Food Processor lll – תערוכת צילומים בנושא "המזון כאמצעי להעברת מסר"

התערוכה Food Processor lll – "המזון כאמצעי להעברת מסר" מדגישה את מקומו של האוכל כאמצעי להעברת מסרים שונים, הקשורים בתרבות, אמנות והיסטוריה. תערוכה החושפת שלל התיחסויות לאוכל , לפולחן המלווה אותו, למקומו בעולם המודרני ולרעשים סביבו

1

צילום: דארו סולקאורי

התערוכה  Food Processor lll"המזון כאמצעי להעברת מסר" מדגישה את מקומו של האוכל כאמצעי להעברת מסרים שונים, הקשורים בתרבות, אמנות והיסטוריה.
מטרתה להדגיש את רוחב היריעה בכל עולם המזון, המשלב יופי, הנאה ותשוקה, יחד עם מגוון הבעיות הקשורות בנושא, כדוגמת הקשר שבין בישול ליוהרה והמרדף אחר חדשנות וראוותנות.

האוכל שבראש וראשונה עונה על צורך קיומי בסיסי הווה עוד בתקופה הקדומה נושא שהעסיק את האדם עדות לכך מגוון הכלים שנמצאו בחפירות, ציורי הציד על קיר המערות, ההתייחסות לאוכל ולסעודות בספורי התנ"ך.  במהלך השנים הפכו האוכל והפולחן סביבו לסמל סטטוס ולנושא למחקר אנתרופולוגי.

כיום נראה כי העיסוק היומיומי באוכל משתלט על חיינו, וחוסר האיזון שבין תרבות השפע בה אנו חיים לבין החוסר המשווע, עצום.

מצד אחד אנחנו נהנים לאכול, לגעת, לטעום, להריח, לבשל ולהתענג ,אוכלים עם העיניים ,ראו כמה תוכניות אוכל מציעה הטלוויזיה.

מהצד השני, גל של  מודעות לבריאות, צרכנות, רעב, שחיתות, מיחזור, טבעונות ועוד הולך וצובר תאוצה .

התערוכה חושפת מגוון של דרכים להתבונן ולהתייחס לאוכל. ארוחות משפחתיות בקרב עמים ועדות. חפלה במגזר הערבי שצילם: רביע באשה לעומת ארוחת שישי בבית חרדי. ארוחות של מזון מהיר המלוות בקלילות שבאה לבטוי בתנוחות , בלבוש ובהבעות הפנים.

6

צילום: נירה פרי      (רביע באשה);

ארוחות צבעוניות ומושקעות שמציגה אם שתעדה את האוכל שהכינה לביתה לבית הספר.

קיר שלם צבעוני , עם מרקמים שונים קומפוזיציות מעניינות , הרבה יצירתיות, חשיבה ואסטתיקה.

רותם ליברזון צילמה תוצרים שהוכנו  במטבח הביתי שלה היא שמה דגש על המשמעות הסימבולית של המטבח  בחיי המשפחה . מקום שבו נרקמים סודות, מספרים ספורים, מגלים דברים , מתכננים ויוצרים. לי זה הזכיר את המטבח של גולדה.

9

צילום: נירה  פרי  (רותם ליברזון)

גם מקומו של חדר האוכל בקיבוץ לא נפקד טלי אמיתי טביב מציגה מחד כלי בישול עשויי נירוסטה במטבח הקיבוצי ומאידך את הסועדים היושבים בחדר האוכל.

ראיינתי את טלי   לשאלתי מה הניעה אותה להתמקד בקיבוץ השיבה שהיא עובדת על סדרות ומתמקדת בנושאים, שתי העבודות המוצגות בתערוכה הן חלק מעבודות המתמקדות בקיבוץ . הבחירה לצלם את חדר האוכל נעשתה בשל הסימבוליות של המקום.  חדר האוכל תפס מקום מרכזי וחשוב בהוויה הקיבוצית בשל היותו המקום שבו   החברים דנו בנושאים שונים, קבלו החלטות ברמות שונות, לעיתים החלטות מדיניות. טלי ציינה שהיא בדרך כלל לא מצלמת אנשים ובכך התמונה של חברי הקיבוץ בחדר האוכל חריגה.

טלי מראה את החדר בפנים עם התייחסות לחוץ הבאה לביטוי באור החודר מהחלונות.

8

צילום: נירה פרי (טלי אמיתי טביב)

התנ"ך כבר אמרתי אז גם מקומה של הברית החדשה לא נפקד אופיר אייב צילם ציור שצייר ובו הדמויות מסבות ליד השולחן כמו בסעודה האחרונה, אלא שבתמונה פני הדמויות כוסו במסיכות. הדמויות שמחות נטולות דאגות  על השולחן נרות שנראים לי כנרות נשמה, ומאכלים צבעוניים. לשאלתי מה התכוון להביע בתמונה, השיב אופיר שמדובר בצילום של ציור שצייר עבור מסעדה כשפריטי המזון על השולחן הם פריטים בהם נעשה שימוש במסעדה.

4

צילום: אופיר אייב

התייחסות מעניינת ואחרת למזון מצאתי אצל האומנית פסי גירש המתייחסת בעבודתה ליחסים בטבע שבין החזק לבין והחלש עם התמקדות בחלשים. פסי מציגה סדרה של תמונות בהם עוברים נמצאים בתוך פרלינים מוקפים במסגרת זהב.

7

צילום: נירה פרי (פסי גירש)

התערוכה מזמנת חוויה מאתגרת חשיבה ומגוון זויות ההסתכלות עשיר.  במקום צילומים של אומנים רבים הבאים מהתמחויות שונות כולל כאלה המצלמים פריטי מזון כאוביקטים שהתאורה מקנה להם מימד שונה.

אני נהניתי, המלצתי קחו את הזמן לעצור ולעכל את המסרים.

גם היום ביום שאחרי בחשיבה על שראיתי, אני מגלה צדדים נוספים שעקב הגרויים הרבים והאינטנסיביים נקלטו במהלך הביקור ועכשיו רק צצים ועולים.

יוזמת התערוכה ומפיקה: דלית מרחב

תערוכת Food Processor נערכת השנה בפעם השלישית (התערוכות הקודמות נערכו בשנים 2007 ו-2013).

בין האמנים שמציגים בתערוכה:

אלכס ליבק,  פסי גירש, טלי אמיתי טביב, אביר סולטן, דנה פרידלנד, נאוה אוזן, נלי הורביץ, טלי אמיתי טביב, אופיר אייב,  דארו סולקאורי, רותם ליברזון, אסנת בן דב, טל סיוון, מירי דוידוביץ, רן הלל, דני לרנר, רביע באשא, אבשלום לוי, דן חיימוביץ,חיים יוסף, רותם ליברזון, טדי כהן ועוד רבים. 

התערוכה מוצגת בגלריה משופצת ומשוחזרת בבניין טמפלרי לשימור במתחם שרונה, דוד אלעזר 12 בניין 105, תל אביב יפו

9/4/2016-2/5/2016

 

שעות פעילות:

ימים ראשון- חמישי 12:00-18:00

15/4 שישי 11:00-16:00

16/4 שבת 11:00-18:00

22-23-28/4 סגור

29/4 שישי (חג שני) 11:00-16:00

30/4 שבת 11:00-18:00

1-2/5 ימים א' ו-ב' 11:00-16:00

עלות כניסה: 15 ש"ח

שלכם ובשבילכם,

נירה פרי

בלוגרית בסלונה , מאמנת המתמחה באימון נשים

נירה פרי
נירה פרי ,מאמנת אישית ומאמנת קבוצות מתמחה בהעצמת נשים במעגלי החיים,בלוגרית ,לוכדת רגעים ,חולמת ציורים :) מחייכת לחיים