איך מסתפרות הפריזאיות?

בעוד אמריקאית נכנסת למספרה, יוצאת מיליון דולר ואחרי חצי שעה הכל מתמוטט, לפריזאיות חוקים משלהן: דבר ראשון הן לא מפחדות מתספורת קצרה

אין שום סיבה לא ליהנות משיער יפה ובריא גם בקיץ (צילום: Shutterstock by Nina Budai)

אצל כל אישה זה נושא כאוב: השיער שעל ראשך. את מגדלת אותו בגאווה, לא מוכנה לעשות שינויים ואז מגיע היום הגדול- צריכה שינוי. אז את הולכת לספר, פחות או יותר יודעת מה את רוצה, וזה לעולם לא מצליח. לפעמים זה קצר מדי, לעתים זה עקום מדי ולרוב את לא מרוצה.

שמתי לב שלפריזאיות אין את הצרה הזאת. בעוד אמריקאית נכנסת למספרה, יוצאת מיליון דולר, ואחרי חצי שעה הכל מתמוטט, לפריזאיות חוקים משלהן: דבר ראשון הן לא מפחדות מתספורת קצרה. כלומר, ממש קצרה! זה שיק. דבר שני, זה ממש לא שיק לגזור את השיער מתחת לקו הכתף, כך שכבר נקודת ההתחלה היא תספורת קצרה יחסית. ודבר אחרון, דירוג-דירוג-דירוג- זה כל הסוד וזה גם כל הקסם.

מאחר שתספורת פריזאית מבוססת על מבנה ארכיטקטוני מושכל ומתוכנן מראש, היא מחזיקה כמה חודשים טובים (עד חצי שנה) והפריזאית לא צריכה לתפעל אותה עם החלקות, פן או סלסולים למיניהם. אחרי הכל, יש לה דברים טובים יותר לעשות עם הזמן שלה.

ענת, מאיה וטליה אברך- מעצבת השיער בסגנון פריזאי- צילום: רמי זרנגר

פריזאיות לא הולכות למספרה עם חברות. טיפוח הוא עניין פרטי. הן גם לא מסתובבות עם צבע לשיער או גוונים או רולים, או מה שזה לא יהיה, ברחוב. אין בזה סטייל. יחד עם כל זאת, לקחתי את חברתי הטובה בעולם, ענת, לתספורת בסגנון צרפתי בישראל אצל טליה אברך, מפזור, שמעצבת את השיער בקו הטבעי שלו. הכוונה היא שהיא לא מעצבת את השיער בניגוד לרצונו, אלא בדרך כזאת שמאפשרת להביא את השיער ואת מי שנושאת את השיער על ראשה, למצב האופטימלי בתנאים הקיימים. יש לך צמיחה הפוכה? היא תזרום איתה ולא תאבק בה. כמה צרפתי מצדה.

פריזאיות לא משנות את הטקסטורה הטבעית של השיער שלהן, לא צובעות לצבע לא להן, לא מחליקות ולא מתעללות בשיער שעל ראשן. הן מאפשרות לו להתנופף מצד לצד בתנועה ובחופשיות. חזרנו עם תובנות:

1. הפסיקו להבריש את השיער לאלתר כשהוא יבש

הברשת שיער יבש מנפחת אותו, גורמת ל"פריז", מפרידה את קבוצות השיער מההתארגנות הטבעית שלהן ויוצרת ענן עומד על הראש במקום שכל קבוצת שיער תעמוד בניחותא. המקום להסתרק הוא רק בתוך המקלחת.

2. לא לשפשף את השיער במגבת אחרי חפיפה אלא להספיג אותו

שפשוף השיער קורע את השערה וגורם לנפח לא רצוי.

אין שום סיבה לא ליהנות משיער יפה ובריא גם בקיץ (צילום: Shutterstock by Nina Budai)

3. הורידו את תדירות חפיפת השיער באופן חד-משמעי

 צרפתיות חופפות את השיער פעם-פעמיים בשבוע ויש כאלה שמעדיפות מוצרי שיער אורגניים שלא נוסו על בעלי חיים.

4. בטוחות שאתן רוצות ללכת על האג'נדה הטבעית? חשבו פעמיים

 טליה אברך מספרת, שיש טרנד של הפסקת חפיפת שיער שנקרא "נו-פו" (ללא שמפו). "זה מיועד בעיקר לשיער קצר ונשים חופפות רק בחומץ תפוחים אורגני מהול במים ואבקת סודה לשתיה. החומץ מנקה והסודה לשתיה מרככת את השיער". מה קורה במצב הזה? "בהתחלה יש תהליך גמילה מחומרים שהוא תהליך הפרשה של הסבום של הקרקפת שבסופו של תהליך משמש כחומר הגנה לשיער. זה סוג של סרום טבעי ובזמן שמסרקים את השיער במקלחת בלי חומרים ומוצרי חפיפה, כל השומן הטבעי של הקרקפת מופרש לשיער ומעצב את השיער. תהליך הניקוי של הקרקפת בצורה כזאת כולל ריחות, קרקפת שומנית וקשקשים. השיער הופך להיות בריא יותר ואחרי חודש עד שלושה חודשים המצב מתייצב. מי שצובעת שיער זה פחות מתאים לה, כי זה נוגד את כל האג'נדה הטבעית. זו קהילה שדוגלת במראה טבעי על כל מה שמשתמע".

5. אל תגעו בשיער שהוא רטוב

 ברגע שסיימתן לסדר את השיער, סידרתן את השביל ואפילו שמתן לחות, אל תגעו יותר בשיער. "אם התספורת שלכן תלת-ממד ולא דו-ממד, אם התספורת מבוססת על מבנה פנימי של צמיחת השיער ולא רק על המסגרת החיצונית, השיער יסתדר מעצמו", אומרת טליה אברך. "לשם אנחנו שואפות: לתת לטקסטורות השיער הסתדר לבד".

6. מה שיוצא אני מרוצה

הפריזאיות (והפריזאים) דוגלים בשיטה הזאת. הם הולכים לישון אחרי חפיפה, בשיער רטוב בגישת ה"מה שיוצא אני מרוצה". בבוקר הם מתעוררים לתספורת מגניבה בנון-שלאנט.

7. ותרו על המרכך

 "כשהוא מאוד מייבש את השיער. אפשר להניח מסיכה בקצוות השיער בזמן החפיפה ואז להוריד אותה". בקיצור, תנו לשיער שלכן לנשום ולשמוח.

** הכותבת היא ד"ר מאיה גז, שהתגוררה בפריז במשך עשור, שם היתה כתבת לייפסטייל. מאיה היא מומחית לתרבות צרפת ומרצה על אורח החיים הצרפתי. היא תקיים הופעת "הומאז' לשאנסון הצרפתי "עם זמרת האופרה אירית שטרק והנגן אורי שרלין, ב- 12.9.2019 בשעה 19:30  בבית השחמט בתל-אביב.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית