הבנים מצטיינים, הבנות? "מועצמות"

חטיבת ביניים ממלכתית בכפר סבא מציעה לבנים תכנית הצטיינות במדעים ולבנות "תכנית העצמה". איך לא חשבנו על זה קודם? העצמת נערות באמצעות הדרתן מתכניות הצטיינות במדעים

חטיבת ביניים בכפר סבא מזמינה את התלמידים להשתתף בפרויקט מחקר למצטיינים, שמטרתו לשלבם במגמות מדעיות בתיכון. על תלמידות, לעומת זאת, נאסר להשתתף – לטענת בית הספר כי הפרויקט נערך בשיתוף פעולה עם תיכון דתי. מה הקשר? מי יודע.

ומה מציעים לבנות במקום מדע? פרויקט ”העצמה נשית”.

איך לא חשבנו על זה קודם, באמת? להעצים בנות צעירות באמצעות סילוקן משיעורי מדע והדרתן ממגמות מחקר! לא יאמן שהדברים האלה עדיין מתרחשים כאן ב-2018.

תכנית הצטיינות במדעים, הכניסה לבנים בלבד (שאטרסטוק / sirtravelalot)

בזמן ששר החינוך נפתלי בנט מדבר על חמש יחידות במתמטיקה כדי למצוא חן בעיני הציבור הרחב, תחת הנהגתו מתרחשים יותר ויותר מקרים שגוררים את המדינה אחורה בזמן, ומכריחים בנות צעירות לשלם מחיר כבד על ההדתה המכוונת, במימון ועידוד משרד החינוך, שמתרחשת בבתי ספר ממלכתיים בכל רחבי הארץ.

את ראש הממשלה נתניהו כמובן שלא שמענו אומר מילה בנושא, כבר שנים. חינוך פשוט לא מעסיק אותו. לא מפתיע שממש באותו השבוע הוא ממלא את אולם הקבלה לקנצלרית גרמניה מרקל, אולי המנהיגה הכי חזקה בעולם, בעשרות הייטקיסטים-גברים כדי להציג בפניה את הסטארט-אפ ניישן שלנו – ואיכשהו שוכח להזמין הייטקיסטיות.

אם התכניות ההזויות של הימין הקיצוני שעומד מאחורי בנט ושקד ימשיכו להתקדם – באמת יהיו בעתיד פחות הייטקיסטיות להזמין למפגשים כאלה.

אני מציעה לילדים שהתקבלו לתכנית ולהוריהם, לחשוב שוב אם הם מעוניינים לקחת חלק בתכנית שנמנעת מבנות כיתתן בגלל פחדנות והתכופפות של הנהלת בית הספר שלהם – אותה הנהלה שאמורה לעודד אותם לחקור, ללמוד ולפרוץ את הדרך קדימה.

בנות ובנים יחד, כך צריך להיות (שאטרסטוק / Monkey Business Images)

הדרך היחידה לעצור את המגמה החשוכה שמתפשטת במערכת היא שכולנו נרים את הקול ונתנגד לה. מנהלים ומורים שמקדמים אפליית נשים – אין מקומם במערכת החינוך. בהרבה בתי ספר ברחבי הארץ קבוצות נחושות של הורים ותלמידים הצליחו להדוף את הגורמים האלימים שמעודדים שטיפת מוח משיחית במקום חינוך ופתיחות. זה צריך וזה יכול לקרות גם כאן.

—–

מאז הפרסום הראשון ובעקבות המחאה ברשתות החברתיות, נפתחה התכנית בכפר סבא גם לבנות