם. הייתי עם בעלי ואחותי, הסתכלתי על כל הנוכחים ופתחתי אני את השיחה: 'כנראה שיש לכם משהו ממש חשוב להגיד לי אם אתם יושבים פה ביחד, אני רק מבקשת שזה יהיה כל האמת ורק האמת' – ומשם הכל התחיל. הסבירו לי שהתחיל תהליך בראש – וכששאלתי אם הכוונה במילה תהליך לגידול סרטני נעניתי בחיוב. הסבירו לי שזיהו חמישה מוקדים של גרורות במוח, אבל עכשיו יש לאתר היכן הגידול עצמו. בצילום החזה שעברתי כבר ראו כי מדובר בסרטן ריאה. בעצתם של הרופאים אושפזתי להמשך בדיקות, ולמזלי ה'טוב' התקופה הייתה תקופת החגים וכל התהליך מאוד התעכב.

בשתי הביופסיות הרקמתיות הראשונות שנעשו לא הצליחו להגיע לתוצאה חד משמעית לגבי סוג הגידול, אני מבחינתי כבר הייתי מאוד נסערת. אמנם התחלתי לקבל סדרת טיפולי הקרנות שהועילו להקטנת הגידולים וגם סטרואידים להפחתת הכאב, אבל התחושה קשה – הזמן עובר ועוד לא התחלתי טיפול ממוקד בבעיה. אני לא אשכח ששמעתי את אחד הרופאים אומר 'חברים, יש לנו פה פצצה מתקתקת ואתם לא עושים עדיין כלום'. רק כעבור חודש וחצי הביופסיה השלישית אישרה – יש לי סרטן ריאה עם מוטציה בגן מסוג EGFR.  הגעתי לד"ר עבד אגבריה שהסביר לי על סוג הגידול והתחלנו טיפול ביולוגי 'טגריסו' שעדיין לא היה בסל הבריאות. בהתחלה נעזרתי בחברת הביטוח שסייעה במימון התרופה. לשמחתי בינואר השנה התרופה הזו נכנסה לסל הבריאות, מאז אני והכדור ביחד – ובצילום הסי טי האחרון כבר החלו לראות סימנים של "צלקות" על הגידול שמעידות על צמצום במעטפת הגידול.

"ימי הגילוי היו טלטלת נפש אמיתית – שבר גדול" (שאטרסטוק / create jobs 51)

"ימי הגילוי היו טלטלת נפש אמיתית – שבר גדול. בשבועיים הראשונים בבית כל הסביבה הגיעה לבקר ולתמוך, הביאו אוכל, ניסו לעודד – ממש הרגשתי שזכיתי לחוות שבעה בחיי. אבל קמתי ממנה ואני חושבת שאני חזקה – לפחות משתדלת מאוד להיות. לרגע לא חשבתי שאני קורבן ולא תהיתי למה זה קרה לי. למרות שמעולם לא עישנתי. בארבעת החודשים הראשונים הקפדתי לא להיכנס לאינטרנט ולא לשמוע סיפורים על התמודדותם של אנשים אחרים – ידעתי שכל אחד הוא סיפור בפני עצמו ולא הייתי פנויה לקבל מעמסה של אנשים אחרים. היום, אני בטוחה יותר בעצמי וקל לי לשתף ולדבר על הנושא בפתיחות. לימים גם הצטרפתי לקבוצת הפייסבוק "חברים לנשימה" של העמותה הישראלית לסרטן ריאה, בה אני חברה פעילה ולא פעם מוצאת את עצמי משתפת עליי ועל  ההתמודדות שלי. היום אני מרגישה מצוין וכל הזמן אומרת שהרופאים טעו – אין קשר בין הדיאגנוזה שהם נתנו לי בהתחלה לאיך שאני מרגישה היום ואני מודה על כך. אני אמא לארבעה ילדים מקסימים וסבתא לשבעה נכדים מהממים וממשיכה להשתדל ששום דבר לא יעצור אותי. הטיסה למרוקו אמנם נדחתה אבל בסופו של דבר ראתה אור ורק לאחרונה חזרתי מטיול ייחודי בזנזיבר היפה –  ואפילו תוכניות לטיול באוסטרליה כבר על הפרק. אני ממשיכה בנתינה שהייתה חלק בלתי נפרד מהעשייה שלי בחיי התעסוקתיים והאישיים ויודעת שיש בי כוח לנצח.

"אחת מפריצות הדרך החשובות ביותר בשנים האחרונות בתחום האבחון והטיפול בסרטן הריאות היא היכולת שלנו היום לבצע בדיקות מולקולריות מקיפות על החומר הגנטי של הגידול במטרה לגלות שינויים גנטיים ברי טיפול", מסביר ד"ר עבד אגבריה, מנהל היחידה האונקולוגית במרכז הרפואי בני ציון וחבר ועד מנהל בעמותה הישראלית לסרטן ריאה. "מוטציה מסוג EGFR, המאפיינת לרוב אנשים שלא עישנו מעולם אחראית על כ -15% מסרטני הריאה מסוג אדינוקרצינומה. ישנן תרופות מקבוצת מעכבי טירוזין קינאז המעכבות את המוטציה הזאת ומביאות לרגרסיה של התהליך הגידולי. האפשרות שלנו כמטפלים להציע לחולים טיפול עם היעילות הטובה ביותר כבר בקו הראשון לצד מינימום של תופעות לוואי מהווה אופק חדש בטיפול בסרטן ריאה ומאפשר לחולים להמשיך לחיות את חייהם עם איכות חיים וליהנות מהם".