איך לריב ולהישאר אוהבים?

בספרם "׳באושר ועושר הסיפור האמיתי׳" מעניקים שי אביבי ואשתו מיכל ליבדינסקי הצצה נדירה לתוך זוגיותם המרתקת וחושפים בפנינו איך לריב ולהישאר אוהבים

מאת: שי אביבי ומיכל ליבדינסקי

כשאני אומרת לך: "צריך לשבת על היומן ולקבוע מה קורה השבוע", אני בעצם אומרת לך – אני מתגעגעת אהובי.
כשאני אומרת לך: "תעבור במכולת תביא פיתות תפוחי אדמה ומלפפונים", אני בעצם אומרת – לא נפגשנו כבר הרבה הרבה זמן. כשאני שותקת לידך בנסיעה באוטו אני בעצם אומרת – אני כל כך רוצה שנדבר.
כשאני אומרת לך בערב שאני עייפה והולכת לישון אני בעצם אומרת שאני רוצה להיות איתך לבלות איתך.
כשאני אומרת לך טוב שהגעת יש נזילה בשירותים, אני בעצם אומרת איפה נעלמת לי, איפה נעלמנו שנינו.
כשאני אומרת לך: תיקח תביא תחזיר תסדר תתת תתת תתת… אני בעצם צועקת איפה אתה? איפה? הלו בייב, השמיע קול – איפה נעלמת? קבור מתחת למטלות השגרה, אני שומעת אותך, רואה אותך, אבל לא מרגישה. איפה אתה?
כמה התרחקנו. לא רוצה לדבר איתך את השפה הזאת, נמאס לי לדבר שגרתית, רוצה לדבר לבבית, לשמוע את הלמות ליבך פועם, ולענות פעימות מליבי. נמאס לי מהפרדוקס הזה – שאנחנו חיים יחד צמוד ובכל זאת אני לא מפסיקה להתגעגע.
חבר אתה חסר. אתה פה, ובכל זאת חסר.
אהובי תן לי הסבר. אני לא מבינה. איך הלכנו לאיבוד בתוך מבוך של שגרה. ברקע תקתוקי השעון קוצבים את הזמן. שולחים אותנו לעתיד, מפילים אותנו מכאן. רוצה לעצור רגע את הכל. לצעוק לך – הי! אני כאן אני כאן! בוא תציל אותי שוב כמו פעם, תדהר אלי מתוך המסך הכבד של הערפל, איפה אתה?

איור מתוך הספר: אוריין שביט

-הנה באתי
– איפה היית כל הזמן הזה?
-כאן לצידך
– איך זה יכול להיות? הרגשתי לבד.
– לפעמים צריך להיות קצת לבד. את היית צריכה את זה. גם אני.
– הגעגועים קורעים את ליבי אהובי.
– גם אותי אהובתי יקירתי. את הלבנה שמאירה לי את החושך.
– אתה השמש שמחמם את גופי, את ליבי. אני יודעת שבקרוב שוב נתרחק.
– זה רק נדמה לך, זה רק סיפור. את כאן איתי קרובה בתוך הלב, זה ברור.
– רואה את שערותיך מלבינות, את פניך עוטים קמטים. כמו מסכה על זה שהיה פעם וקטף את ליבי.

איור מתוך הספר: אוריין שביט

– זה שהיתי הוא פה, זה אני.
– אתה כאן? זה אתה? אני לא מזהה.
– זה אני אהובתי. בואי שימי ראש, את יכולה לנוח רגע, עשית יפה. עשית הרבה.
– אתה צודק זה אתה, הנה הריח שלך עולה באפי כבראשונה, מוכר כל כך, אהוב, ריח של בית.
– הנה את, מתחת לקרחוני מבטך רואה את אש ליבך מנצנצת. מתחת לקמטי הנירגנות שבפיך רואה את חיוכך צוהל אלי. הנה אנחנו נפגשים.
– רק לרגע. עוד מעט שוב נתרחק. אני לא עומדת יותר בריחוק הזה. כל פעם שאין לי כח אליך אני נבהלת, אני פוחדת, מה קרה לנו? רוצה להשאר ככה קרובים לעולמים. אפשר? אפשר? איפה אתה? שוב הלכת?
– לאן? מקומי כאן לצידך, ומה שלא תגידי או תעשי, אני כאן נשאר לא הולך. נשאר ונשאר כנגד כל התרחקות. רגלי נטועות עמוק באדמה. העורף שלי הוא צוק איתן. הגב שלי עומד בכל. רוחות יסערו, סופות חול יצליפו, אני לא זז מפה אהובתי.
– תודה אהובי. אתה עוגן יציב בתוך סערות שבאות והולכות, נזכרות שוכחות. אי של ביטחון, בתוך אי של וודאות. אבל מה זה ברקע – אתה שומע?
– מה?

איור מתוך הספר: אוריין שביט

– טיקטוק השעון. עוד מעט נתרחק שוב, נזרק למחוזות מופרדים, נביט זו בזה ממרחקים, מבעד לעירפולים, נוציא מהפה מילים על מילים , בלי שנגיד כלום.
– ואז נשוב ונפגש. נתרגש. זו דרכו של עולם: שאיפה – נשיפה, עזרי עוז אהובתי , קחי נשימה מהרגע הזה, שתספיק לך עד הרגע הבא. הריחוק הוא למראית עין, עמוק בלב כל הזמן כל הזמן אנחנו כאן, את ואני
אני ואתה
-מסע החיים
-בטוב וברע
ועכשיו, למשהו שכולם מתמודדים איתו. ריבים. איך להרוויח מריבים. ריב יכול להיות אנרגיה שהולכת לפח, ויכול להיות הזדמנות לגדילה וקירבה.

איך לריב? מדריך מקוצר למה אפשר להרוויח מריבים

בכל ריב יש הזדמנות. הזדמנות ללמוד. הזדמנות להכיר עוד קצת לעומק – את עצמי ואת בן/בת הזוג. הזדמנות להתרחב ולהכיל יותר ממה שהתרגלתי. הזדמנות להגיד אמת. הזדמנות לשמוע אמת. הזדמנות להגיב אחרת. הזדמנות לשים גבול. הזדמנות לרפא. הזדמנות להתקרב. אם אתן בשלב בו אתן מכירות בעל פה את הריבים שלכם, יודעות את התגובות שלכן ושל בן/בת הזוג אז אולי הגיע הזמן להתקדם, כי זה כבר משעמם, לא?
אז הנה, כמה דברים חדשים שאפשר לעשות:

1. הפיכת ריחוק לקירבה

בריב בדרך כלל כפתור נלחץ אצל מישהו/י ואז הוא/היא עושה הכול כדי ללחוץ על הכפתור שלך. אם נגררים לזה נהיה סתם ריב של זריקת בוץ הדדית ומשחקים של אשמה, האשמה, ומי הכי הכי צודק.ת. אבל במקום להיגרר לזה אפשר לעצור ולשאול: מה כואב לך? ואז אולי להתחיל דיון יותר עמוק על הסיבה שהתחילה את הריב, וככה ללמוד יותר טוב גם את עצמנו ואת כאבנו, וגם את הכאב של מי שחיים איתו/ה

2. הפיכת שנאה לאהבה

ללב שלנו יש יכולת אלכימאית קסומה, הוא יכול לקחת שנאה ולהפוך אותה לאהבה, כמו באגדה על הנסיכה שהפכה קש לזהב. יש לנו את היכולת הזאת, אם רק נחליט, אם רק נבחר, לקחת כל רגש של כעס או שנאה, ותוך דקה להרגיש במקומו אהבה. אגב זה ניסוי שמומלץ לעשות ולבדוק בבית – זה עובד נפלא!
מתכון להפיכת שנאה לאהבה: אתם באמצע ריב, מלאים כעס וייאוש, תסתכלו על בן/בת הזוג, תמצאו משהו אחד קטן שנעים לכם בו/בה: העיניים, האוזן, הידיים, גומת החן – תרגישו לפרט הזה אהבה, ואז תנו לאהבה לגלוש ולהציף את כל השאר – הן אפשר! תרגישו את האהבה בלבכםן ותגידו לו/לה משהו בקשר לאהבה שאתם חשים/ות.
שי אביבי ומיכל ליבדינסקי עם הספר החדש (צילום: אלבום פרטי)

3. למתקדמים/ות: לנשום שנאה לנשוף אהבה

אותו דבר: במקום להיגרר לריב, לדמיין את האנרגיה של הכעס – לשאוף אותה פנימה, ולנשוף החוצה מהאהבה שלכם. בלי שתגידו כלום יש אפשרות שכל האנרגיה תשתנה. קסם.

4. הומור 

להביא מבט אחר באמצע ריב. אצלנו בריבים קשים לפעמים פתאום הוא זורק: "אז אני מבין שעל מציצה אין מה לדבר" וזהו – כל אנרגית הריב פגה כי שנינו מתגלגלים מצחוק. אחת המתנות שלנו כבני אדם – זה יכולת ההומור שקיבלנו. הומור זה קסם. מפרק כל כעס. הופך כובד לקלילות. מחזיר לפרופורציות נכונות את הדרמה.

5. החלפת תפקידים

זה אחד הכלים הכי יעילים לשימוש בריבים. ביחוד בריבים בהם כל צד מתבצר בעמדתו. אם עוצרים הכל ומחליפים תפקידים – אני מייצגת את העמדה שלו , והוא מיצג את העמדה שלי – ומצליחים באמת להיכנס לתפקיד בלי ציניות, זה יכול לחולל נפלאות. זה מאפשר לנו להרגיש ולהבין את הצד השני שלפני רגע נראה לנו כל כך טועה.

*

** את הספר ניתן לרכוש אצלנו באתר, שי אביבי ומיכל ליבדינסקי האתר הרשמי במבצע השקה נהדר. שנה טובה!