מגיע לסימונה להיות סבתא לנכדיה

לו היתה עומדת המדינה לצידה של סימונה בשנות ההתעללות ומעניקה לה סיוע אמיתי ואפקטיבי, הרצח היה נמנע. 22 שנים לאחר הרצח, החליטה ועדת השחרורים לקצר את עונשה של סימונה ולהוציאה לחופשי

בחורה עם מחשב נייד

** עדכו 25.9.19ן**

בדיון שהתקיים הבוקר, החליטה ועדת השחרורים לקצר את עונשה של סימונה מורי והיא תצא לחופשי

כבר 22 שנים שסימונה מורי יושבת בכלא נווה תרצה. לפני כן היא היתה במשך שנים רבות אסירה בביתה וחוותה התעללות קשה וממושכת מצד בן-זוגה. היא פנתה למשטרה ולרווחה שוב ושוב, אבל העזרה הכי גדולה שקיבלה הייתה המלצה לכתוב צוואה, כדי שהוא לא יוכל להמשיך להתעלל בילדים אחרי שירצח אותה. גם צו ההרחקה שהוצא כנגד בן הזוג המתעלל הופר על ידו ללא כל סנקציה מצד הרשויות. בכל פעם שסימונה ניסתה לברוח עם ילדיה הקטנים הוא רדף אותה. בסוף לא נשארו לה כוחות וב-1998 היא הורשעה ברציחתו של המתעלל, אבל בית המשפט סירב לראות בהתעללות נסיבות מקלות וגזר עליה מאסר עולם שנקצב בהמשך ל-28 שנים.

סימונה מורי (אלבום פרטי)

למרות שנים רבות של התעללות ואלימות אכזרית שכללה, בין היתר, שימוש בסכינים כ"משחק קליעה למטרה״, כאשר סימונה עצמה היא המטרה, לא השכילו הרשויות להגן על סימונה וילדיה הקטנים בזמן אמת. היא נדחקה עד הקצה והגיעה למצב בו לא נותרה לה ברירה אלא לפגוע בבן הזוג המתעלל כדי להציל את עצמה ואת ילדיה. לו היתה עומדת המדינה לצידה של סימונה באותן שנים ומעניקה לה סיוע אמיתי ואפקטיבי, היה נמנע מעשה הרצח.

בשנים שעברו מאז ביצעה סימונה את מעשה האין ברירה שלה, חל שינוי מהותי ביחס החברה והמדינה לאלימות במשפחה ולקורבנותיה וסביר כי לו היא היתה נקלעות למצב זה היום, השלכות מעשיה היו אחרות. כך למשל בשנת 2012 נגזרו על לילאנה מנדוזה שהורשעה בהריגת בעלה המתעלל 10 שנות מאסר, שהופחתו ב-2013 על ידי בית המשפט העליון ל-7.5 שנות מאסר והיא שוחררה בפועל שחרור מוקדם כעבור חמש שנים. בנוסף, השינוי וההבנה שבמקרים רבים מדי, גם הפנייה לסיוע נכשלת, בא לידי ביטוי גם בחקיקה וכך, בחודש יולי האחרון נכנסה לתוקף רפורמה בעבירות המתה בחוק העונשין אשר קבעה, בין היתר, כי העונש למי שגורם למותו של מי שהתעלל בו התעללות ארוכה ומתמשכת לא יעלה על 15 שנות מאסר. אבל סימונה יושבת בנווה תרצה כבר 22 שנה.

משחררים את סימונה מורי (אלבום פרטי)

ברור לגמרי כי תכליות הענישה של הרתעה ושיקום הושגו מזמן בעניינה של סימונה – היא עברה הליכי שיקום ארוכים בין כותלי הכלא, והמשך שהייתה במאסר של מי שלא זכתה לגדל את ילדיה רק בגלל שנדחקה לבצע את המעשה היחיד שהציל אותה ואותם, אינו משרת איש.

בפעמיים האחרונות שסימונה עמדה מול הועדה התנגדה הפרקליטות לשחרור מוקדם: בפעם הראשונה בגלל שסימונה רכשה כרטיס חיוג למכר שעמד להיכנס לשלושה ימי מעצר וזו מסתבר עבירת משמעת, ובפעם השנייה בגלל שפג תוקפה של חוות הדעת הפסיכו דיאגנוסטית בעניינה והם דרשו חוות דעת חדשה. הגיעה העת שהפרקליטות תסיר את התנגדותה לשחרורה המוקדם של סימונה ושוועדת השחרורים אשר קבועה ליום רביעי הקרוב תורה על שחרורה.

אחרי שבחודש יוני האחרון השתחררה דלאל דאוד מן הכלא לאחר שריצתה 18 שנים מתוך מאסר העולם שנגזר עליה בגין רצח בעלה המתעלל ואחרי שפחות מחודש לאחר מכן השתחררה נסרין מסראווה לאחר שריצתה 17 נשים מתוך מאסר העולם שנגזר עליה בגין שידול לרצח בעלה המתעלל, כעת הגיעה העת שגם סימונה מורי תזכה לצאת חופשי ותוכל להשלים פערים ולהיות עבור נכדיה הרכים, מה שלא זכתה להיות עבורה ילדיה בילדותם.

ביום רביעי, ה- 25/9, התכנסה וועדת השחרורים לדון בבקשת השחרור של סימונה. ברשות לשיקום האסיר תומכים בשחרור של סימונה. ובדיון שהתקיים בבית משפט השלום ברמלה הוחלט לשחרר את סימונה.

 עו"ד הלה נויבך מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית (אלבום פרטי)