Every exit is an entrance somewhere else

זה לא פוסט על דלתות מסתובבות, אלא דווקא על דלתות שנסגרות ונפתחות

בחורה עם מחשב נייד

רגע לפני שעליתי על הuber בדרכי לטיסה ארצה, העפתי מבט אחרון במלון ace בניו יורק. הכיתוב מעל הדלת הצדדית בקומת הכניסה שבה את עיני, אני פה 6 ימים,  איך לא ראיתי זאת קודם?

a01dc681832f006997bf737749403a3c

אי אפשר שלא לעצור ולחשוב על המשפט הזה. המשפט הזה תפס אותי חזק, בדיוק בתקופה של משבר, כמה אופטימיות מתוקה יש בו. כמה התענגתי על התמונה הזו בדרכי ארצה.

גם באותם רגעים כל כך קשים של פרידות, של אובדן חשוב שנרים את הראש ונדע שמאחורי היציאה השחורה, הפסימית קיימת כניסה למשהו אחר. כמה כלים אנחנו צריכים כדי לפסוע לכניסה החדשה הזו? כמה עזרה נדרשת? שאלתם את עצמכם,  האם אתם חוששים או נכנסים בראש מורם? האם הכניסה ללא נודע מפחידה אתכם או חוסר הוודאות מאתגר אתכם?

goal-2406933_640

**התמונה לקוחה  מאתר – פיקסה ביי

 אילת ורועי (שמות בדויים) בשנת ה 30 לחייהם, הורים לשני ילדים קטנים החליטו בהחלטה משותפת כי חיי הנישואין שלהם צריכים להסתיים וייטב יהיה אם יתגרשו. הם הגיעו לחדר הגישור "מבושלים", כמו שאני נוהגת לומר, קיבלו החלטות משותפות על חלוקת הרכוש, הציעו פתרונות לחלוקה ההורית ביניהם על הילדים, ידעו איך יתחלקו ההוצאות על הילדים. תפרו  את הסכם הגירושין בדיוק כפי שהם ראו לנכון. שאלתי אותם, איך הם הגיעו לפתרונות, הם ענו שהמודל שלהם היה שני זוגות חברים שהתגרשו, ושם זה עובד טוב.

אם כן, אתם שואלים, מדוע הם באו אלי? למה לא הורידו הסכם גירושין מהאינטרנט או לקחו את הסכם הגירושין של החברים ויצקו לתוכו את ההחלטות שלהם?

לצד ההחלטות המגובשות של אילת ורועי והידיעה המשותפת שהם צריכים להיפרד, היה חשש גדול מהבלתי נודע. איך יראו החיים שאחרי הגירושין? האם מה שהחליטו נכון להם ולילדיהם? מה יקרה כאשר לאחד מבני הזוג יהיה בן זוג חדש? הכניסה לעולם שאחרי החתימה על הסכם הגירושין, הפחיד אותם. מה יקרה ביום שאחרי?

השאלות שלהם והפנייה אלי היתה נכונה. גירושין הם לא הסכם בלבד, גירושין הם תהליך של כניסה דרך דלת כבדה ואפורה מאחוריה יש הרבה אי וודאות. הפנייה לאיש מקצוע נכון, עם המפתח הנכון יכולה להפוך את התהליך הכל כך קשה וכואב לתהליך שניתן להתמודד איתו, וניתן להתחיל חיים חדשים אחריו במהרה.

בפוסט הקודם שלי  דיברתי בעיקר על הקשבה, על הבחירה הנכונה בהליך גישור לקידום תהליך הגירושין. במקרה של אילת ורועי, למרות ההסכמות המשותפות, שרר הרבה חוסר ידיעה, וזה היה עיקר התהליך שעברנו יחד. זיהיתי שהדגש בתהליך שלנו הוא "החיים שאחרי". פרסנו את סדר היום של בני הזוג ובדקנו האם ההחלטות שלהם בדבר החלוקה ההורית וזמני השהות עם הילדים אכן תואמת את החיים שלהם או שהיא תואמת את החיים של החברים שלהם? האם הצרכים של שני הילדים באים לידי ביטוי בהחלטות שהתקבלו? דיברנו על ההכנסה הפנויה ועל ההתנהלות הכלכלית העתידית. ציירנו תרחישים אפשריים ויחד יצרנו את החיים שאחרי.

גירושין אינם מסתיימים בחתימה על הסכם גירושין, הם רק מתחילים שם. לכן, יש חשיבות רבה בתהליך הגירושין להסתכל על העתיד ולבחון אותו.

זוכרים את הדלת בהתחלה. שאלתי איך לא ראיתי אותה קודם? לעיתים אנחנו זקוקים שמישהו יראה לנו את הדרך. בעשר שנים האחרונות אני מלווה בני זוג לעבור את הדלת הזו. אני עוזרת להם לעצב את החיים שאחרי הגירושין ולתפור את הפתרונות הראויים להם ולילדיהם. בנוסף להיותי עורכת דין בדיני משפחה, מגשרת לגירושין, אני מביאה את עולם האימון, עם הפנים לעתיד. אני עוזרת להם לנטוע את התקווה לעתיד ודאי ונכון יותר.

דלת

**התמונה לקוחה  מאתר – פיקסה ביי

דגנית אלישיב – עורכת דין ומגשרת דיני משפחה – האתר

פייסבוק