עו"ד ד"ר אליעד שרגא: "הכוח נמצא בידיים שלנו"

"הכוח הזה שיש לנו בידיים, 'לאיים' על הפוליטיקאים באמצעות זכות ההצבעה שלנו, היא הדרך היחידה להבטיח שהאינטרסים שלנו יהיו בראש מעייניהם, ולא שימור הכוח שלהם" מספר עו"ד ד"ר אליעד שרגא

בחורה עם מחשב נייד

במשך מאות בשנים נאבקו נואשות אוכלוסיות שונות ומגוונות בכל רחבי העולם, על זכות אחת בסיסית בדמוקרטיה המודרנית והיא הזכות להצביע. נשים (הסופרג'יסטיות בארה"ב שנהלו מאבק מעורר השראה), מיעוטים אתניים, אוכלוסיות לא משכילות, אסירים, בעלי מוגבלות שכלית, אזרחים השוהים בחו"ל ועוד, הבינו ועדיין מבינים, את החשיבות של הזכות הנכספת שנמנעה מהם, והם לא ויתרו עליה עד אשר הגיע היום, בו קיבלו מעמד שווה בין שווים כיתר האזרחים. לכן נשאלת היום השאלה כיצד שבחלוף כמאה שנים מאז ימי הסער על הזכות להצביע, אזרחים כמו גם אזרחיות, בעלי זכות הצבעה מוותרים מרצונם החופשי על מימוש זכות זו? האם חשיבותה של זכות זו התפוגגה? האם זכות זו הפכה לפתע ללא רלוונטית? ללא נדרשת?

 להזכירכם, הדמוקרטיה בישראל 2019 היא עדיין מאוד שברירית, מאוד לא מוגנת – ישראל הינה מדינה ללא חוקה וללא מגילת זכויות אדם. ולצערי בעיצומם של ימים אלה נמצאים אנחנו בתהליך בלייה מתקדם של חישוקי המשטר הדמוקרטי, של שבירת ככלי המשחק שנהגו עד היום במחוזותינו, ואנחנו הולכים אל לעבר הבלתי נודע. ימים יגידו, שמא שינוי כללי המשחק הללו ישביחו את המבנה המשטר הדמוקרטי ויטייבו אותו, כטענת חלק מהמקדמים שינוי זה. או שמא, שינוי זה יביא אותנו למציאות אחרת שבה נחייה, בתאוקרטיה, במונרכיה, בפלוטוקרטיה או חלילה וחס בדיקטטורה.

בחירות 2019 שאטרסטוק By Inna Reznik

תהליך הבלייה הזה הוא כאמור מסוכן מאוד. זה לא משהו שיקרה בשבוע, וגם לא בחודש וגם לא בשנה. זהו תהליך איטי והדרגתי שמסכן את כל מה שאנחנו יודעים על הדמוקרטיה שלנו. אם נמשיך בכיוון בו אנו הולכים, נשאל השאלה, לאיזו דמוקרטיה נתעורר בעוד 10 שנים והאם בכלל עדיין נוכל לקרוא לה "דמוקרטיה"? יוזמות החקיקה האנטי-דמוקרטית השונות מרימות את ראשן חדשות לבקרים, ומנסות לשנות את כללי המשחק בדמוקרטיה השברירית שלנו. מן הסתם, רוצות הן לשבש את מערך הכוחות והבלמים והאיזונים בין הרשויות השונות למשל, להעניק כוח מוגזם לרשות המבצעת על חשבון כוחן המוחלש ממילא של הרשות המחוקקת והרשות השופטת ומכאן הדרך לעריצות הרוב היא קצרה. וכשפוליטיקאים מאיימים בשינוי יחסי הכוחות, היחידים שיכולים לעצור אותם, אבל באמת לעצור אותם, הם האזרחים. הכוח הזה שיש לנו בידיים,  "לאיים" על הפוליטיקאים בא לידי ביטוי באמצעות זכות ההצבעה שלנו, זוהי למעשה הדרך היחידה שלנו להבטיח שהאינטרסים שלנו יהיו בראש מעייניהם, אה ותו לא!

ולכן במידה ואתם חשים בימים אלה כי שינויים חוקתיים אלה והפגיעה בשומרי הסף יפגעו בכללי המשחק הדמוקרטיים ופוטנציאלית יאיימו על רכיבי המשטר הדמוקרטי, והכל בגלל שאדם אחד רוצה לארגן לעצמו חסינות מפני העמדה לדין, ואם גם אתם בין אלה שחושבים ששחיתות – הפכה לנורמה נוהגת ולהלך רוח חברמני שניתן לחיות איתו – הגם שהיא מהווה איום קיומי אסטרטגי על חייה של מדינת ישראל, ואם גם אתם בין אלה שחושבים שקשרי הון שלטון עיתון מחד וריכוזיות מאידך פוגעים בביטחון הלאומי, בביטחון הכלכלי, בביטחון החברתי ובביטחון המשטרי אתם חייבים/חייבות לקחת את עצמם לקלפי ביום הבוחר ולהשפיע איך וכיצד תראה מדינת ישראל בשנים הקרובות ואולי אפילו לעד.

עו"ד ד"ר אליעד שרגא (תמונה באדיבות התנועה לאיכות השלטון)

מאידך, גם אם אתם ברי פלוגתא, ואתם סוברים כי במדינת ישראל חסרה "משילות" ואתם סוברים כי צריך לרסק את שומרי הסף, את בית המשפט העליון ואת בסיסי המשטר הדמוקרטי, ואם גם אתם סוברים שמדינת ישראל צריכה להיות מדינת הלכה המדירה נשים ופוגעת בזכויות של מיעוטים החיים בקרבנו ואם גם אתם סוברים שיש לעודד שחיתות ולארגן חסינות לקברניט. גם אתם – הגם שאני לא מסכים עם דרככם – צאו להצביע וצאו לבחור, צאו לחרוץ את גורלו של העם היושב בציון.

לאף אחד ואחת מאיתנו אין את הפריבילגיה לא לממש את  הזכות היסודית שלנו – שרבות בשנים רבים נלחמו עליה ואף קפחו את חייהם בעדה – הזכות לבחור!

צאו וצבעו את הדמוקרטיה ואת חייכם, כל אחד בצבעיו הוא!

** הכותב, הוא יו"ר התנועה למען איכות השלטון בישראל