שוברות שתיקה?

כמה באמת כדאי להתלהב מהג׳סטה של הקצאת השער של ניו יורק טיימס לשוברות השתיקה Me Too.

אז אחרי שגמרנו להתלהב מהעובדה שעל השער של ״אדם השנה״ של טיימס מופיעות נציגות פרויקט #me_too נציין כמה עובדות:

1) זה היה צפוי ומתבקש אחרי שדונאלד טראמפ ״עשה ברוגז״ עם השער הזה. ת׳אכלס, השער הגיע לו, כאדם שהעסיק נונ-סטופ את עמודי החדשות (ואת הסאטיריקנים). אם לא טראמפ, אז פוטין שנוכחותו השקטה מרחפת מעל טראמפ. נזכור גם שהבחירה היא לאו דווקא באדם השנה לחיוב – גם היטלר כיכב על השער הזה (1939) וסטלין זכה בכבוד פעמיים.

2) מאז שמוסד הדף הזה ב-1927, אפשר לספור על אצבעות כף יד אחת את הנשים שזכו לככב על השער שלא כחלק מקבוצה. ב-1975 השער הוקדש ל״האישה האמריקאית״ ומאז, במשך 42 שנים, זכו בכך שתי נשים – אחת נשיאה ואחת קנסלרית. אי אפשר לומר שהשער של 1975 פתח שערים.

3) בשיא סערת המי-טו-מניה פרצה שערוריית רוי מור באלבמה – נערמו עדויות על כך שלמועמד הרפובליקאי לסנט יש עבר מפוקפק של רודף קטינות. ברוח התקופה הממסד הרפובליקאי מיהר להכריז אמון מלא במתלוננות, הקפיר את מימון המועמד הסורר ודרש את פרישתו של מור, הנשיא שתק.
עברו שבועיים. רק שבועיים. הבית הלבן התישר על גירסת ״רק לא דמוקרט ליברלי, מור מכחיש וצריך להקשיב גם לו, הן שקרניות״ והממסד הרפובליקאי החזיר רת המימון ומזמר עכשיו ״לתת לאנשי אלבמה להחליט״. 70% מאנשי אלבמה חושבים שהכל שקרים ושהממסד ושאר אמריקה מתנשאים על הערכים שלהם (מניעת הפלות קודם,  הטרדות מיניות פעם אחרת).

אז יש שער ל-me too וכל הסימנים מעידים שבשבוע הבא יבחר לסנט האמריקאי תוקף קטינות. רק אומרת.

 

Time person of the year
Time person of the year 2017
יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.