היתרונות והחסרונות ברכישת ביטוח דרך האינטרנט

לנוכח העובדה שאפשר לרכוש כיום כל מוצר ברשת האינטרנט, עולה השאלה מה המשמעות של הדבר כשמדובר ברכישת ביטוח. רוצים להכיר מראש את היתרונות והחסרונות, כדי לדעת באיזה סוג של ביטוח להתמקד? הנה המדריך שחיפשתם

מחשב נייד שעליו ידיים של אדם שמקליד

האינטרנט מאפשר לנו לרכוש פחות או יותר כל סוג של מוצר או שירות, בפריסה עולמית ובלחיצת כפתור. אין צורך ברקע טכני, במחויבות או בידע הנדסי על מנת לבצע רכישות מן הסוג הזה והן זמינות עבורנו מכל מכשיר עם חיבור לרשת. כתוצאה מכך, מוצרים שהיו בעבר זמינים עבורנו רק במפגש פנים מול פנים עם סוכנים – הפכו למשהו שאנחנו יכולים לקנות בזמן עמידה בתור לסופר.

ענף הביטוח הוא דוגמה מעולה לשינויים שחלו בענפי הצרכנות. בעוד מוצרי ביטוח הם חלק מהחיים שלנו כבר מאות שנים, רק לאחרונה נוצרה סיטואציה שמאפשרת לנו לקנות אותם אונליין ובלי לערב אף בן אדם אחר. אך האם זה משתלם?

 

היתרונות: זול, נוח ונגיש

היתרון ברכישת ביטוח דרך האינטרנט הוא המחיר הנוח. ברוב המקרים, רכישת פוליסת ביטוח באתר של חברות הביטוח תהיה זולה משמעותית לעומת רכישה של אותה פוליסה מול סוכן. הסיבה לכך היא שבאמצעות האינטרנט, חברות הביטוח חוסכות את עלויות התפעול ואנחנו חוסכים את דמי התיווך.

יתרון אחר של רכישת ביטוח דרך האינטרנט הוא נוחות. בעידן שבו זמן שווה כסף, כל אחד מאתנו יכול להיכנס לאתרי השוואות מחירים, לאתר משרד האוצר או לאתר של 2-3 חברות ביטוח פרטיות כדי להשוות בין הפוליסות. בנוסף, האתרים נגישים ומאובטחים ואין צורך כאמור בידע טכני מורכב כדי להשתמש בהם.

 

החסרונות: אין את מי לשאול ואין פרטיות

החיסרון העיקרי של רכישת ביטוח דרך האינטרנט הוא מידע כללי ולא אישי. בעוד בישיבה פנים מול פנים מול סוכן ביטוח יש לנו אפשרות לשאול את כל השאלות החשובות ולגבש פוליסה בהתאמה אישית, המידע באתרים הוא בדרך כלל רחב וכללי.

חוץ מזה, רכישת מוצרים ושירותים דרך האינטרנט כרוכה בסוג מסוים של פגיעה בפרטיות. גם אם האתר מאובטח לחלוטין, צריך לזכור שהחברות שעומדות מאחוריו עושות שימוש במידע על נתוני הגלישה כדי למכור לנו עוד מוצרים ושירותים. בחלק מהמקרים, המידע גם מועבר בין החברות ואין ממש מערכת שתגן עליו.

 

אז איזה ביטוחים הכי כדאי לקנות אונליין?

מכל האמור לעיל אפשר להצביע על כמה סוגי ביטוחים שכדאי לקנות דרך האינטרנט. ראשית, מומלץ להיעזר באתרי אינטרנט כדי להשוות בין פוליסות ביטוח שהן לא חובה אלא זכות. ברשימה הזו נמצאים למשל ביטוח רכב מקיף או ביטוח רכוש לדירה. בעוד ביטוח חובה הוא כמובן חובה על פי החוק וביטוח מבנה נדרש כדי לקחת משכנתא, ביטוח רכב מקיף וגם ביטוח רכוש נותנים לנו יותר גמישות בבחירת הפוליסה והשוואת המחירים.

גם ביטוחים שהם לתקופה קצרה או למטרות ספציפיות נמצאים ברשימת היתרונות. כאן אנחנו מוצאים ביטוח נסיעות לחו"ל שאותו אפשר לבצע אונליין אפילו ימים ספורים לפני הטיסה, או ביטוח אובדן כושר עבודה עד גיל הפרישה. לשם השוואה, ביטוחי חיים, ביטוח בריאות וביטוח מחלות קשות כדאי לבחור רק אחרי שמכינים בצורה מעמיקה יותר את שיעורי הבית או אפילו פוגשים את נציגי החברות.

לסיכום, כל רכישה באינטרנט מגלמת בתוכה יתרונות וחסרונות. בענף הביטוח, היתרון הוא חיסכון בהוצאות והזמינות הגבוהה. מנגד, אין אפשרות להתאמה אישית של הפוליסות. לכן, הביטוחים המומלצים לקנייה אונליין הם אלו שמצליחים להיות הכי פשוטים וברורים.

 

מחשב נייד שעליו ידיים של אדם שמקליד