אסתי ביטון שושן: תלמדו מהחרדים איך עושים דמוקרטיה

יש מצווה אחת חילונית בתכלית שנהוגה בשיטות מממשל חילוניות בתכלית ושמה דמוקרטיה ודווקא הציבור החרדי אימץ אותה בחדווה. אז אם חשובה לכם דמוקרטיה, תלמדו מהחרדים וצאו להצביע

יום הבחירות בקהילה החרדית הוא יום של התגייסות. כקבוצה שגדלה בתודעת מיעוט’ התפיסה הרווחת היא שנציגינו בכנסת הם היחידים שיכולים לדאוג לקיומם של מוסדות החינוך החרדיים, של הישיבות, הכוללים ובכלל שמירת הצביון היהודי במדינת ישראל.

על רקע תפיסות אלה יודעות המפלגות החרדיות לגייס את ציבור המצביעים והמצביעות במיומנות רבה, הן מחזיקות רשימות מדויקות, מנהלות מערך היסעים לבלתי נגישים, למוגבלים ולזקנים וליצני הדור יטענו בתוקף כי גם מאוכלוסיית המתים ז"ל יודעים להגיע ביום הבוחר אל הקלפי ולהכריע את הכף.

בחברה החרדית כולם יוצאים להצביע (צילום: זיו קורן / לעמ)

במפלגות החרדיות הקמפיינים מאוד פשוטים, לקראת הבחירות יש את קמפיין הגיוואלד הידוע, שמספר לקהל כמה גרוע יהיה מצבו של הציבור החרדי אם חלילה נרד במנדטים, הטרמינולוגיה היא של "זמן גזירות קשות" "החינוך של הילדים שלכם בסכנה", פרעה, המן ושאר צוררי ישראל עולים מן האוב ומעצימים את תחושת החרדה ומעל הכל, גיוס של גדולי ישראל והחובה לציית לדבריהם.

גם גדולי ישראל מגויסים (שאטרסטוק / Roman Yanushevsky)

בחיי היום יום החרדי או החרדית המצויה נמצאים על סקלת ציות מאוד מגוונת. למשל עשרות אלפי חרדים שמשתמשים בפייסבוק ומחזיקים סמארטפון עושים זאת בפירוש נגד האיסור החמור להשתמש בטכנולוגיות המידע החדשות, בפרט ברשתות החברתיות בהן קשה לסנן את המידע. חרדיות רבות משתמשות באמצעים למניעת הריון לעיתים בלי לקבל אישור כמו דור האמהות שלהן והלייף סטייל החרדי הולך ומתפתח באופן מדהים. אושיות אופנה אינסטגרמיות פורחות, כשצניעות במובנה המהותי והעמוק נדחקת הצידה. חרדים במעמד הביניים המתפתח, עובדים בשלל עבודות ומרשים לעצמם, רשמו לפניכם: השתתפות בבילויים לאו דווקא כשרים ואפילו בהופעות מעורבות ולא של מוטי שטיינמץ, הם יוצאים לחו"ל, מפתחים תרבות קולינרית שלמה שאין בינה לבין הציווי העתיק של "פת במלח תאכל" דבר, וכל ערכי ההסתפקות במועט, הבדלנות וההסתגרות מתמוססים בעשן הבשרים המשובחים ומנות השף. ועוד לא התחלנו לדבר על צריכת תוכן כמו צפיה בסדרות מהארץ ומהעולם, ותודה לנטפליקס שמאפשרת זאת גם בלי צורך במסך גדול בבית שמסגיר אותך לעיניים סקרניות.

החברה החרדית אינה מקשה אחת, יש סקאלה (שאטרסטוק / Dennis Diatel)

שיהיה ברור מדובר בסקאלה, אל תנסו לזהות אותם על פי מרכיבי הלבוש, הם יכולים להיראות חרדים למהדרין ועדיין לדעת עליכם החילוניים, יותר ממה שאתם יודעים עליהם. לא כולם חיים באותו מקום על הסקאלה, יש שירשו לעצמם דבר אחד ויגבילו עצמם ממשהו אחר, אחרים יתירו את הרסן בחייהם הבוגרים, אבל הצעירים עדיין יידרשו לחיות בנורמות המחמירות. בקיצור הבנתם…כשאתם אומרים ציבור שנשמע לרבנים ומציית באופן עיוור, אתם כנראה מתכוונים לגרעין קשה מסוים ששוליו מתרחבים כל הזמן ונפתחים לעולם. לעיתים קרובות בניגוד לדעת הרבנים ולפסקים מפורשים. ולמרות שהתחושה שלכם היא שההדתה עוד רגע מטביעה אתכם במקווה גדול ועכור.

לצד החרדה החילונית מההדתה וההתחרדות חשוב לזכור את התהליך הסוציולוגי הזה שקורה פשוט בשל הטכנולוגיה המאפשרת גישה למידע ובשל הרצון הכי אנושי להימלט מכבלי העוני החונקים וליהנות ממה שהעולם יכול להציע.

אם חשובה לכם הדמוקרטיה, צאו להצביע (צילום: ChameleonsEye / Shutterstock)

ועדיין, יש מצווה אחת מצווה חילונית בתכלית שנהגתה במוחם הקודח של חכמי יוון העתיקה ועברה את גלגוליה בעולם המערבי בשיטות מממשל חילוניות בתכלית. דמוקרטיה. והציבור החרדי שלכתחילה לא מחזיק מהדמוקרטיה מי יודע מה, אימץ אותה בחדווה, מתגייס תחת צו הרבנים ונענה אליהם, גם כי הצליחו לשווק את הפעולה הזו כסוג של כתב מחילה וכרטיס לגן עדן וגם כי ביננו, הרבה יותר קל פעם בכמה שנים ללכת לקלפי ושלשל פתק מאשר להתחייב לחיים חרדיים אמיתיים המכילים הגבלות לא פשוטות וויתורים כואבים.

אז אם חשובה לכם דמוקרטיה, אם אתם בעלי עמדה מנומקת על איך צריכים החיים להיראות במדינתנו, אם אתם מיואשים לגמרי וגם אם אתם מלאי תקווה, תלמדו מהחרדים איך עושים דמוקרטיה ברגליים ובידיים. להישאר בבית ביום הבחירות או ללכת לים או רחמנא ליצלן לטוס לחו"ל, זו אחת העבירות החמורות שאתם לא יכולים לאפשר לעצמכם אם בא לכם להשפיע על המציאות.

אסתי ביטון שושן (צילום: אריאל בשור)** הכותבת היא מייסדת ומנכ"ל נבחרות, תנועת נשים חרדיות

אסתי ביטון שושן
חרדית, ילידת 1977, נשואה, בוגרת בית יעקב, אם לארבעה ילדים ותושבת פתח תקווה. בעלת סטודיו לפרסום, מיתוג ואומנות דיגיטלית, מעצבת, כותבת ויוצרת קולנוע. פעילה חברתית לקידום זכויות ושוויון לנשים חרדיות. מייסדת תנועת המחאה "לא נבחרות לא בוחרות". כיום מנכ"ל משותף בארגון "נבחרות" נשים חרדיות לייצוג שוויון וקול. מנהלת קבוצות הפייסבוק החרדיות "פמיניסטיות מתחת לפאה" ו"פמיניזם חרדי". יוצרת הסרט הקצר "עקרה" העוסק במשפחות ברוכות ילדים במגזר החרדי