באים להשפיע, יוצאים מושפעים

קשה מאוד להוציא את מדינת ישראל מהשיח המפלג של ימין שמאל וזהויות שונות. בוועידת המשפיעים ניסיתי לשמוע את כל הקולות ולהשמיע את קול הילדים שעדיין אינם מבחינים בתיוגים

בחורה עם מחשב נייד

באתי לוועידת המשפיעים לשמוע ללמוד לעשות נטוורקינג ולהשפיע בנושא גילאי לידה עד 3. לכל מקום שבו אפשר להשמיע את קול הילדים, צוותים מחנכות לשנות ינקות, מנהלות מעון, הורים ועוד אני מגיעה, ומנסה ליצור ענין ומשמעות לנושא החשוב ביותר, עתיד ילדי ישראל.

עתיד ישראל יקבע במהות חינוך הילדים של היום. חינוך מתחיל מגילאי לידה עד 3. שמחתי לראות בוועידה את כלל ישראל, מפשוטי העם ועד לבכירים, כל הצבעים כל המינים.

השיח סובב סביב סוגיות שונות ומגוונות בחברה הישראלית. ברשותכם רגע אצא מהאולמות ואספר על החוויה הנהדרת שהיתה לי בחוץ.

ארץ נהדרת בוועידת המשפיעים (צילום: אלבום פרטי)

פגשתי ושוחחתי עם קשת החברה הישראלית. פגשתי בחור יקר ומקסים שעובד במרץ, עשה צבא ומחפש כיצד ללמוד לתואר ראשון כאשר הוא בוגר החברה החרדית ואין לו בגרות וצריך להתחיל הכל מהתחלה. פגשתי אישה מבוגרת שהלכה עם מקלות הליכה. התעניינתי בטיבם והיא והסבירה לי על חשיבות האיזונים בהליכה ואני חשבתי ולמדתי ממנה על חשיבות האיזונים בחיים.

אלפים משתתפי הועידה, כל אחד וסיפורו המעניין. לצערי אין באפשרותי לדבר עם כולם, ולכן אחזור איתכם לאולם. בתחילה הרגיש לי שיש שיח של קו אחד באולמות. לאט לאט שמעתי מגוון קולות.

קשה מאוד להוציא את מדינת ישראל מהשיח המפלג אשר שם אותנו בדיכוטומיה קשה ומאתגרת של ימין ושמאל. פה ניסיתי לשמוע את כל הקולות ולהשמיע את קול הילדים שאינם מבחינים בתיוגים הללו. אז מה אני לוקחת מהוועידה הזו ומביאה לכם מקצת.

רובי ריבלין מדגיש את הצורך להיות לאומי עממי, להביא את הישראליות, להיות בלתי מתויג כימין או שמאל. בדיבור בלתי אמצעי הוא מגיע אל כל הקהל.

מקשיבה ומתעדת בוועידת המשפיעים (צילום: יערה די סגני)

יובל נח הררי הביא פרספקטיבה נטולת אינטרסים, על העולם שהיה עולם לפנינו ויהיה אחרינו, ואולי אחר ושונה ממה שאנחנו מכירים. עם המון צניעות הוא דיבר על כך שאין לאף אחד מנדט על הידע, והוא נמצא אצל כולם.

עמית סגל, חד כתער, כרגיל שואל את השאלות הנכונות ומביא לבמה זוויות ראיה חדשות.

תלמידי תיכון מבית ספר יגאל אלון בראשון לציון מסתובבים במסדרונות, ואני תופסת נער מקסים בכיתה יב' ומשוחחת עמו ושואלת אותו מה הושפעת ומה תשפיע. תשובתו היתה פשוטה תמימה ומיוחדת: "אני לא התחברתי לפני כן לפוליטיקה ואני מבין עכשיו שזה חשוב. אני לוקח על עצמי מכל מה ששמעתי את ההבנה שהאמת הפנימית שלך היא זאת שמוליכה אותך בדרך."

שלמה ארצי ויונתן ריגר בראיון מרגש (צילום: יערה די סגני)

הרשימה אותי מאוד השיחה של יונתן ריגר עם שלמה ארצי, ממש אירוע מכונן. שלמה סקר את ההופעות שלו והתייחס להיבטים שונים של המוזיקה כמאחדת, על ההתרגשות שלו לדבר יותר מאשר לשיר. הוא הביא את החוויה שלו כבן של ניצולי שואה בביקור באושוויץ. הביא את הצורך שלו במגע עם האנושיות והקהל,  אך הדבר שהכי הכי אקח משלמה, זאת האמירה שלו שהוא בהופעות, במיוחד בקיסריה, עולה למקום הישיבה הכי אחרון שבאמפי, לזה שאין לו כסף לקנות את הכרטיס, ואליו הוא מכוון במופע.

לבסוף ששואל אותו יונתן ריגר מה החלום שעוד הוא רוצה להגשים, בענווה מיוחדת ששמורה לו, הוא מדבר על הבריאות ועל כך שכמה שאנחנו גדולים, יש דברים שהם מעלינו.

והלוואי וכולנו נזכור את האנשים האחרונים ואלה שאין להם מושב ומקום ונכוון אליהם.

אני חוזרת רגע קט למנדט שלי ולקול שחשוב לי להביא לבמה, גילאי לידה עד 3. הילד שייוולד היום הוא האזרח העתיד, והלוואי שנדע לתת לו ערכים נכונים כמו ששמעתי כאן, ערך של אהבה, אמת, שלום ואחדות.

יערה שילה בוועידת המשפיעים (צילום: אלבום פרטי)