פועלות בשטח לקידום שוויון מגדרי

המשמר המגדרי הבינלאומי הוא יוזמה חדשה של עמותת "פני"ם חדשות" שנודעה לקדם אותנו למציאות שבה נשים לא ייאלצו להיאבק על זכויות, כי שוויון מגדרי יהיה מובן מאליו

Women need a seat at the table
They need an invitation to be seated there
,And in some cases
,Where this is not available
?Well then you know what
They need to create their own table

מייגן מרקל, "נשים צריכות ליצור לעצמן שולחן" (Dominic Lipinski - WPA Pool/Getty Images)

נאומה של מייגן מרקל, הדוכסית הבריטית החדשה, מסמל יותר מכל את האג'נדה הפרטית שלי, זו שצמחה לעמותת "פני"ם חדשות" אשר ייסדתי לפני 7 שנים, ועושה בידול משמעותי ברעיון המגדרי.

לא עוד הפגנות ומחאות, טרוניות ואכזבות, לא עוד שריפת חזיות ופמיניזם רדיקלי, לא עוד הדרה של גברים ויצירת "מחנות" נשים נגד גברים, בדיוק להיפך. בעד.

בעד שוויון- אבל שוויון עם שוני, בעד מתן הזדמנות- אך מתוך שיתופיות, בעד נשים- שינוי הגישה והתפישה ממקום של זכות ולא ממקום של חסד. ממקום של הבנת הערך ולא מעצם המלחמה על הזכות הבסיסית הזו להיות שווים, ממקום של הצלחה משותפת ולא ממקום של "לנצח את האחר", ממקום של זכות מתקנת ולא ממקום של העדפה מתקנת. ממקום חדש ואחר- שאינו פוסל, אינו מלין, אינו מצטער על מה שכבר היה אלא מביט אל האופק- למה שעוד יהיה.

אני כותבת מאמר זה לכבוד עלמה- מי שהפכה אותי אך לפני חודש לסבתוש- מעמד חדש משמח במיוחד, שמחייב מבחינתי יצירת מישנה תוקף למשמעות של היותנו נשים.

ממש בשבוע בו נולדה , הושקה ונולדה לה יוזמה בינלאומית חדשה. השקנו, חברות עמותת "פני"ם חדשות", את המשמר המגדרי הבינלאומי בטקס מכובד באודיטוריום כנסת ישראל, בהשתתפות שגרירים, דיפלומטים, ח"כים ואישי ציבור.

ההתרגשות הכפולה הזו כנראה איננה מקרית. לידה של חיים חדשים ומרגשים, הצטרפותה של אישה קטנה שמייחלת אני לה כי לא תדע אפליה מתקנת ומגדר מה הם, כי אנחנו כבר נתקן. שתלמד עליהם בספרי ההיסטוריה.

הקשת המשמר המגדרי הבינלאומי של פני"ם חדשות (פנ"ים חדשות)

אני רוצה להבטיח לעלמה שכבר כאשר היא תלך לגן ותחווה פעילות של התוכנית לחינוך מגדרי שנוביל, היא בכלל לא תבין מה זה מגדר, היא לא תידרש לכך. היא תגדל באופן בריא לגמרי, היא לא תידרש להיות "לוחמת" או "להיאבק" על מה שמובן מאליו. היא תשיג בזכות ולא בחסד, היא תכיר ביתרונות שלה כילדה וכאישה ותדע לנצלם באופן הכי טבעי, מעצם בריאתה הביולוגית כאישה. היא לא תשמע על "נשים חלשות" ועל "שוויון מגדרי", על "מקצועות לגברים" ו"משחקים לבנות", היא תגדל חופשיה, חופשיה לבחור מתוך מסד הערכים והאמונות עליהם תגדל בבית, מתוך תפישת שוויונית, שהיא למעשה רק קו הזינוק.

כולנו ראויים לצאת למסע חיינו בדיוק מאותו מקום וממנו ואילך, שונותנו תביאנו אל ההישגים והמטרות שנציב לעצמנו. נגיע למחוז חפצנו בזכות כשרון, מאמצים, נחישות, ערכים ושאיפות ולא מגדר.

תמיד חשבתי שעצם הבקשה המפורשת לחוקק עבורנו חוקים "שיקצו לנו מקומות בהנהגות" היא חרב פיפיות ולעיתים אוקסימורון.

לא, אני לא רוצה שריון ברשימות פוליטיות וגם לא הקצאה בדירקטוריונים כאישה, ואפילו לא מקום שמור באוטובוס בספסלים האחרונים, ואני גם לא רוצה שביום מן הימים נצליח כל כך עד שנידרש לחוקק חוקים לשמור מקום ברשימת או בדירקטוריונים עבור גברים.

כי אין כאן שום עניין לניצחונות, לא שלנו עליהם ולא שלהם עלינו, כולנו יחד רקמה אנושית אחת. נשים וגברים ואיננו רוצים לראות עצמם מודרים בשום צורה, לא בגלל מין, חיצוניות, אמונות דת או תפישה מגדרית.

בעידן זה ראוי לכולנו "חופש מגדרי", שכן בצלמו ברא אותנו, ככתוב:

וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם בְּצַלְמוֹ בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ  זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם.

ועוד מוסיף ואומר:

ויְבָרֶךְ אֹתָם אֱלֹהִים וַיֹּאמֶר לָהֶם אֱלֹהִים פְּרוּ וּרְבוּ וּמִלְאוּ אֶת-הָאָרֶץ וְכִבְשֻׁהָ וּרְדוּ בִּדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּבְכָל-חַיָּה הָרֹמֶשֶׂת עַל-הָאָרֶץ.

כלומר- מאז הבריאה, אשר יצרה שתי תבניות אנושית – זכר ונקבה – לא נוצרה תבנית חדשה, ואין זה משנה אם הנכם מאמינים בכתוב אם לאו, זו המציאות המדעית.

לא נכתב כי נבראנו באופן מגדרי, זו תולדה של כללים שקבעה החברה הפטריארכלית ושנשים נכנעו להם. הגיע הזמן, אם לא ממש נותנים לכן, פשוט לבוא ולקחת, ממש כמו שציינה מייגן מרקל בנאומה. אם לא נותנים לכן שולחן לשבת סביבו כדי להשפיע

"תעשו לכן שולחן שלכן".

Panim Chadashot from Avi Mizrahi Eyecon on Vimeo.

אני גאה בשולחן הזה שעשיתי לי ולחברותיי, היום הוא נקרא "עמותת "פני"ם חדשות", הפועלת משלב הרעיון ועד לביצועו וניהולו בשטח כמסכת של קביעת עובדות, ויש לנו שולחן אבירות של ממש, הוגה רעיון, מתכלל יישומו, מקים אותו, מתפעל ומחולל שינוי. מבחן התוצאה מוכיח זאת כל יום מחדש, כל בוקר מחדש.

אנו מאתרות בעיה או מזקקות שאיפה שלנו ליצירת שינוי, לא מתעכבות עליו כחסם, לא יוצאות להפגנות על היותו מכשול, לא מקיימות דיונים ומעלות הגיגים לפתרונו, אלא יוצקות תכנים מעניינים ומקצועיים, מייצרות לצדם חוויה, מגיעות אל הציבורים הרלוונטיים, מעוררות בהם השראה, מעבירות להם ידע וכלים, וראו איזה פלא, יש תוצאות!

בהתרגשות רבה השקנו את המשמר המגדרי הבינלאומי Global Gender Guard, רק חצי שנה לאחר שפרסמנו את המדד המגדרי בכנסת, הראשון מסוגו בישראל, בו דרגנו את חברי וחברות הכנסת לפי ביצועיהם הלכה למעשה למען קידום נשים.

במעמד המרגש של ייסוד המשמר, חתמו שגרירי המדינות השונות על מחויבות לפעולה למען קידום נשים וקידום יוזמות למען שוויון עם שוני, למען חברה עולמית צודקת יותר.

בימים אלה, אנחנו כותבות את ההיסטוריה (פנ"ים חדשות)

בימים אלה אנו כותבות את ההיסטוריה, זו שתותיר מאחור סוגיות בוערות בהן אנו עוסקות עתה. אנחנו כותבות את התוכנית לשיתוף פעולה בינלאומי בין ממשלות וארגוני נשים, שתכליתה לקיים חילופי ידע, אדפטציות לחקיקה ולהקים יוזמות משותפות ייחודיות.

חילופי משלחות של נשים ברחבי העולם העומדות כעת בפתחן, תסיימנה את סבב פועלן בקיומה של ועידה מגדרית בינלאומית שתושק בישראל בשנה הבאה, בה תשתתפנה כל המדינות החברות.

אנו מתרגשות על שיתוף הפעולה המרשים לו אנו זוכות מצד שגרירי המדינות, ויודעות שעוד נביא את מאיץ החלקיקים הנשי המשוכלל הזה לרווחת האנושות כולה, נשים וגברים כאחד.

חלי פרידמן, יו"ר עמותת פני"ם חדשות (צילום: ארנון בוסאני)

** הכותבת היא מייסדת ויו"ר עמותת "פני"ם חדשות והמשמר המגדרי בכנסת ומנכ"ל "יהל", קתדרה ללימודי נשים