איך מנהלים זוגיות בריאה אחרי הטרדה או תקיפה מינית?

כשמדובר בפגיעה מינית, אין דרך נכונה או קלה להציג את הדברים.
עם כל הטראומה והקושי שבדבר גם לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית מגיע לנהל חיי משפחה וזוגיות בריאים תוך שיקום מלא של המיניות.


לנפגעות תקיפה מינית באופן טבעי קשה יותר לשוחח על מיניות גם אם עברו שנים רבות מהתקיפה. המצב אף חמור עוד יותר אצל נשים שהותקפו בנערותן או בבתוליהן מאחר והמודל היחיד/הראשון  למיניות שחוו הוא מודל שפגע בהן. איבוד האמונה שיש משהו אחר שיכול להיות טוב יותר הוא סביר במקרים אלו יותר באופן משמעותי.

מעבר להתמודדות היומיומית עם הטראומה, ניהול חיי זוגיות נורמאליים, היכולת ליהנות מסקס, ולהרגיש סקסית ומושכת ללא רגשות אשם, הינם מפתח חשוב לשיקום שלאחר הפגיעה.

לכל נפגעת יש הקצב שלה. ואף אחד לא יכול להאיץ בה. היא זו שצריכה להכתיב את הקצב ומה יהיו הגבולות.

רבות מנפגעות תקיפה מינית מאמינות כי לעולם לא יזכו ליהנות מסקס. זה לא מדוייק. הפגיעה והכאב לא יעלמו ולא יסלחו לעולם, אבל בהחלט נפגעת תקיפה מינית זכאית ויכולה להשיב את החוויה החיובית דרך זוגיות תומכת, ידידות, קרבה, אינטימיות, אמון ותקשורת.
החזרה לתפקוד מיני תקין כוללת תהליך איטי והדרגתי ובתוכו שינויים והתאמות לצרכים החדשים, כמו המנעות מתנוחות מסויימות, הצבת גבולות שתרגישי בהם נח וכדומה.

נשים רבות ירגישו צורך לא להיות מושכות יותר כדי לא לחוות את ההתמודדות עם הפחד והאשמה (השגוייה) בסיבות לאונס, וזה כולל שינוי קוד לבוש, עליה במשקל והזנחה אישית באופן כללי.
כדאי, כחלק מהשיקום האישי, לעבור ייעוץ אצל רופא סקסולוג אם עדיין לא נעשה כזה.

אני מטפל בהרבה נשים שנפגעו מינית בשלב זה או אחר של חייהן, ואחד הדברים הראשונים שאנחנו עושים ביחד, הוא מנסחים את הפנייה למשטרה, כאשר אני מלווה את הליך הגשת התלונה, גם אם עברו הרבה שנים. מעבר לצדק, זהו חלק מההליך השיקומי.

שיקום המיניות הוא אחד הדברים הקשים שעל הנפגעת להתמודד עימם. מאידך, ההתמודדות יכולה לחשוף את מערכת היחסים שלך לאתגר שמחייב עבודה משותפת, תקשורת טובה וקירבה שלא רבים זוכים לה.

עוד על תהליך השיקום המיני לאחר הטרדה מינית ועל ההתמודדות של בן הזוג, בפוסטים הבאים בימים הקרובים.

שאלות בנושא יחסים, מיניות, חשק מיני ותפקוד מיני ניתן לשאול בפורום סקסולוגיה באתר הבית שלי ובתוכנית הרדיו שלי.

ד"ר דניאל דריי
דר" דניאל דריי הוא ייועץ זוגי ומיני, רופא סקסולוג ומנהל האתר תורת היחסים http://www.doctordrai.co.il/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA-%D7%93%D7%A8-%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%99/