חופש המימון – יש דבר כזה?

כיצד הצליחה השרה מירי רגב לשנות סדר יום ציבורי באמצעות המצאה לשונית.

מירי רגב
מירי רגב

מירי רגב היא אישה של עשייה והשגים, ניכר שהיא מכוונת גבוה. בין השגיה בכנסת הנוכחית, הטמעת חידוש לשוני ללקסיקון הפוליטי שלנו – ״חופש המימון״.

האיזכור הראשון שמצאתי לביטוי הוא בנאום של רגב בטקס חלוקת פרסי התאטרון ביוני 2015. אני מייחסת לה את החידוש אך יתכן שהביטוי נהגה מאחורי הקלעים בסעור מוחות מוצלח במיוחד או נטבע על ידי קופירייטר צללים חד מחשבה.

הדרך בה  נטמע הביטוי החדש בשפה, כאילו היה שם תמיד, מעידה על גאונותו. ממיומנותה ועקשנותה של השרה תורמת לכך שמראיינים שואלים אותה ברצינות תהומית על ״חופש המימון״ והיא מצידה לשה ומעצבת את משמעות המושג על פי הצורך.

מה סוד ההצלחה של הביטוי? ראשית, הוא נשמע מוכר ושייך, לקוח מהלקסיקון הליברלי – הוא מתקשר למושג המושרש ״זכויות הטבעיות״ של האדם, הזכויות שלמדנו עליהם בשעור אזרחות ומתחילים ב״חופש המשהו״. כך הזכות החדשה מחליקה לתוך השפה משל ג׳ון לוק הגה אותה במאה ה-17.

בנוסף, השרה קובעת את טרמינולוגיה "חופש הביטוי לעומת חופש המימון" ואנחנו זוכרים משעורי האזרחות שה״חופשים״ ו״הזכויות״ הללו מתנגשים לפעמים זה בזו. הנגיסה הגסה של ״חופש המימון״ ב״חופש הביטוי״ נראית הגיונית.

נחזור לרגע להגדרה של זכויות טבעיות: ״הזכויות הטבעיות הן הזכויות העוסקות בחירותו הפרטית של כל אדם, ובהגנתו מעריצות השלטון״.

אה רגע. הזכויות הן זכיות הפרט? הגנה על האדם הקטן מול מי שניתנה לו סמכות וכח (ז.א. שר למשל)?  מטרת הגדרת זכויות הפרט היא ריסון הכח והגנה מפני השלטון ו״זכויותיו״ (כלומר כוחו). אבל מי מתעסק באותיות הקטנות של החוזה.

אף אחד לא עומד בדרכה של השרה לשימוש המעוות בביטויים הללו והיא עומדת על ״זכותה הטיבעית״ לנגוס בחופש הביטוי נגיסות אנינות טעם, כלומר מאוד סלקטיביות. בראיון שנתנה השבוע ברשת ב׳ נשאלה האם תגביל הופעה של אירגון להבה במוסדות שזוכים בתמיכה ממשלתית (בעקבות פרשת גלרית ברבור וארוח מנכ״לית ״יש גבול״).

השרה ענתה כך: ״אם ארגון להבה יגיע למוסד תרבות וידבר כנגד חיילי צה״ל, כנגד מדינת ישראל אז בודאי שזה אותו דבר״. כלומר השרה הוציאה מכרז תפור על זכויות ביטוי מאוד ספציפיות, כאלה שמבקרות את השילטון ושמרה לעצמה את הזכות להגדיר מהי פעילות כנגד מדינת ישראל (זו קביעה פוליטית, לא?).

ארגון להבה יכול להמשיך להפיץ תורות גזעניות אלימות גם במוסדות הממומנים ע״י המדינה שהרי אינו פועל כנגד השלטון או חיילים אלא סתם נגד אקסמפלרים אחרים מסוג ״אדם״.

 אין דבר כזה ״חופש המימון״ ולראיה – אין לו ערך וויקיפדיה. את זה צריך לתקן. מישהו יכול לעזור?

Screen Shot 2017-02-11 at 6.43.00 PM

 /

/

/

[youtube Kn283OjPb1g nolink]

מחכה לראות את החידושים הלשוניים שלו.

יעל ברזילי
צלמת, כותבת, תושבת חוזרת, נקלטת, מתחבטת, אם, דיסלקטית (סוג של), מעורבת, חוקרת, מחפשת, מתקשרת, אופטימית עד כדי הדחקה. וגם קצת, תסלחו לי על המילה פמיניסטית.