סוד הקסם הנשי של אדית פיאף

אדית פיאף היתה ילדה צרפתיה שגדלה ללא אם שתנחה אותה ברזי הנשיות, כפי שמכירות אותה הצרפתיות. ובכל זאת, היא הפכה לאישה נחשקת ובת זוגם של הגברים השווים ביותר בצרפת

"את לא נולדת אישה, את הופכת להיות אישה", כתבה הפילוסופית הצרפתיה סימון דה בובואר. במקרה של השאנסונרית אדית פיאף, המשפט הזה מאוד נכון. נשים צרפתיות יונקות חן עם חלב אימן ומערבבות שיק בקפה של הבוקר, שמא היה אבקת קולגן. נדמה שהן נולדות כאלה קוקטיות, שיודעות להתאים את האקססורי הנכון לבגד הטרנדי ועדיין לא להיראות כמו קרבן אופנה. האם הDNA, הצרפתי כולל גם את היכולת למגנט גברים?

אדית פיאף היא ההוכחה שסימון דה בובואר צודקת, וכל העניין הזה נרכש לחלוטין. פיאף איבדה את אימה לאחר לידתה ואביה, שלא הצליח לגדל אותה, מסר אותה לסבתה. רצה הגורל והסבתה ניהלה בית-בושת כך שכילדה הסתובבה אדית הקטנה בין העובדות במקום. כדי לשעשע אותן היא שרה להן בקול העמוק, העורבני והייחודי שלה, וכשנמאס לסבתה שלה מהרעש היא שלחה אותה לשיר ברחוב תמורת כמה סנטים מהעוברים והשבים.

אדית' פיאף צילום Gilles Petard/Redferns

מאחר שאמה הלכה לעולמה ולא לימדה אותה איך לעמוד, להתלבש או להתנהג, פיאף נהגה לעמוד ישר, בפיסוק רגליים כשאגרופיה על מתניה ולשיר. היא נראתה כמו גנרל שמכין את הצבא למלחמה אבל החן הטבעי שהיה לה וקולה הייחודי כמו אישיותה המרהיבה והססגונית, הפכו אותה לאישה יוצאת דופן. כך שלמרות שלא היתה לה אמא או כל דמות נשית אחרת שתנחה אותה במבוך הנשיות הפתלתל, אדית פיאף הפכה לאישה מפוארת ונחשקת. כך היא עשתה את זה:

1. תהיי מצחיקה – זה לא סוד אבל יש נשים מצודדות הרבה יותר מאדית פיאף. מה גם שבהופעותיה על הבמה היתה דרמטית ורצינית, לעתים אפילו מפחידה. בכל זאת, שלל המאהבים השווים שלה התמגנטו אליה ותמיד היתה זאת היא שעזבה אותם. כולם סיפרו שהיא היתה נדיבה, מצחיקה וכייפית בחיים הפרטיים ושכל רגע איתה היה רגע של אושר. היתה לה ילדות קשה אבל היא באה לעולם כדי להנות מהחיים. מי שהיה איתה- נהנה גם הוא מאוד.
2. תהיי ילדותית – נהגו לכנות את אדית פיאף בכינוי "La môme" שמשמעותו "הילדה", בגלל קומתה הנמוכה אבל גם בזכות התנהגותה הילדותית והשובבה. היא עשתה שטויות. מסתבר שגברים מצאו את זה חינני.
3. תפרגני – פיאף היא המלכה האם של השאנסון הצרפתי המודרני, כפי שאנחנו מכירים אותו והיא "גילתה" ו"המציאה" הרבה מאוד שאנסונרים בהם איב מונטאן, שארל אזנבור, לה קומפניון דה לה שאנסון ועוד ועוד. כולם התחילו כמאהבים שלה. מאוחר יותר כתבה להם שירים והעלתה אותם על הבמות הגדולות בצרפת ובארצות הברית. איב מונטאן, כנראה הגבר הכי חתיך בעולם, היה כלום לפני שהפכה אותו למי ששר את "עלי שלכת". כשהיא עזבה אותו, היא שברה את לבו.
4. תסיימי יפה יחסים – אדית פיאף נהגה לסיים את יחסיה עם גברים בצורה יפה ולשמור על קשר טוב עם האקסים שלה. בכל פעם כשסיימה קשר עם גבר, היא נתנה לו מצית. יום אחד, פיאף המתינה מאחורי הקלעים בהופעה של להקת הבנים "לה קומפניון דה לה שאנסון". בלהרה היו חברים תשעה גברים. פיאף שלפה סיגרה. כל התשעה שלפו מצית. זאת היתה המצית שהיא נהגה לתת לבני זוגה כשנפרדה מהם.
5. תתגברי מהר על קשר שהסתיים – פיאף ידעה שהאהבה נמצאת תמיד מעבר לפינה ולא אהבה לסגור את עצמה לאפשרויות. היא ניהלה רומן עם מרסל סרדן, אלוף עולם באגרוף במשקל בינוני. לא הפריע להם שהוא היה נשוי ואבא לשני ילדים. יום אחד כשהוא היה בניו-יורק והיא בפריז, הם דיברו בטלפון. פיאף אמרה לו שהיא מתגעגעת וביקשה שיגיע. "טוב", ענה לה סרדן. "אני אעלה על ספינה ואראה אותך תוך שבוע". פיאף שתקה ואז אמרה: "לא הבנת. אני רוצה לראות אותך מחר. תעלה על מטוס". סרדן עשה זאת אבל רצה הגורל והמטוס התרסק. לפיאף היו רגשות אשם נוראיים ולבה נשבר. יש הגורסים שמרסל סרדן היה אהבת חייה. ובכל זאת, שנתיים מאוחר יותר, היא כבר נצפתה עם שארל אזנבור וגם הזניקה את הקריירה שלו לממדים שלא יאמנו.
6. לבשי שמלה שחורה קטנה: זה תמיד טוב – פיאף לבשה רק שחור בדגש על שמלות שחורות קטנות. גם היא הבינה שקוקו שאנל צדקה, אבל מינפה את "שימלה שחורה קטנה אחת" לארון שלם.
מאיה גז (צילום: אלבום פרטי)

ד"ר מאיה גז, התגוררה בפריז במשך עשור, והיא מומחית לתרבות צרפת ומרצה על אורח החיים הצרפתי. היא תקיים הופעת "הומאז' לשאנסון הצרפתי "ובו סיפורים ושירים של אדית פיאף וסיפורה האישי המדהים כשאנסונרית הגדולה בעולם. המופע יתקיים עם זמרת האופרה אירית שטרק והנגן אורי שרלין, ב- 12.9.2019 בשעה 19:30  בבית השחמט, טאגור 26 בתל-אביב.

מאיה גז
ד"ר מאיה גז מנחה את סדרת ההרצאות "הסודות הצרפתיים" על סגנון החיים והתרבות הצרפתית