שופטים, הביטו לעירד בעיניים

אתמול עמדה אישה אמיצה בבית המשפט ובידה שלט "אלון קסטיאל אנס אותי". מי ייתן ושופטיו של קסטיאל יזכרו את מבטה של עירד כאשר יחליטו על עונשו

הסדר טיעון אינו צדק. הוא תמיד פשרה. הוא הסדר שהצדדים מסכימים עליו, לרוב, כשצד אחד מרגיש שאין לו ברירה. אך, העובדה שנחתם הסכם טיעון, לא אומרת שצריך להקל בעונש.

לבית המשפט יש עכשיו הזדמנות לעשות לצדק.

רוב המתלוננות נגד אלון קסטיאל שעברו את החקירות והעדויות, העימותים והחקירות – רצו את הסדר הטיעון. אני לא יכולה שלא להבין. חלפה יותר משנה מאז התלוננו במשטרה וההליך הפלילי היה עבורן סיוט מתמשך.

לבית המשפט אין ברירה אלא לקבל הסדר טיעון. הוא מחויב לכך. אך העונש, כבר תלוי בשופטים.

יש פה הזדמנות פז לבית המשפט להוכיח התקרבות לצדק וחוסר סובלנות לעברייני מין נלוזים שכמותו. בהכרעת עונשו – לא מצופות מהשופטים, כמו מהנפגעות, תעצומות נפש בלתי אפשריות. מה שכן מצופה מחבר השופטים היא רק רדיפת אמת וצדק.

עירד מרציאנו צייגר היתה מהנפגעות הראשונות של קסטיאל להיחשף בפנים גלויות וממובילות המאבק נגדו. אתמול, בבית המשפט היא מחתה בצורה שקטה ובאומץ רב והחזיקה שלט בכתב ידה: "אלון קסטיאל אנס אותי".

הייתי רוצה שאותם שופטים שאמורים להכריע בעונשו יביטו לעירד טוב טוב בעיניים ויחשבו על לפחות 14 נשים כמוה, עד כמה שידוע לנו, לפני שהם מחליטים על העונש.

הייתי רוצה שהשופטים המכריעים יחשבו על בנותיהם מבלות במסיבה ופוגשות בחור ששם להן משהו במשקה ומוצאות עצמן ערומות במיטה זרה מבלי לדעת איך הגיעו לשם או מה נעשה לגופן.

בית המשפט יכול לגזור על אלון קסטיאל עונש ראוי. עונש של כמה שנות מאסר לפחות. קסטיאל הודה במסגרת הסדר הטיעון בפגיעה מינית בארבע נשים. העבירות שבהן הודה והורשע הן חמורות והן רק חלק מפשעיו הדוחים.

אם ארז אפרתי קיבל 8 שנים על נסיון אונס אחד, הייתי מצפה להשתמש בעונש זה כדוגמה כשמחשבים את העונש הראוי לפושע ארור כמו קסטיאל שניצל את מצבן המעורפל של קורבנותיו עבור גחמותיו החולניות.

#באנו_חושך_לגרש #מאמינהלך

שני שטלריד
יו”ר עמותת אות הזדהות למען נפגעי תקיפה מינית, יוזמת קמפיין #לא_לבושה וקמפיין #שבוע_האותיות